CO STIHNOUT Z DVA A PŮL DNE V NEAPOLI?

0 Shares
0
0
0

Po pár týdnech jsem konečně zpátky a momentálně připravuji několik článků z mého dvoutýdenního pobytu v jížní Itálii. Původně jsem měla v plánu psát přímo z místa činu, ale lenost nakonec zvítězila, takže k tomu zasedám až nyní. Aktivní jsem byla alespoň na Instagramu, takže pokud jste ho sledovali, tak už asi víte, že jsem se podívala do Salerna, Neapole a navštívila několik vesniček na proslulém Amalfi Coast. Říká se, že to je snad ta nejdražší oblast Itálie, ale z vlastní zkušenosti vám mohu potvrdit, že se to dá spáchat i bez toho aniž by to zruinovalo váš bankovní účet.

Do Neapole létá napřímo Wizzair, a z hlavního vlakového nádraží na Piazza Garibaldi se pak dostanete téměř kamkoliv. My strávili deset nocí ve městě Salerno a bydleli v nádherném Bed & Breakfast, o kterém vám napíšu příště. Každé ráno jsme nasedli na bus do jiné destinace, takže jsme toho stihli opravdu hodně, i když teda opravdu ne všechno.

Dnes bych se, ale ráda zaměřila na Neapol. Při vyslovení názvu tohoto města se vám možná vybaví mafiáni, odpadky nebo scéna z filmu Eat, Pray, Love ve které si dává Julia Roberts tu nejlepší pizzu na světě.

Jaké byly mé první dojmy z tohoto téměř miliónového města? Po vystoupení z autobusu u hlavního vlakového nádraží jsem si připadala spíše jako v jihovýchodní Asii než v evropském městě. V této čtvrti je to trošku divoký a hned se mi vybavily ty špinavý uličky Bangkoku nebo Kuala Lumpur. Naštěstí jsme dostali varování předem o tom, že si zde nemáme bookovat hotel a nakonec si raději vybrali mini studio ve čtvrti Chiaia, která je naprosto zcela “cute”.

V Neapoli a jejím okolí je toho k vidění a dělání tolik, že jsme  to bohužel všechno nestihli. Máme tak, alespoň důvod se tam jednoho krásného dne vrátit 🙂

Co jsme tedy za toho 2,5 dne stihli a co by určitě nemělo uniknout ani vám?

L ANTICA PIZZERIA DA MICHELE

Pokud jste viděli film Jíst, meditovat, milovat s Julií Roberts v hlavní roli, tak asi víte o čem je řeč. Pokud nevíte, tak právě v této pizzerii, která funguje už od roku 1870 se odehrála jedna scéna z tohoto filmu. Na zdi mají podepsanou fotku samotné Julie a od té doby co se film objevil v kinech je zde brutální nátřesk. Otevřeno  mají od 11 do 23 h, ale už před dvanáctou je venku fronta a vy si musíte hned u dveří vyzvednout lístek s pořadovým číslem. Kuchtík, který je rozdává vypadá strašně důležitě. Ale proč vlastně ne, že?

Určitě se vám bude hodit, když budeme umět čísla italsky, protože jsou pak vyvolávaná italsky, logicky. Nenechte se odradit frontou, uvnitř je to docela velké, takže to jde docela rychle. Na výběr mají ze dvou druhů: marinadu nebo margheritu a každá stojí jenom 4 eura! Teď si opravdu nevymýšlím, když řeknu, že to je ta nejlepší pizza jakou jsem, kdy jedla. Takže, už teď si tuto pizzerii přidejte na váš „must-see list“!

STANICE METRA TOLEDO 

Tohle vám asi může připadat trošku divný, ale pochybuju, že jste, kdy viděli hezčí stanici metra.

PROMENÁDA VIA PARTENOPE

Za mě nejhezčí část města. Projděte se kolem přístavu Santa Lucia, Castela dell´Ovo nebo se zastavte v jedné z mnoha restaurací na oběd. Mají tam tu nejlepší buvolí mozzarellu. Bohužel místo písku jsou u moře navezené obrovské betonové kvádry. Ty ovšem nebrání místním, aby se na nich během dne slunili. Někteří posedávají na plastových židlích nebo chytají bronz na malých loďkách. Je to celý strašně retro a navíc je odtud skvělý výhled na sopku Vesuv a ostrovy Ischia a Capri. Chcete-li pořídit pár snímku ze shora, zajděte na drink na terasu hotelu Excelsior, který najdete na rohu, přímo naproti hradu Ovo.

SPANISH QUARTER

Až se budete procházet úzkými tmavými uličkami, nad hlavami vám bude vát čerstvě vyprané prádlo, budete si připadat, že jste se zasekli v dávné minulosti. Tato čtvrť byla vystavena v 16. století, aby sloužila jako domov pro španělské posádky. Dnes je považována za chudou část města s vysokou koncentrací kriminality a prostituce. Za světla to tak moc nevypadalo, ale vydávat se sem v noci bych raději neriskovala.

SFOGLIATELLA

Je typ pečiva, které je tradiční pro oblast Kampánie. Poprvé se začalo péct už v 17. století a nejlépe chutná k rannímu cappuccinu. Je ve tvaru mušle, připomíná listové těsto a uvnitř se ukrývá tvarohová náplň s příchutí pomerančů.

BOOKSELLERS STREET

Pokud si chcete pořídit nějakou tu italskou četbu, zajděte si do “bookseller´s street”. Stánků a obchůdků se starými knihami tu je opravdu spousta. Uličku najdete na Via Port´Alba.

VÝHLEDY Z VOMERA

Měli jsme to štěstí a strávili den s pravými Napolitánci (vzdálená rodina mého drahého) a měli tak možnost podívat se do čtvrti Vomero, která se tyčí nad městem. Jsou odsud opravdu nádherné výhledy a večer to tu žije. Narazíte tu na spoustu kaváren a obchůdků.

PALLAZO REALE DI NAPOLI

Vchod do paláce najdete přímo z Piazza del Plebiscito, které přípomíná náměstí svatého Petra ve Vatikánu. Palác sloužil dříve jako sídlo králů a nyní je z něj muzeum. Já normálně muzea moc nemusím, ale už nějakou dobu jsem na Instagramu obdivovala fotky jeho hlavního schodiště, které je naprosto nádherné. Vyfotit ho bez lidí si sice vyžádalo asi dvacet minut čekání, ale výsledek stál za to, nemyslíte?

GALLERIA UMBERTO

Pouhých pár minut od paláce najdete nákupní galerii Umberto. Mnohem zajímavější než obchody je samozřejmě její architektura a vůbec celé je to uvnitř strašně “insta-friendly”.

CHIAIA

Jedna z těch “hezčích” a modernějších čtvrtí města. Nachází se hned za promenádou a jejím poznávacím znamením je park, kterému se říká Villa Comunale. Je to místo, kde si můžete dát Aperol v hezké kavárně nebo nakoupit v luxusních obchodech.

Co jsme chtěli stihnout, ale nestihli:

Jednodenní  výlet na ostrov Procida

Isola la Gaiola

Tak snad příště!

Byli jste v Neapoli? Jak se vám tam líbilo?

0 Shares