Indonésie

CHCETE NAVŠTÍVIT RÁJ NA ZEMI? VYDEJTE SE NA GILI OSTROVY!

Pokud se vám poštěstí a stanete se majiteli letenek na Bali, určitě byste si měli vyčlenit i pár dnů na návštěvu Gili ostrovů. Jedná se o tři malé ostrůvky, které leží v těsné blízkosti. Jmenují se Gili Trawangan, Gili Air a Gili Meno. Já se podívala na Gili Trawangan a byl ten největší ráj, jaký jsem doposud navštívila!

KDE LEŽÍ OSTROVY GILI?

Ostrovy se nachází na východ od Bali, hned vedle Lomboku.

JAK SE TAM DOSTANETE?

Pravidelné spoje na Gili zajišťuje hned několik lodních společností. Pokud jste ubytovaní v hlavních turistických oblastech jako Seminyak, Kuta, Legian, Ubud nebo Nusa Dua, tak vás zdarma vyzvednou ve vašem hotelu a odvezou do přístavu Padang Bai. Na nákup lístků doporučuji web Gili Tickets. Cena byla velmi přijatelná (130 USD zpáteční pro dvě osoby), loď vypadala na místní poměry bezpečně a trvala asi dvě hodiny.

PROČ SE VYDAT NA GILI OSTROVY

  • Pláže na Gili Trawangan jsou jako sen. Moře je velmi klidné, s jemným bílým pískem a křišťálově modrou vodou. Pláže na Bali mě docela zklamaly, takže Gili mi to bohatě vynahradilo. Navíc si zde můžete najít místečko sami pro sebe a nemusíte ležet na super přelidněné pláži.
  • Zde si užijete opravdu velký klid. Ostrovy jsou maličké a platí zde zákaz jakékoliv motorové dopravy. Hlavními dopravními prostředky jsou tedy kola nebo „cimoda“ (jako za starých časů – kůň, který za sebou táhne dřevěný vůz).
  • Ostrovy nabízí skvělý útěk od civilizace. V pět ráno vás probudí modlitby z místní mešity a kokrhání kohoutů.
  • Snad vás také potěší, že pouliční a plážoví prodejci jsou asi tak o 80 % méně otravní než ti na Bali.

CO SE DÁ DĚLAT NA GILI TRAWANGAN

  • Gili Trawangan (největší z této trojice) je tak malý, že ho na kole objedete za 45 minut a pěšky vám to potrvá asi tak 2 hodiny. Stačí sednout na kolo a vyrazit hledat svou vlastní pláž.
  • Na každém kroku narazíte na stánek, který pronajímá vybavení na šnorchlování včetně ploutví. Na to, abyste viděli mořskou želvu nemusíte jezdit daleko. Směrem od přístavu jeďte až na sever ostrova, na konci uvidíte po pravé straně modrý beach bar a tam si udělejte pauzu a objevujte podmořské krásy. Na ostrově najdete i spoustu cestovních agentur, které nabízí šnorchlovací výlety nebo kurzy potápění.
  • Je libo jógu nebo kurzy vaření? Vše najdete na promenádě podél přístavu. Gili Yoga nabízí ranní nebo odpolední hodiny. Výhodou je, že nemusíte být členem, stačí dorazit.
  • Udělejte si výlet na další ostrovy. Vybrat si můžete z Gili Meno, Gili Air nebo Lombok.

[instagram-feed]