Marrakech či Marákeš je pro nás Evropany docela exotické město plné historie a kultury. Já tu před několika lety strávila i Vánoce, a moc mě tu baví střet tradiční arabské kultury s moderními čtvrtěmi. Co v Marrakechi vidět, zažít a ochutnat? Na co si dát v Marrakechi pozor, a jak se na cestu připravit?
Co vidět v Marrakechi
Historická Medina
Medina je starobylé město obklopené vysokými zdmi. Je plné tradičních domů a úzkých, prašných a rušných uliček. Vzduchem se mísí vůně exotického koření, marocké kuchyně, arganového oleje a výparů z mopedů. Na každém rohu narazíte na prodejny marockých koberců, keramiky a dalších doplňků. V Medině se nachází spousta historických památek, za zmínku určitě stojí mešita Koutoubia, impozantní stavba z 12. století, která se tyčí nad městem a představuje hlavní symbol Marrakeche. Ujít si nenechte ani Saadian mauzoleum nebo starobylý palác Bahia.
Náměstí Jemaa-el Fnaa
Hlavní náměstí Jemaa-el Fnaa ožívá hlavně po setmění a budete si zde připadat jako v pohádce Tisíce a jedné noci. Náměstí je lemováno spoustou restaurací, odkud můžete z terasy sledovat krásné západy slunce. Najdete tu také spoustu stánků s čerstvým ovocem, z kterého vám za pár korun vykouzlí ten nejlepší džus, jaký jste kdy měli. Dá se tu i skvěle najíst, a pokud milujete mořské plody, doporučuji stánek č. 98 Chez Moustapha, kde prodávají úžasné čerstvé kalamáry, které servírují s hranolkami, rajčatovou a lilkovou salsou a tradičním chlebem.
Kromě těchto stánkařů s jídlem vás budou nonstop nahánět i vykladači karet nebo prodavači zářivých lampiček. Dejte si pozor, aby vám na rameni nepřistála opice nebo had, se kterými si můžete za poplatek udělat selfie.
Souky – labyrinty tržišť
Budete-li mít sílu a chuť, vydejte se do bludiště zvaného souk, což je tradiční marocký trh, ve kterém seženete opravdu všechno. Od barevného koření a nádobí, až po slaměné kabelky, koberce, boty a arganový olej. Ten největší souk se nachází přímo u náměstí Jemaa-el Fnaa.
Palác Bahia
Tento palác najdete v Medině, byl postaven na konci 19. století a jeho součástí jsou rozlehlé místnosti a obrovské nádvoří zdobené barevnými mozaikovými kachličkami, velmi podobným těm v Lisabonu. Součástí je i krásně udržovaná zahrada se stromy pomerančovníků, které celý prostor nádherně provoní. Oproti rušným a znečištěným ulicím Marrakeche, působí tato zahrada jako oáza klidu.
Hotel La Mamounia
Pokud jako já milujete krásné interiéry, pak se určitě zajděte podívat do jednoho z nejlepších hotelů světa. Interiér hotelu La Mamounia jste zaručeně zahlédli na mnoha Instagramových profilech. Do hotelu vás vpustí, i když tam nejste ubytovaní. Součástí hotelu jsou rozlehlé zahrady, kde se můžete procházet, a také několik barů a restaurací.
Zahrady Jardin Majorelle
Jardin Majorelle je zelená oáza s ikonickým modrým domem, kterou má na svědomí francouzský umělec Jacqueem Majorelle. Najdete zde rozmanité druhy rostlin a kaktusů z celého světa a krásné kašny. Svůj pomník zde má i Yves Saint Laurent, jehož muzeum se nachází hned vedle. Pokud vás móda zajímá, určitě doporučuji. Je tu vystaveno asi padesát jeho návrhů, rozsáhlá sbírka doplňků a v mini kině se můžete podívat na záznamy z jeho módních přehlídek.
Prohlídka města na kole
Toužíte-li poznat město trošku jiným způsobem, zarezervujte si prohlídku na kole. Tu organizuje nezisková organizace Pikala. Jejím cílem je naučit mladé Maročany jezdit na kole a umožnit jim pracovat jako průvodci či opraváři kol. Jízda po Marrakechi byla docela zážitek, neustále se vám totiž do cesty pletou lidé na motorce, chodci, auta nebo ostatní cyklisté.
Projeli jsme moderní čtvrť Gueliz, navštívili Café Clock, kde jsme ochutnali tradiční cukroví a osvěžující nápoj z máty, nakoukli do podzemní místnosti jednoho z domů, kde se peče chleba, a podívali se, jak se připravuje pára pro veřejné lázně hamám.
Kam na jídlo v Marrakechi
Nám moc chutnalo v libanonské restauraci Naranj v Medině, skvělou snídani v marockém stylu jsme si dali v Henna Art Café, určitě si dejte vajíčka na berberský způsob, marocký čaj a k tomu tlustou mastnou palačinku s medem. A pokud toužíte po krásných fotkách marockých střech, pak se vydejte do restaurace Nomad, je sice trochu turistická a mírně předražená, ale výhledy nabízí úžasné.
Na co si dát pozor v Marrakechi: Jak se připravit na cestu
Po příletu do Maroka
Čeští občané nepotřebují ke vstupu do Maroka vízum, potřebovat budete pouze nepoškozený cestovní pas s platností nejméně 3 měsíce od data vstupu na marocké území. Po příletu musíme vyplnit imigrační kartičku, kterou najdete na chodbách letiště, popř. vám ji předá pověřená osoba. Pokud se nechcete dělit o jednu propisku s celým letadlem, přibalte si do příručního zavazadla svoji. Hodit se vám bude i adresa vašeho ubytování.
Doprava z letiště
Z letiště do centra Marrakeche se dostanete autobusem, taxíkem nebo privátním transferem, který je potřeba si předem zarezervovat. Autobus č. 19 jezdí na náměstí Jemaa-el Fnaa každých deset minut, cesta trvá 14 minut a lístek vás vyjde na 70 korun. Taxi do Mediny by mělo stát kolem dvou stovek, ale připravte se na to, že budete možná muset smlouvat. My získali jako první nabídku cenu 650 Kč, kterou jsme usmlouvali na 350 Kč, ale až později jsme zjistili, že oficiální cena byla 70 MAD (165 Kč – cena v roce 2019). Informaci o ceně má každý taxík nalepenou v pravém horním rohu předního okna. Stačí ho na to jen upozornit.
Marocká měna
Marockou měnou je marocký dirham (MAD), který si předem v ČR nesměníte. Vezměte si s sebou dolary nebo eura, a ty pak směňte v místní směnárně. Mají docela dobré kurzy a jsou bez poplatků. Bankomatů k vidění není tolik jako v Evropě a navíc často nefungují. Několik jich najdete třeba na hlavním náměstí Jemma el-Fnaa.
Kde se v Marrakechi ubytovat
Nejlepší lokalitou pro ubytování je stará část města zvaná Medina, okolí náměstí Jemma el-Fnaa nebo modernější čtvrť Gueliz. Najdete zde spoustu levných hotelů, penzionů nebo riadů, což jsou tradiční marocké domy, které vypadají trochu jako nedobytná pevnost. Uprostřed těchto domů bývají zdobené prostory, bazény nebo zahrady. Mají také terasy, ze kterých je krásný výhled na celé město.
Co v Marrakechi ochutnat
Na snídani doporučuji zajít do jedné z mnoha patisserií. Pečivo není tak sladké jako u nás a k jeho výrobě používají pomerančovou mouku, mandle, kokos a další úžasné ingredience. Zdejší specialitou jsou i smoothies z avokáda a čerstvé džusy, které pořídíte za pár korun. Nenechte si ujít ani tajine – maso, kuskus a zeleninu podávanou v terakotovém hrnci. Výborný je i humus, polévka harira a chybět nesmí ani popíjení tradičního mátového čaje.
Nákupy v Marrakechi
Smlouvání je součástí kultury, a prý se to od lidí očekává. Jakmile do toho budete vtaženi, nezačínejte na ceně, kterou jste ochotni zaplatit, ale na ještě nižší. Jakmile vkročíte do souku, což je zastřešený trh se stovkami uliček, ve kterém se snadno ztratíte, připravte se na tzv. naháněče. Spolupracují s prodejci a dovedou vás tam, kam oni potřebují, někdy si za to dokonce řeknou i o dýško.
Focení na ulicích
Před mou cestou do Maroka jsem se dívala na různá videa na YouTube a hledala tipy a doporučení na zajímavá místa. Několikrát jsem narazila na to, že Maroko je jedna z nejkomplikovanějších zemí pro fotografy. Místní neradi vidí, že fotíte je, jejich okolí nebo jejich obchůdek. I já se setkala s tím, že si zakryli obličej nebo mi nedovolili vyfotit si zboží, která prodávali. Raději předem požádejte o svolení k fotce.
Za dalším dobrodružstvím se vydejte na řecký ostrov Santorini – – Dovolená na Santorini