10 NEJ MÍST ROKU 2016

2016 utekl extrémně rychle. Je to jako včera co jsem sepisovala svým deset největších zážitků z cest za rok 2015. Kdybych měla zhodnotit dva tisíce šestnáctku co se cestování týče, tak byl určitě slabší než ty dva předchozí. Letos jsem v podstatě nevytáhla paty z Evropy a díky opětovnému stěhování se do Prahy a hledání nové práce nebylo moc času ani financí. To bych, ale nebyla já, abych si neurvala aspoň nějaké to volno. Objevila jsem pár nových míst a opět si zamilovala Španělsko. A jaké další lokality mi učarovaly?

BARI, ITÁLIE

Ještě do nedávna pro mne bylo Bari symbolem špinavého, industriálního města. V létě 2001 jsem se ocitla v jeho přístavu při čekání na trajekt do Řecka. Špinavé moře a nechutné záchody mi stačili k tomu, abych toto město zařadila do škalutky „nejezdit“.

O patnáct let později jsem se sem ovšem podívala znovu a bylo to super! Evidentně to v centru vypadá jinak než v přístavišti! Nejkrásnější částí města je bez debat centro storico nebo-li historické centrum, které je víc než zachované. Při procházení jeho úzkých uliček si budete připadat jako v dávné minulosti nebo alespoň jako v nějakém italském filmu z dvacátého století. Stolky na kterých se suší čerstvá pasta přímo před domy místních obyvatel, katedrála di San Sabino, bazilika San Nicola a věčně pořvávající Italové ve vás zanechají příjemný pocit ještě hodně dlouho.

FARO BIANCO HOTEL, ITÁLIE

Nápad jet na letní dovolenou v květnu se ukázal jako né moc dobrý, poněvadž i na samotném jihu Itálie bylo v té době chladno. Tak chladno, že jsem byla večer ráda, že mám džíny, svetr a bundu. Přes den sice svítilo slunce, ale na pláži foukalo tak, že se tam dalo vydržet maximálně hodinu a půl a koupání v moři bylo takřka nemožné.

Přesto náš pobyt v městečku Gallipoli a především v hotelu Faro Bianco patřil k těm nejlepším zážitkům tohoto roku. Tento hotel otevřel pouze měsíc před naším příjezdem a tím pádem bylo všechno krásně nové. Podlaha z mramoru, křišťálový lustr, jednoduché zařízení ve kterém převládala bílá a béžová, a k tomu navíc velký balkón s výhledem přímo na hlavní ulici Corso di Roma. Jednoznačně nejlepší hotel ve kterém jsem, kdy byla!

BAIA VERDE, ITÁLIE

Ač bylo moře tak ledové, že se do něho dalo jít tam maximálně po kotníky, nemohla jsem se pohledem na něho nabažit. Ani do Karibiku nemusíte, protože i tady si užijete blankytně modré, křišťálové vody. Pláž najdete asi kilometr nebo dva na jih od městečka Gallipoli.

DOVEDALE, ANGLIE

Při letošním výletu do Velké Británie jsem se konečně podívala mimo Londýn. Jedno z míst, které jsem navštívila bylo Dovedale – údolí v oblasti zvané Peak District, které každoročně přitáhne milión návštěvníků. Zde jsme si udělali krátkou procházku kolem řeky Dove a pokochali se nádhernou přírodou.

CHATSWORTH, ANGLIE

Abych řekla pravdu, tak mě prohlídky zámků moc nebaví a před návštěvou zámečku Chatsworth jsem byla trošku skeptická. Tohle byl však trošku jinej level a nakonec jsme zde strávili několik hodin. K sídlu totiž patří i rozsáhlé zahrady, skleníky, bludiště, jezírko, kavárny nebo obchůdek se suvenýry. To vše jsme navštívili a při odjezdu jsem ještě stihla udělat pár záběrů kouzelné krajiny.

MALAGA, ŠPANĚLSKO

Malagu jsem si hodně oblíbila a doufám, že se tam jednou vrátím. Dokázala bych si i představit tam žít, protože podle mě má všechno co k životu potřebujete. Krásnou architekturu, moře, pláž, obchody, letiště, hezké počasí, skvělé jídlo. Podívala jsem se tam na konci srpna, prošla centrum, zašla na tapas, do rooftop baru, na pláž, prošla se po přístavu a kochala se domy s vysokánskými okny.

EUROPA POINT, GIBRALTAR

Letos jsem se poprvé podívala na Gibraltar. Abych pravdu řekla, tak jsem od toho čekala víc. Je sice pravda, že jsem se podívala jen na západní stranu této mini země a výlet na Rock of Gibraltar jsem vzdala, protože se mi prostě nechtělo stát v té strašně dlouhé frontě na vstupenky. Avšak jedno místo jsem si moc oblíbila. Europa Point – ten nejjižnější cíp Gibraltaru, odkud za jasného počasí dohlédnete až do Afriky. Jezdí sem autobus, je tu kavárna, pár laviček na sezení, hodně tu fouká a je to skvělé místo na přemýšlení.

TARIFA, ŠPANĚLSKO

Z Tarify je to už jen co by kamenem dohodil do Maroka. Vypadá to tu trošku „drsněji“ než v krásné Malaze, ale má to své kouzlo. Já si zde užila nádherný západ slunce se skleničkou sangrie, úžasné tapas a pozorování kitů v nedalekém Valdevaqueros.

ČESKÝ KRUMLOV

Pro vás asi nic nového pod sluncem, ale já se do Krumlova podívala poprvé až letos. A jak to na mě zapůsobilo? Jako místo z pohádky, s krásnými výhledy ze zámku s obrovskými davy turistů a problémy najít místo v restauraci.

VYHLÍDKA MÁJ

Pokud jste aktivní na Instagramu, určitě vám neunikla fotka z Vyhlídky Máj, kterou najdete nedaleko Prahy. Toto místo nabízí neuvěřitelný výhled a bohužel také davy lidí, díky tomu, že je tak profláklé na sociálních sítích. Chcete-li udělat pár fotek, vydejte se tam hned z rána.

[instagram-feed]