Cestovatelské tipy

JAK NA LEVNÉ CESTOVÁNÍ

Cestování je úžasná aktivita, díky které si utváříme vlastní názory na okolní svět, učí nás větší samostatnosti, dodává nám sebevědomí, rozšiřuje naše obzory a díky cestování zažíváme věci, které bychom doma těžko zažili. Cestování má další nesčetné množství prospěšných benefitů, o tom určitě není pochyb, ale jedno menší mínus bych tu našla. Tím bude to, že bohužel leze do peněz. Obzvlášť, pokud se tak jako já, nespokojíte jen s jedním nebo dvěma výlety za rok 🙂

Cestovat často je možné i s prací na plný úvazek, a jde to i bez toho aniž bychom zrovna vyhráli ve Sportce.

Jak tedy na to?

Plánujte s předstihem

Začít s plánováním vaší cesty byste měli ideálně dva měsíc předem. Je to také ideální doba na nákup letenek a hledání ubytování. Vše je v normální cenové hladině a je i z čeho vybírat. Já nejčastěji využívám booking.com, a pokud je to možné, vybírám ubytování s možností zrušení rezervace zdarma a dobrou lokalitou, díky které ušetřím za nákup jízdenek na MHD.

Nechávat vše na poslední chvíli se moc nevyplácí. Sama jsem několikrát zažila, že jsem otevřela internet a zjistila, že 98% ubytovacích kapacit je obsazená a na nás nic kloudného nezbývá. Udělejte si seznam míst, která chcete navštívit a zjistěte, zda se tam platí vstupné. Muzea a další pamětihodnosti ve velkých městech mívají dny, kdy bývá vstupné zdarma, tak by byla škoda toho nevyužít.

Vytvořte si rozpočet

Aby vás nevyděsil pohled na váš bankovní účet po návratu z dovolené, raději si předem vyčleňte částku, kterou jste ochotni utratit. Jednotlivé položky si můžete rozepsat na papír, do Excelu nebo třeba do nějaké aplikace v telefonu. Nezapomeňte zahrnout vše od letenek, ubytování, jídla, výletů, přepravy z/na letiště až po nákup suvenýrů nebo cestovního pojištění. Pokud nemáte představu o tom, kolik co stojí, podívejte se na web Numbeo, který srovnává životní náklady v městech po celém světě.

Volte jiné formy ubytování

Kromě tradičních hotelů, hostelů a pronájmů přes Airbnb můžete zvolit třeba Couchsurfing. Na této platformě nabízí registrovaní uživatelé dalším cestovatelům zdarma k přespání své gauče. Pokud cestujete sami a tuto variantu zvolíte, ověřte si zda má váš hostitel dobré recenze. Jedete-li na pár týdnů nebo měsíců, podívejte se na weby jako housesitting, kde majitelé domů, kteří odjíždí pryč na delší dobu hledají někoho, kdo se jim postará o dům, případně i domácího mazlíčka. A další způsob jak využít ubytování zdarma? Navštivte své přátele, kteří žijí v zahraničí!

Volte jiné formy přepravy

Pokud je to možné, kupujte jízdenky na vlak a autobus s předstihem a online. Další cenově výhodnou variantou je sdílená jízda autem s Bla Bla car. Já sama jsem ji ještě nezkoušela, ale moje kamarádka, která žije ve španělské Malaze ano a nemohla si to vynachválit. Funguje tak, že lidé, kteří mají auto a jedou např. z Prahy do Bratislavy nabídnou svá volná místa a vy se k nim můžete přidat.

Cestujte pomalu

Čím více destinací budete chtít projet, tím více vás to bude stát. Přesuny mezi městy (zeměmi) stojí nejen peníze, ale také vám nedají moc prostoru k tomu, abyste danou destinaci poznali. Cestovat pomalu znamená, že zakotvíte v jednom místě třeba i na měsíc. Já strávila měsíc v thajském Chiang Mai, a díky tomu jsme získali krásné ubytování s fitkem a bazénem za krásných 8 000 Kč.

Cestujte přes noc

Tento způsob cestování se mi osvědčil, když jsem cestovala po jihovýchodní Asii. Když jedete totiž například z Bangkoku do Chiang Mai busem, kdy cesta trvá něco kolem deseti hodin, je lepší jet v noci, protože za prvé ušetříte za hotel a za druhé tak nezabijete celý den v autobuse.

Odpracujte si to 

Skvělým způsobem, jak vyškrtnout náklady za ubytování a stravu je si to jednoduše odpracovat. Budete sice pracovat pár hodin denně, ale zbytek dne budete mít volný na poznávání nového místa. Pracovat můžete na farmě, v hostelu, ve škole učit angličtinu nebo spravovat sociální sítě. Za to dostanete téměř vždy ubytování (většinou sdílené), stravu, a když budete mít štěstí, tak i nějaké to kapesné. Takto snížíte své náklady na minimum a nasbíráte spoustu nových zážitků.

Stravujte se jinak

Vyhněte se hezkým restauracím a stravujte se jinak. V Asii vyzkoušejte street food nebo vyhledejte food halls. Je-li to možné, připravte si jídlo ve vašem ubytování. Jít nakoupit suroviny do supermarketu je také součástí poznávání místní kultury a jednou z mých oblíbených činností. V Dubaji jsme se jedli v indických a lebanonských jídelnách. Jídlo bylo naprosto dokonalé. Bydlíte v hotelu? Pak vás možná bude zajímat video, ve kterém slečna Jen radí jak si uvařit v hotelovém pokoji. 

Jakými dalšími způsoby ulevujete svým peněženkám vy? 

[instagram-feed]