Uncategorized @cs

INTERVIEW | O MICHEL, KTERÁ NAŠLA SVŮJ DRUHÝ DOMOV NA BALI

Hezkou neděli všem! Mám pro vás připravený již druhý rozhovor se slečnou, která miluje cestování. Michel je sympatická Slovenka na kterou jsem narazila na Instagramu. Už půl roku žije na Bali, kde pracuje, studuje indonéštinu a píše svůj blog The One Who Wanders. Docela mě zajímalo, jak se na Bali dostala a jak se jí tam líbí, proto jsem ji kontaktovala. Během pár dní  mi v emailu přistály odpovědi na mé otázky a pár hezkých fotek k tomu.

Na základě čeho jsi se rozhodla přestěhovat na druhý konec světa?

Dospela som v mojom živote do bodu, kedy som potrebovala nevyhnutne zmenu. Cestovanie sa stalo súčasťou môjho života a snažila som sa svoje plány prispôsobiť tak, aby som mohla odísť zo Slovenska. Indonézia však vôbec nebola v pláne, bola to skôr náhoda.

Věděla jsi hned, že chceš na Bali? Jak probíhal proces rozhodování?

Pôvodne sa všetko točilo okolo Portugalska a o Bali som absolútne nerozmýšľala. No potom mi kamarát povedal o tejto možnosti, tak som sa prihlásila a ono to vyšlo. Na Bali som chcela ísť hlavne preto, že je to jediný ostrov v Indonézii, kde je náboženstvo hinduizmus a teda je úplne odlišný.

Photo by Michel Struharova

Photo by Michel Struharova

Žila jsi v zahraničí už předtím? Pokud ano, kde to bylo?

Nie, vždy to bol maximálne mesiac na cestách, pretože som mala full time job na Slovensku.

Jaké jsou podle tvého názoru výhody a nevýhody života na Bali?

Je to tropický ostrov, takže výhody sú určite teplo a more. Ceny sú tiež fajn, kultúra je veľmi rozmanitá a je tu kopec možností, ako tráviť čas. Vadí mi však neporiadok, ktorý je všade a to, že keď som biela, automaticky som pre miestnych možnosť zárobku.

Když by jsi měla porovnat Evropana a Balijce, jak by to porovnání vypadalo?

Je to veľmi ťažké, pretože balijci sú vychovávaní v úplne iných podmienkach ako my v Európe. Nie sú takí vystresovaní, usmievajú sa, sú ochotní nezištne pomôcť kedykoľvek a kdekoľvek, no najmä v turistických lokalitách veľa klamú ľudí, aby na nich zarobili.

Našla jsi přátele mezi místními?

Mám jednu indonézsku kamošku, ale zvyšok sú väčšinou známi, ktorí bývajú tu blízko nás. My sme tu niekedy ako také celebrity, lebo sme jediní bieli v tejto dedine.

Photo by Michel Struharova

Photo by Michel Struharova

Každého bude určitě zajímat, zda jsi si na Bali našla práci, popř. jak řešíš své příjmy.

Pracujem ako copywriter a zo školy dostávam mesačne štipendium.

Jak vypadá tvůj běžný den?

Asi to bude vyzerať trošku nudne, ale teraz sa moje dni točia hlavne okolo práce. Ráno idem do školy, kde som cca do 12tej, potom idem do kaviarne, kde pracujem takých 5-6 hodín a večer cvičím a zvyčajne s kamošmi nejaký program vymyslíme. Ideme na večeru na pláž alebo pozrieť západ Slnka, na párty, pozeráme filmy, hlavne teraz, keď je obdobie dažďov. Keď je pekné počasie a vieme to dopredu, tak sa to snažím využiť na cestovanie.

Co podle tebe musí na Bali každý vidět / zažít / ochutnat?

Každý musí navštíviť hinduistické temples, to je asi najtypickejšia vec na Bali. Ak sa vám pošťastí zúčastniť sa nejakého obradu, bude to zážitok pre vás aj pre miestnych, takže si užijete svojich pár celebritných minút. Super zážitok je nočný trek na sopku za východom Slnka, kúpanie vo vodopádoch. Určite treba zájsť na dobré seafood do Jimbaranu (teda ak máte radi).

Bez jakých pěti věcí se na cestách neobejdeš?

Ja som veľký minimalista, takže okrem nevyhnutností so sebou takmer nič neberiem 🙂 Čo mi však nikdy nesmie chýbať je strážny anjel od mamky.

Jak by jsi popsala Balijskou kuchyni? Jaké je tvoje nejoblíbenější jídlo?

Všetko sa točí okolo ryže. Tu na Bali majú dokonca 4 názvy pre ryžu podľa toho, v akom je štádiu (na poli, v obchode, uvarená alebo taká kaša). Vo všeobecnosti tu nejedia veľmi mäso a keď áno, tak bravčové a kuracie. Našťastie ryžu milujem, takže mám rada typický indonézsky Nasi Goreng, čo je smažená ryža.

Život v JV Asii má jednu velkou výhodu, a to jsou levné letenky po celém regionu. Předpokládám, že i ty hodně cestuješ buď po Indonésii nebo okolních zemích. Kde se ti nejvíc líbilo?

Nedávno som sa vrátila zo Singapúru, čo je môj aktuálny highlight. Po pol roku v Indonézii som sa cítila ako v inom vesmíre, pretože to je úplny opak Indonézie – všade čisto, všetko má svoje pravidlá, úžasná architektúra. V Indonézii som si užila výlet na motorkách na sopku Kawah Ijen vo východnej časti Jávy.

Photo by Michel Struharova

Photo by Michel Struharova

Máš vůbec ještě vůbec nějakou svoji “dream” destinaci?

Chcela by som ísť do Južnej Ameriky, snáď sa to budúci rok podarí 🙂

Jaké máš plány do budoucna? Hodláš se na Bali usadit?

Teraz sa sústreďujem na prácu, hľadanie klientov, aby som bola nezávislá od lokality. Všetko je otvorené, uvidí sa, ako to nakoniec dopadne.

[instagram-feed]