Portugalsko

DRUHÝ DEN V LISABONU: ALFAMA, RŮŽOVÁ ULICE A TIME OUT MARKET

What to do in Lisbon

Dnes mám pro vás poslední článek z mého výletu do Portugalska, kde jsem strávila čtyři celé dny. Dva dny jsem si nechala na poznávání Lisabonu a dva dny výletovala po okolí. První výlet mě dovedl až do městečka Cascais, kde jsem si užívala posledních plážových chvil v tomto roce. Během výletu druhého jsem se podívala do Sintry a toho nejbarevnějšího paláce pod sluncem. Do Lisabonu jsem se naprosto zamilovala, a pokud o jeho návštěvě už nějakou dobu přemýšlíte, tak toho nechte a kupte si letenku! Já tu mám pro vás mezitím pár tipů na to, co byste si neměli nechat v tomto krásném městě ujít.

ČTVRŤ ALFAMA

Jedna z nejstarších čtvrtí v Lisabonu se táhne od známého hradu Sv. Jiřího směrem dolů až k řece Tejo. Je plná úzkých uliček s krásnými domy, kavárnami, vinárnami a restauracemi. Až tu budete, zapomeňte na to, že něco jako Google Maps existuje, odložte telefon do kabelky, zapomeňte na čas, a jen tak se tu potulujte. Až se půjdete podívat k hradu, zastavte se v kavárně Café da Garagem, jejíž obrovská okna nabízí jeden z nejlepších výhledů na celý Lisabon. Přes týden otevírají až v 17 hodin a v pondělí bývá zavřeno. A ještě jedna rada, je to tu samý kopec a spousta schodů, takže si pořiďte pohodlnou obuv.

Alfama , Lisbon

MIRADOURO PORTAS DO SOL

Miradouro znamená v portugalštině altán a ve čtvrti Alfama najdete rovnou dva, a to hned vedle sebe. Jeden z nich se jmenuje Portas do Sol, a ten druhý Miradouro de Santa Luzia. Nejedná se tak doslova o altány, ale připadat si tu budete jako byste se ocitli na soukromé obrovské terase. Hmm, na soukromé asi tak úplně ne, protože tu bude spousta dalších lidí a na nějaké klidné focení rovnou zapomeňte. Já se sem vydala můj poslední den na východ slunce a téměř nikdo tu nebyl. Stihla jsem to tedy jen tak tak, ale krása to byla nebeská. Jezdí sem i populární tramvaj č. 28, ale v pohodě sem dojdete i pěšky z hlavního náměstí Praça do Comércio.

Portas do Sol, Lisbon

Portas do Sol, Lisbon

TRAMVAJ 28

Když se řekne Lisabon, tak se vám s největší pravděpodobností vybaví žluté tramvaje. Tento typ tramvají přišel na svět již kolem roku 1930 a v jiných světových metropolích by nejspíš představovali krásné muzejní exponáty, ale v Lisabonu jsou stále součástí městské veřejné dopravy. Linka č. 28 je velmi oblíbená mezi turisty. Začíná ve stanici Martim Moniz, končí v Campo Ourique a během své jízdy stihle obsloužit téměř všechny populární čtvrti jako Chiado, Estrela nebo Baixo. Stojí se na ně fronty a jedna jízda vás vyjde na necelá tři eura.

Tram line 28, Lisbon

STREET ART

Asi nikdy jsem nenavštívila město ve kterém by byla tak vysoká koncentrace street artu. Většinu z těchto skvostů objevíte, když si budete procházet město po svých, takže zapomeňte na MHD, taxíky a Ubery. Tématicky se tento styl umění zaměřuje především na historii a pop kulturu. Mezi mé nejoblíbenější dílo patří obrovská stěna u Feira da Ladra (úplně první fotka) a najdete ji ve čtvrti Alfama. Když jsem sem dorazila kolem desáté ranní, nikdo tu nebyl! Cestujete sami? Využijte, tak jako já, pařezu, který je přes cestu naproti této zdi a udělejte pár fotek s pomocí samospouště.

Street Art, Lisbon

TIME OUT MARKET

Time Out Market je taková fancy jídelna přímo naproti vlakového nádraží Cais do Sodré, a to již od května 2014. Pro návštěvníky je k dispozici 35 stánků, které nabízí převážně jídla z mořských plodů, burgery, sushi, čokolády, vína, zmrzlinu a další delikatesy. Jídlo je tu o něco dražší než v běžných restauracích, ale cenu vám vyváží kvalita a dokonalý způsob servírování. Za sebe doporučuji koláčky pastéis de nata od pekárny Manteigaria a obchůdek Conserveira de Lisboa, kde prodávají ty nejlepší sardinky jaké jsem, kdy jedla. Sardinky, kalamáry, chobotnice a další pochoutky mají zabalené v krásných obalech, takže poslouží i jako dárek.

Time Out Market, Lisbon

PINK STREET

Růžová ulice? Asi si říkáte, co to jako má být. Ulice Rua Nova do Carvalho má opravdu růžový chodník a já ji objevila, kde jinde než na Pinterestu v kategorii „ty nejvíc insta friendly místa v Lisabonu“. Jenže tato růžovka se v noci proměnuje v místo, které je hojně navštěvované těmi, kteří rádi pijí, tančí a baví se. Není proto divu, že když jsem sem dorazila krátce po poledni, ulice byla uzavřena a probíhal rozsáhlý úklid po předešlé noci. Chcete-li rozzářit své sociální sítě růžovou barvou, doražte až kolem 16 hodiny.

Pink Street, Lisbon

PROMENÁDA RIBEIRA DAS NAUS

Můj poslední den v Lisabonu jsem vyrazila na procházku podél řeky Tejo, a to od náměstí Praça do Comércio směrem k Time Out Marketu, a objevila promenádu Ribeira das Naus. Toto místo nedávno prošlo rekonstrukcí a usadit se zde můžete na dlouhých schodech vedoucích až k řece nebo si můžete vychutnat sklenku něčeho studeného v jednom z mnoha barů a u toho nasávat vitamín D.

[instagram-feed]