Cestovatelské tipy Thajsko

CO JE TO SCAM A NA CO SI DÁVAT POZOR?

Scam bychom do češtiny přeložili jako podvod či podraz. Setkáte se s tím kdekoliv v zahraničí, ve velké míře v jihovýchodní Asii. Tyto podvody na vás zkouší taxikáři, obchodníci, hoteliéři, ale i cizí lidé, které potkáte na ulici, a kteří se vám za každou cenu snaží doporučit místa, která nesmíte během své návštěvy vynechat.

Na jaké scamy si dát pozor?

Taxi

Po vašem příletu si neberte první taxi, které uvidíte, ale zjistěte si, která taxi služba je ta „oficiální“ a vyhledejte jejich stanoviště.

Taxikáři v Bangkoku velmi rádi okrádají své zákazníky, i přesto, že jsou povinni používat taxametr. Vymýšlejí si spoustu výmluv jako např. že taxametr nefunguje nebo že je večer, neděle, brzy ráno, a proto to bude stát víc. A když už si ho přivoláte, první na co se ptají je „Kolik zaplatíš?“. To je, ale špatně. Nikdy proto nepřistupujte na žádné smlouvání o ceně a zkuste to u dalšího.

Mě se většinou zadařilo tak na třetí, čtvrtý pokus. Pokud jedete z centra Bangkoku na letiště, budete navíc platit dálniční poplatek. Na letiště Don Mueang je to 120 THB, na Suvarnabhumi 75 THB (čísla z roku 2015).

Jinou kapitolou jsou taxi na ostrovech, tam se na metr nehraje. Nevím na čem to je založeno, ale vždy se pokoušejte smlouvat, protože na 99% po vás budou chtít ještě víc, než si účtují normálně. Tím vám chci říct, že cenu si určitě domluvte předem, jinak se pak budete hodně divit.

Špatně vrácená měna

Obchodníci velmi rádi využívají toho, že neznáte jejich měnu, a proto to zkouší a vrací méně peněz než by měli. Mě se to během dvou dnů stalo třikrát! To přece nemůže být náhoda. Když je na to upozorníte (což nečekají), dělají hloupé a ještě se tomu smějí. Proto si před vaším odjezdem danou měnu trošku nastudujte.

Příliš levný tuk-tuk

S tímto se můžete setkat v Bangkoku. Na ulici na vás křikne řidič tuk-tuku a bude vám nabízet jízdu za 10 THB (7 Kč!) To zní přece hodně výhodně, protože běžná cena je minimálně desetkrát vyšší. Trik je v tom, že vás zaveze do nějakého obchodu s drahými tretkami a bude vás nutit si tam něco koupit.

Chrám, který je otevřen jednou za rok

Na ulici vás osloví velmi milý pán a bude se ptát jestli jste v Thajsku poprvé, na jak dlouho jste přijeli a kam máte namířeno. Potom vám sdělí, že existuje chrám, který je otevřen pouze jednou za rok, a to právě DNES! A určitě ho MUSÍTE vidět. Velmi rád vás tam dovede, no a dále už to funguje na stejném principu jako u levného tuk-tuku.

Půjčovny vozidel

Nikdy, ale nikdy nenechávejte nikomu svůj pas. Ve většině půjčoven motorek a aut to po vás budou vyžadovat, ale zkuste raději občanku nebo jim prostě dejte kopii dokladu. Třeba na Phuketu jede černý trh s kradenými pasy ve velkém. Odcizené pasy z půjčovny motorek v Patongu (Phuket) byly dokonce zapleteny ve velké záhadě zmizení letadla Malaysia Airlines v březnu 2014. Další rada – před tím, než na motorce odjedete, vyfoťte si ji. Majitelé půjčoven prý rádi obviňují turisty z různých škrábanců a škod, aby z nich vytáhli peníza navíc.

Pofidérní internet

Dvakrát si rozmyslete než se v nějakém neznámém hostelu nebo baru přihlásíte na svůj bankovní účet přes jejich wifi. Nebylo by to nic neobvyklého, pokud by se někdo naboural do vašeho účtu a vám se tak začaly odečítat nesmyslné poplatky. Pro váš klid mějte na cestách raději dvě kreditní karty, protože i když se vašeho účtu nezmocní žádný hacker, vaší bance se mohou některé platby zdát podezřelé a jednoduše vám kartu zablokují.

Kapsáři

S kapsáři se setkáte všude tam, kde jsou velké davy lidí. Proto nechávejte veškeré cennosti v hotelovém sejfu, a to včetně pasu. Pro váš lepší pocit u sebe noste pouze kopii. Peněženku a telefon mějte v zapnuté tašce nejlépe na očích. Pánové, kteří rádi nosí věci po kapsách, ať jsou na pozoru před všemi, kteří se k nim přiblíží a začnou se velmi přátelsky bavit třeba o fotbale. Kamarádsky vás budou poplácávat po ramenou, ale mezitím nenápadně strčí druhou ruku do vaší kapsy a než si to uvědomíte, zjistíte, že jste bez telefonu.

[instagram-feed]