Německo

CO MUSÍTE VIDĚT V BERLÍNĚ?

Po delší době jsem se opět vypravila za hranice naší malé země a využila k tomu čtyřdenní velikonoční volno. V pátek ráno jsem nasedla na bus směr Berlín, kde jsem byla poprvé již před třemi lety. Nevím jak vám, ale mě se v Berlíně moc líbí a dokážu si i představit, že bych tam nějakou dobu žila. Cool kavárny v tzv. houmlesáckém stylu a styl místních obyvatel mě totiž strašně baví.

Ještě jste nebyli? Nevadí, autobusem Student Agency se tam dostanete už za necelých pět hodin a víkend vám na ty hlavní „pamětihodnosti“ bude bohatě stačit. Takže, co určitě musíte vidět?

Braniborská brána

Brána symbolizující znovusjednocení města zažila spoustu vojenských přehlídek a průvodů. Byla postavena v letech 1789 – 1791 a její stavitel se nechal očividně inspirovat Parthenonem v Athénách. V severním křídle prý najdete meditační místnost a dále také infocentrum Berlin Infostore.

Unter den linden

Hlavní třída, která se rozprostírá na východ od Braniborské brány a je centrem kulturního a politického života celého města. Na ni kolmo navazuje Friedrichstrasse, která je oblíbenou nákupní zónou.

Alexanderplatz

Známé náměstí, které poznáte již zdálky, protože se uprostřed něj majestátně tyčí Fernsehturm (televizní věž). Z výšky 207 metrů je krásný výhled na celé město, avšak dostat se tam vám sebere pár hodin času. Tento víkend na ceduli běželo info o tom, že od zakoupení vstupenky musíte počkat 3 hodiny než vás vpustí dovnitř. Na náměstí se nachází i několik nákupních center a Primark.

Židovské muzeum

Jediné muzeum, které jsem v Berlíně navštívila. Jeho interiér je netypický, najdete tam svažující se chodby a neobvyklé úhly stěn. Tímto chtěl architekt Daniel Libeskind znázornit neklidný běh života židovské komunity v Něměcku a devastující dopad holocaustu. Muzeum najdete u stanice U-Bahn Hallesches Tor.

Kastanienallee

Nacházíte se v severním Berlíně nedaleko Mitte nebo Prenzlauer Berg? Potom musíte zavítat do ulice Kastanienallee. Začněte u stanice U-Eberswalder Strasse a projděte ji celou až po stanici U-Rosenhalter Platz. A co tam? Zde najdete spoustu restaurací, kaváren a obchůdků. Výborné místo na brunch je třeba v Napoljonska nebo Café Fleury. Máte chuť na zelené smoothie nebo acai bowl? Zajděte do Superfoods&Organic Liquids.

Tiergarten

Ne, nejedná se o zoologickou zahradu, jak jeho doslovný překlad napovídá. Jde o to, že dynastie Hohenzollernů sem jezdila lovit divokou zvěř. Poté byl les několikrát vykácen a vše co zde nyní roste bylo opět vysázeno až po roce 1950. V parku jsou k dispozici jezírka, kavárny a podívat se můžete i do Englischer Garten (anglická zahrada), která je součástí zámku Bellevue, který je oficiální rezidencí německých prezidentů.

East Side Gallery

Galerie představující symbol svobody, nebo-li Berlínská zeď. Najdete ji na ulici Muhlenstrasse nedaleko stanice Ostbahnhof. 1,3 km dlouhá zeď zobrazuje 105 maleb od umělců z celého světa.

Památník holocaustu

Rozprostírá se na jih podél Friedrich-Ebert Strasse směrem k náměstí Potsdamer Platz. Dílo bylo vytvořeno newyorským architektem a připomíná labyrint, který čítá 2700 různě vysokých betonových bloků.

Potsdamer Platz

Někdejší symbol rozdělení města, dnes prosperující umělecké, nákupní, obchodní a zábavné centrum. Kochat se zde můžete prosklenými mrakodrapy nebo se podívat na Berlín z ptačí perspektivy, a to návštěvou vyhlídkové plošiny Panoramapunkt.

Kadewe

A nakonec něco nejen pro všechny nákupní maniaky. Kaufhas des Westens je největší obchodní dům v celé Evropě. Jenom během jednoho dne jím projde až 50 000 návštěvníků. Má sedm pater a na posledních dvou najdete lahůdky a delikatesy z celého světa.

[instagram-feed]