Balení zavazadla může být pro některé lidi docela stresující záležitost, obzvlášť pokud se chystají do oblasti ve které předtím nikdy nebyli. Já jsem mívala tendence toho vždycky přibalit víc, protože co kdybych to náhodou potřebovala všechno, že.
Na mé poslední téměř tříměsíční cestě po Thajsku jsem měla v kufru zabalené dvoje šaty, které jsem za celou dobu neměla jedinkrát na sobě. Nebyly to totiž takový ty lehký šaty na pláž, ale něco co byste si na sebe vzali spíš do kanclu.
Další totální zbytečností se kterou jsem se táhla byl tyčový mixér. Ano, asi si právě klepete na čelo, ale já si říkala, že si budu denně mixovat všechno to exotické ovoce, které u nás buď není k dostání nebo se jeho chuť ani zdaleka nepřibližuje originálu. Tak s tím to nedopadlo až tak špatně, protože jsem ho použila jednou!
Teď už jsem o něco málo chytřejší a vím, že do jihovýchodní Asie se můžete sbalit raz dva a vaše zavazadlo nemusí být těžké jako pytel brambor. Pokud ovšem budete dodržovat následující pravidla:
Méně znamená více
Opravdu nemá cenu brát si dva topy na den. Na každém rohu najdete prádelnu, kde vám do druhého dne a za pár korun vaše oblečení vyperou a vyžehlí. No a pokud budete mít pocit, že nutně potřebujete ještě jedny šaty, vydejte se na místní trh a pořiďte je tam.
Pohodlí nade vše
Nechte doma všechno co je vyrobeno z polyesteru a dalších umělotin. V těch pětatřiceti stupňových vedrech vás totiž zachrání jen 100% bavlna. Dále bych doporučila vyházet před odjezdem z kufru veškeré upnuté kousky a střevíce na vysokém podpatku. Vaše kůže bude potřebovat dýchat a také se nechcete stresovat tím, že vám z obtáhlých hadříků poleze špek. A až půjdete na beach party, tak tam stejně budete tancovat bez bot. Ona chůze na štaflích v písku není nic moc.
Kosmetika až na místě
Je opravdu zbytečné tahat s sebou plné balení šampónu a kondicionéru. Tak za prvé to spolkne několik kil vašeho váhového limitu, za druhé si můžete menší balení koupit až na místě, a to v malých obchůdcích jako 7eleven nebo Family Mart, které najdete na každém rohu. Zde si kupte i sprej na komáry, má totiž mnohem větší sílu než ty Made in EU. Co si naopak vzít? Suchý šampón, antibakteriální gel a opalovací krém, který je třeba v Thajsku docela drahý.
Respekt ostatním kulturám
Internetem několikrát proletěly fotky turistů, kteří dostali v Thajsku pokutu za to, že se na veřejných prostranstvích producírovali v plavkách. Mimo pláž a hotelový bazén plavky opravdu nepatří, přece byste si ve své rodné vísce také nešli pro rohlíky do Tesca v bikinách. Přibalte si tedy s sebou plážové šaty nebo sarong, který vám skvěle poslouží i při návštěvách chrámů, kde musí mít žena zahalená kolena a ramena.
Žádná překvapení
Vyplatí se si předem zjistit zda ve vaší cílové destinaci budete potřebovat třeba adaptér. V Thajsku třeba není, ale v sousední Malajsii už ano. Není nic horšího než dorazit v noci na hotel s vybitým telefonem a zjištěním, že místo tří kolíčků máte jen dva.
Pokud máte v plánu navštívit více zemí, raději se před odjezdem jděte vyfotit a mějte v peněžence několik pasových fotografií společně s několika desítkami amerických dolarů. To se vám může náramně hodit třeba při žádání o vízum v Kambodži nebo Vietnamu.