Česká republika

CO STIHNOUT ZA JEDEN DEN V OLOMOUCI?

Konečně se dostávám k tomu, o čem jsem chtěla psát už strašně dlouho! Ano, je tu takový malý průvodce mým rodným městem, kterým je Olomouc. Zde jsem prožila celé své dětství, studovala a pracovala, dokud jsem se před 4,5 lety nepřestěhovala do Prahy. Pokud si myslíte, že Praha je krásná, přijeďte sem, budete okouzleni. Olomouc se řadí mezi jedno z nejkrásnějších měst naší země. Jak v Praze, tak i zde najdete na Dolním Náměstí nádherný mozaikový orloj, který se protáčí každou hodinu. Co tu však nenajdete jsou ty nekonečné davy turistů, hustou dopravu, podivíny a hluk.

Na projití všech důležitých pamětihodností vám bude bohatě stačit jeden den. Pokud však budete chtít zahrnout i další aktivity, přijeďte na víkend. Co všechno byste měli stihnout?

Horní náměstí

Je považováno za centrum města a najdete zde radnici s orlojem. Orloj byl vystavěn již v 15. století, během 2. světové války byl však zničen a své současné podobě vděčí Karlu Svolinskému, rodáku ze Svatého Kopečka. Věděli jste, že v celé ČR existují pouze dva orloje? Jeden je v Praze a druhý právě v Olomouci.

Další pamětihodností, které si všimnete na první pohled je sloup Nejsvětější Trojice, který je zapsaný od roku 2001 mezi památky UNESCO. Tento barokní, 35 m vysoký sloup s více jak čtyřiceti sochami je nejvyšší stavbou svého druhu v ČR. Do jeho vnitřní kaple můžete nakouknout od dubna do září mezi 9 – 14 h.

Budete- li chtít více informací, popř. mapu, zajděte si do informačního centra, které najdete v podloubí radnice.

Arcibiskupský palác

Slouží jako rezidence olomouckých biskupů a arcibiskupů. Pro skupinky od 15 osob je možné zorganizovat prohlídku tohoto rozsáhlého komplexu během které můžete obdivovat pět reprezentačních historických sálů, knihovnu nebo kabinet. Palác se nachází v blízkosti tramvajové zastávky U Dómu.

Katedrála Sv. Václava

Přejdete-li na druhou stranu přes hlavní cestu, dostanete se ke katedrále Sv. Václava u které byl v roce 1306 zavražděn poslední Přemyslovec. Zde opět můžete absolvovat od dubna do začátku října prohlídku, která zahrnuje návštěvu presbytáře, kaple sv. Jana Křtitele, kaple sv. Cyrila a Metoděje a mauzolea olomouckých biskupů.

Arcidiézní muzeum

Nemusíte chodit daleko, protože toto muzeum najdete hned vedle katedrály Sv. Václava. Muzeum nabízí k obdivu umění 12. až 18. století a Přemyslovský hrad včetně románského biskupského paláce Jindřicha Zdíka. Jeho součástí je i Muzeum moderního umění a kavárna.

Flora

Na výstavišti Flora se neustále něco děje. Letní etapa mezinárodního květinového festivalu bude probíhat od 18. – 21. srpna. Těšit se můžete na nové odrůdy mečíků, ale také na inspiraci z Malajsie. Podzimní etapa se pak bude konat mezi 20. – 23. říjnem.

Ololoď

Poznávací plavby po řece Moravě byly zprovozněny teprve nedávno, ale těší se velké oblibě. Plavba trvá 45 minut a dozvíte se během ní spoustu informací o historii města. Plavba začíná u U Klubu a pluje se až ke Klášternímu Hradisku. Místa si raději rezervujte předem na webu ZDE. Dobrou zprávou je, že loď si můžete pronajmout i k soukromým účelům.

Svatý Kopeček a ZOO

Nedaleko města (autobusová linka č. 11) najdete poutní chrám Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku, odkud je unikátní výhled na celé město. Poblíž se nachází i zoologická zahrada se žraloky, vyhlídkovou věží a dětským lanovým centrem.

Kde jíst a pít

Za těch pár let co v Olomouci už nežiju se tu vyrojila spousta nových kaváren, hospod a restaurací, abych řekla pravdu, tak už to moc nestíhám sledovat.

Pokud však chcete zajít na dobrý koktejl, určitě vás nezklame bar Osa, který funguje už nějakých dvacet let. Pan majitel používá kvalitní suroviny, takže kvalita zaručena!

Na kafe si zajděte třeba do nedávno otevřené kavárny Kafe jako lusk na náměstí Hrdinů, kde v menu najdete třeba i avokádový toast nebo acai bowl.

Další novinkou je Café New One, které se pyšní okázalým designem, je otevřeno od rána do večera a dělají tam i obědová menu (Aperol tam však moc namíchat neumí).

Chcete českou klasiku, něco na způsob Kolkovny? Potom zajděte do restaurace Drápal a vyzkoušejte jejich tatarák.

Pro všechny vegetariány je tu Green Bar, který je však otevřen pouze do 17h a o víkendech má zavřeno. Přes obědy tam bývá nával, ale není se čemu divit, protože tam vaří výborně.

Chtěli byste něco neobvyklého a jde vám spíše o zážitek než o zaplnění vašeho žaludku? Vydejte se do městské čtvrti Hodolany do restaurace Entree, jejíž menu je inspirováno přírodou. Šéfkuchař Přemek Forejt se ocitl na seznamu třiceti nejtalentovanějších Čechů, který každoročně vybírá časopis Forbes.

No Comments

Leave a Reply

[instagram-feed]