Cestovatelské tipy

JAK NA LEVNÉ CESTOVÁNÍ

Cestování je úžasná aktivita, která nám pomáhá vytvářet si vlastní názor na okolní svět, učí nás větší samostatnosti, dodává nám sebevědomí, rozšiřuje naše obzory a díky cestování zažíváme věci, které bychom doma těžko zažili. Cestování má další nesčetné množství nám prospěšných benefitů, o tom určitě není pochyb, ale jedno menší mínus bych tu našla. Tím bude to, že bohužel leze do peněz. Obzvlášť, pokud se tak jako já, nespokojíte jen s jedním nebo dvěma výlety za rok 🙂

Cestovat často je možné i s prací na plný úvazek, a jde to i bez toho aniž byste byli velcí boháči. Myslím, že skvělým důkazem je paní Hanka Machalová ze Vsetína, která má práci a navíc i malé dítě a cestuje o sto šest.

Jak tedy na to?

Plánujte s předstihem

Začít s plánováním vaší cesty byste měli ideálně dva měsíc předem. Je to také ideální doba na nákup letenky a hledání ubytování. Vše je v normální cenové hladině a je i z čeho vybírat. Já nejčastěji využívám booking.com, a pokud je to možné, vybírám ubytování s možností zrušení rezervace zdarma a dobrou lokalitou, díky které ušetřím za nákup jízdenek na MHD. Nechávat vše na poslední chvíli se moc nevyplácí. Sama jsem několikrát zažila, že jsem otevřela internet a zjistila, že 98% ubytovacích kapacit je obsazeno a na nás nic kloudného nezbylo. Uděltejte si seznam míst, která chcete navštívit a zjistěte, zda se tam platí vstupné. Muzea a další pamětihodnosti ve velkých městech mívají dny, kdy bývá vstupné zdarma, tak by byla škoda toho nevyužít.

Vytvořte si rozpočet

Aby vás nevyděsil pohled na váš bankovní účet po návratu z dovolené, raději si předem vyčleňte částku, kterou jste ochotni utratit. Jednotlivé položky si můžete rozepsat na papír, do Excelu nebo třeba do nějaké aplikace v telefonu. Nezapomeňte zahrnout vše od letenek, ubytování, jídla, výletů, přepravy z/na letiště až po nákup suvenýrů nebo cestovního pojištění. Pokud nemáte představu o tom kolik stojí jídlo v restauraci, podívejte se na Numbeo, tento web srovnává náklady na život po celém světě.

Volte jiné formy ubytování

Kromě tradičních hotelů, hostelů a pronájmů přes Airbnb můžete zvolit třeba Couchsurfing, který nebude tím nejlepším řešením pro všechny. Na této platformě nabízí registrovaní uživatelé dalším cestovatelům k přespání zdarma své gauče. Pokud cestujete sami a tuto variantu zvolíte, ověřte si zda má váš hostitel dobré recenze. Jedete-li na pár týdnů nebo měsíců podívejte se na weby jako housesitting, kde majitelé domů, kteří odjíždí pryč na delší dobu hledají někoho, kdo se jim postará o dům, případně i o domácího mazlíčka. A další způsob jak využít ubytování zdarma? Navštivte své přátele, kteří žijí v zahraničí!

Volte jiné formy přepravy

Pokud je to možné, kupujte jízdenky na vlak a autobus s předstihem online. Další cenově výhodnou variantou je sdílená jízda autem s Bla Bla car. Já sama jsem ji ještě nezkoušela, ale moje kamarádka, která žije ve španělské Malaze ano a nemohla si to vynachválit. Funguje tak, že lidé, kteří mají auto a jedou např. z Prahy do Bratislavy nabídnou svá volná místa a vy se k nim můžete přidat.

Cestujte pomalu

Čím více destinací budete chtít projet, tím více vás to bude stát. Přesuny mezi městy (zeměmi) stojí nejen peníze, ale také vám nedají moc prostoru k tomu, abyste danou destinaci poznali. Cestovat pomalu znamená, že zakotvíte v jednom místě třeba i na měsíc. Já strávila měsíc v thajském Chiang Mai, a díky tomu jsme získali ubytování s fitkem a bazénem za krásných 8 000 Kč. Tuto mentalitu podporuje třeba i AirBnb, které při měsíčním ubytování nabízí až 50% slevy.

Cestujte přes noc

Tento způsob cestování se mi osvědčil, když jsem cestovala po jihovýchodní Asii. Když jedete totiž například z Bangkoku do Chiang Mai busem, kdy cesta trvá něco kolem deseti hodin, je lepší jet v noci, protože za prvé ušetříte za hotel a za druhé tak nezabijete celý den v autobuse. Je sice pravda, že budete druhý den trošku rozlámaní, ale určitě najdete nějakou tu energii na to vyrazit ven a objevovat nová místa.

Odpracujte si to 

Skvělým způsobem, jak vyškrtnout náklady za ubytování a stravu je si to jednoduše odpracovat. Budete pracovat pár hodin denně, ale ty zbývající budete mít na poznávání daného místa. Pracovat můžete na farmě, v hostelu, ve škole učit angličtinu, spravovat sociální sítě nebo někomu vytvořit web. Za to dostanete téměř vždy ubytování (většinou sdílené), stravu a když budete mít štěstí, tak i nějaké to kapesné. Takto snížíte své náklady na minimum a nasbíráte spoustu nových zážitků.

Stravujte se jinak

Vyhněte se hezkým restauracím a stravujte se jinak. V Asii vyzkoušejte street food nebo vyhledejte food halls. Je-li to možné, připravte si jídlo ve vašem ubytování. Jít nakoupit suroviny do supermarketu je také součástí poznávání místní kultury a jednou z mých oblíbených činností. V Dubaji jsme se jedli v indických a lebanonských jídelnách. Jídlo bylo vynikající a dva jsme se najedli za 150 Kč. Bydlíte v hotelu? Potom vás možná bude zajímat video ve kterém slečna Jen radí jak si uvařit v hotelovém pokoji. 

Jakými dalšími způsoby ulevujete svým peněžěmkám vy? 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

[instagram-feed]