Thajsko

CO STIHNOUT ZA DVA DNY V PROVINCII TRAT

Plánujete cestu do Thajska, ale chcete se obloukem vyhnout všem těm profláknutým místům jako je Chiang Mai, Phuket nebo Koh Samui? Pak mám pro vás dobrou zprávu. V Thajsku je toho totiž k vidění mnohem víc. Jsou místa, která jsou zahraničními turisty téměř nepolíbená a mají toho spoustu co nabídnout.

Jednou z takových je nejvýchodnější provincie Trat, která leží 315 km od Bangkoku. Z východní strany sdílí hranice s Kambodžou a ze strany druhé s provincií Chanthaburi. Ke Tratu patří i cca padesát ostrovů, z nichž nejznámější je Ko Chang, Ko Mak nebo Ko Kood. Do Tratu se dostanete pohodlně autobusy, ale třeba také letadlem s Bangkok Airways.

A co je tu tedy k vidění?

Připravila jsem pro vás seznam míst, která se dají v pohodě a klidu navštívit za dva dny. Ten stejný itinerář jsem absolvovala před necelými dvěma měsíci společně s ostatními blogery a lidmi z Tourism Thailand.

BAN THA RANAE MANGROVE FOREST

Dlouho jsem přemýšlela nad tím, jak přeložit „mangrove forest“ a nakonec jsem na netu našla překlad: mangrovový les (jestli to je správně, za to neručím). Každopádně místní komunita Ban Tha Ranae pořádá výlety na lodičkách právě v těchto mangrovových lesech. Uprostřed lesa jsme z lodí vystoupili a pokračovali několik minut k místu, kde jsme do bahna zasadili škeble a také si zahráli bowling. Dráha včetně kuželek a koule byla vyrobena z přírodních materiálů, které místní lidé našli v lese. Po návratu zpátky následovala ochutnávka místního bylinkového čaje cha roi ru, kokosového dezertu a smažených listů z mangrovníků. Celá tato aktivita vyjde na 250 bathů za osobu a rezervace můžete provádět u pana Saichona přes jejich stránku na Facebooku Ban Tha Ranae.

BAN HUAI RAENG COMMUNITY

Jedním z největších zážítků tohoto výletu byla návštěva eko komunity Ban Huai Raeng ve které jsme absolvovali hned několik aktivit. První z nich byla projížďka na lodi po kanálu Khlong Kud během, které jsme se dozvěděli jak se zpracovává „Nipa palm“. Listy tohoto stromu se používají pro přípravu dezertů, zatímco větve se rozloží, nakrájí a slouží k balení cigaret.

Dále nám bylo předvedeno, jak se vyrábí přírodní mýdla z mangostanu nebo také tradiční dezert Khanom Chak. Budete-li si chtít tyto aktivity domluvit, můžete tak učinit přes telefon 089-247-9648, popř. se poptejte v místních cestovních kancelářích.

CHRÁM WAT BUPPHARAM

Nejstarší chrám v této oblasti se jmenuje Wat Buppharam a byl vystaven v roce 1652. V jeho areálu se nachází i muzeum s místními artefakty a modlitebny s thajsko-čínskými nástěnnými malbami.

NÁRODNÍ MUZEUM TRAT

Skvělý pohled do historie a kultury provincie vám přinese návštěva Trat Museum. Veškeré tabule a exponáty jsou vyhotoveny tak, že zaujmou i ty co muzea moc nemusí. Všechno je navíc i v angličtině  a k dispozici je i několik videí, které vám velmi zajímavým způsobem vysvětlí různé milníky v historii provincie. Muzeum je otevřeno od úterý do neděle a vstupné činí 30 bathů.

OSTROV KO CHANG

V rámci tohoto výletu jsme ostrov Ko Chang nenavštívili, ale já tu strávila pár týdnů v roce 2015. Více informací o tomto zeleném ostrově si můžete přečíst v mém článku 10 faktů o ostrově Koh Chang.

MAJÁK LAEM NGOP

Od majáku Laem Ngop jezdí pravidelně lodě, které vás dopraví na ostrov Ko Chang, Ko Kood a Ko Mak. Nic jiného kromě velmi fotogenického bílo – červeného majáku a velkých písmen tvořících nápis TRAT tu k vidění není.

KDE SE NAJÍST:

 TIW TARA

Okolí restaurace jsem bohužel neviděla za světla. Z našeho ubytování v městě Trat jsme odjeli ve večerních hodinách. Cesta nejprve vedla přes takovou polní cestu kolem lesů až k parkovišti, odkud si můžete vzít do restaurace tuk tuk nebo vláček. V restauraci byla spousta místních, což vždy svědčí o tom, že jídlo bude chutné a dobré, a to také bylo. Servírovaly se zde převážně mořské plody. Pro lepší navigaci přikládám mapu restaurace Tiw Tara.

TOP PLAT TIN 

Jídlo v restauraci Top Plat Tin si užijete s výhledem na malé jezero. Pokud tam budete v době, kdy bude rybář krmit ryby, zažijete i nálet několika desítek červených jestřábů, kteří si myslně myslí, že je krmivo pro ně.

KDE SE UBYTOVAT:

TRAT CITY HOTEL

V hlavním městě provicie Trat, které se shodou okolností také jmenuje Trat bych vám doporučila k ubytování Trat City Hotel, který je jednoduše zařízen. Je čistý a v nedaleké vzdálenosti se nachází i přístav ze kterého se dostanete na ostrov Ko Chang a okolní ostrovy.

MANGO BEACH RESORT

Necelých třicet kilometrů od hranice s Kambodžou najdete Mango Beach Resort. Mě se tu moc líbilo a s radostí bych se vrátila zpět. Byla to taková oáza klidu s bazénem, stylově zařízenými pokoji a houpacími sítěmi s výhledem na moře. Navíc se tu večer konají neskutečně krásné západy slunce.

[instagram-feed]