JAK CESTOVAT S BRÝLEMI A ČOČKAMI?

0 Shares
0
0
0

Pro mě osobně bylo, je a vždy bude cestování s brýlemi nebo kontaktními čočkami hrozná otrava. Vzhledem k tomu, že mám docela hodně dioptrií si nemohu dovolit nechat ani jednu z těchto nezbytností doma. Nosím čočky ve kterých “prý” mohu spát, které jsou “prý” ty nejlepší na trhu a které “prý” obsahují nejvíce zvlhčovacích látek. Usnout v nich však třeba jen na hodinku během dlouhého letu je, ale velmi nepříjemná záležitost, protože čočky jsou pak extrémně vysušené a dřou mě v oku.

A mě nezbývá nic jiného než na delší cesty nasadit dioptrické brýle. Co jsem se během těch x let cestování s brýlemi  /čočkami naučila?

Vždy mějte rezervu

Nosíte jen brýle? Sbalte si rovnou dvoje. Nosíte čočky? Přibalte si jeden pár navíc plus brýle k tomu. Není nic horšího než být slepá, v cizí zemi, bez brýlí, pouze s  jedním párem čoček a při ranním nasazování jednu z nich ztratit. Tak přesně tohle se mi stalo v Maroku v den státního svátku. I přesto, že jsem viděla pouze na jedno oko jsem si to namířila do nejbližší optiky. Asi jsem měla víc štěstí jak rozumu, ale čočky měli, prodali mi je bez toho, aniž bych potřebovala nějaký předpis od doktora a ještě ke všemu stály asi tak pětkrát méně než v ČR.

Napište si kolik máte dioptrií

V případě ztráty nebo poničení vašich brýlí / čoček je tohle docela podstatná informace. Napište si to třeba k vašemu cestovnímu pojištění. U čoček je dále důležité vědět i zakřivení a průměr, protože nebude-li to sedět, vaše oko moc spokojené nebude.

Vše do příručního zavazadla

Pouzdro s čočkami, náhradní pár a roztok do 100 ml vám doporučuji přibalit do příručního zavazadla. To odbavené se totiž může někde zaseknout nebo totálně ztratit a vy pak budete v ✺✺✺✺✺✺!

Kvalitní obal

Během cestování mějte brýle vždy v pevném skořápkovém obalu. Tím, že si je dáte na hlavu nebo za lem trička, jen zvýšíte šance na jejich poničení.

Pár dalších nezbytností…

…, které byste si neměli zapomenout přibalit: antibakteriální gel a malé zrcátko – pro případ, že byste si museli vytáhnout čočky z oka kdekoliv. Zvlhčující kapky – přece jen vzduch v letadle je extrémně suchý a za pár kapek se zvlhčujícími látkami vám vaše oko jen poděkuje (např. Artelac – vhodné i pro nositele kontaktních čoček). Hadřík na brýle, protože se nechcete dívat na svět přes upatlaná skla.

0 Shares