CO JE DOBRÉ VĚDĚT PŘEDTÍM NEŽ SE POPRVÉ VYDÁTE DO THAJSKA?

0 Shares
0
0
0

Do Thajska jsem vyrazila poprvé v prosinci 2013. V té době jsem toho o této zemi moc nevěděla. Z katalogů cestovních kanceláři jsem znala obrázky blankytně modrých pláží a z “thajských” restaurací smaženou rýži a kari. Proto jsem před mým odjezdem strávila spoustu času na internetu a snažila se zjistit co nejvíce informací. Ne nadarmo se říká, že “štěstí přeje připraveným”.

A co byste měli vědět i vy před vaší úplně první cestou? (říkám první, protože věřte mi, že zaručeně nebude poslední)

22 VĚCÍ KTERÉ VÁS PO PŘEČTENÍ TOHOTO ČLÁNKU UŽ NEPŘEKVAPÍ

1. Před odjezdem si zajděte na očkování. To základní obnáší žloutenku A, B a břišní tyfus. Ideálně to začněte řešit pár měsíců před odjezdem. Pokud nemáte tak dlouho, tak nepanikařte. Dá se to zvládnout i během několika týdnů. Co nejdříve proto kontaktujte centrum zdravotní medicíny ve vašem okolí a domluvte si první injekce.

2. Pokud budete v Thajsku trávit méně jak 30 dnů, nemusíte řešit žádné vízum. Máte-li v plánu zůstat déle jak měsíc, vyřiďte si předem turistické vízum na Velvyslanectví Thajského království v Praze. To vám poté umožní zůstat až po dobu 60 dnů. Dále si vízum můžete vyřídit na jakékoliv jiné thajské ambasádě v zahraničí. Já o něho žádala v Kuala Lumpur a do druhého dne bylo hotové.

3. Thajskou měnou je baht, který si v ČR bohužel nesměníte. Vzít si s sebou  můžete dolary nebo eura a ty vyměnit až v Thajsku. Nejjednodušší je vybrat si hotovost až na místě. Poplatek za výběr z bankomatu činí 200 thb plus poplatek od vaší banky za výběr v zahraničí.

4. Neberte si s sebou spreje proti komárům. Ty naše totiž neobsahují látky, které na ty thajské potvory zabírají. Po příjezdu zajděte do supermarketu (7eleven, Family Mart) a kupte ho tam. Stojí pár korun a krásně voní.

4. Nejvíce si za své peníze koupíte na severu země (Chiang Mai, Chiang Rai) a v Bangkoku. Nejméně pak na jihu na ostrovech jako Koh Samui nebo Phi Phi. Jen pro představu – ve městě Chiang Mai zaplatíte za porci smažené rýže 30 THB, na Koh Samui 90 THB.

5. Pokud nemáte v plánu výpravu do džungle, nebudete potřebovat antimalarika. Pro více informací opět kontaktujte centrum cestovní medicíny ve vašem okolí.

6. Smlouvejte! A to jak na trzích, tak i třeba s řidičem tuk tuku. V 99,5% získáte danou věc se slevou. Začněte na té nejnižší částce, kterou jste ochotni zaplatit. Příklad: něco stojí 100, řekněte, že zaplatíte 50, prodejce řekne, že za 70 atd…Když totiž řeknete jako první 50, tak se pak už horko těžko dostanete na 30.

7. Nebojte se jíst na ulici. Tímto způsobem se stravují téměř všichni Thajci a je to zárukou toho, že jídlo bude čerstvé a nebude vám z něho špatně. Naopak se vyvarujte levnějším místům, které má v menu pizzu, burgery nebo řízek. Tady už je velká pravděpodobnost, že strávíte příštích několik dnů obtočení kolem záchodové mísy.

8. Nikdy si neberte taxi jehož řidič se s vámi bude dohadovat o ceně předem. To platí v Bangkoku a dalších větších městech, kde jsou taxikáři povinni používat taxametr. Jiná situace je na ostrovech, kde to bohužel funguje na bázi pevných sazeb.

9. Nenechte se zlákat na ping-pong show. Nevíte co to je? Tak si o tom raději předem něco zjistěte (viz link). Nejen, že to je nelegální, ale můžete se dostat do potíží poté co po vás budou chtít za jedno pivo 500 thb a vám se to nebude líbit.

10. Při placení si vždy zkontrolujte vrácenou částku. Prodejci občas testují vaši neznalost měny a vracejí špatně. Během několika dnů se mi to stalo třikrát.

11. Respektujte místní pravidla. Před vstupem do chrámu se zujte a zahalte svá ramena a kolena.

12. Nemyslete si, že usmívající se Thajec rovná se veselý Thajec. Tím svým úsměvem totiž maskují třeba svou nevědomost, nesouhlas, naštvanost nebo to, když je nachytáte a následně upozorníte na to, že vám špatně vrátili.

13. Za chvíli odlítáte? Tak si ještě jednou otevřete své zavazadlo a vyházejte z něho půlku věcí. Na Thajských trzích totiž prodávají super vzdušné, lehké a hezké oblečení, které si tak jako tak budete chtít odvézt domů, tak proč si na to neudělat místo v kufru už teď?

14. Máte v plánu cestovat delší dobu a nevíte jak to vyřešit s praním oblečení? Tohle je to poslední co by vás mělo tížit. Většina hotelů, ale i hostelů vám všechno vypere. Účtují si za kilo, takže vás to vyjde maximálně na dvacku. Byla jsem v hostelu v Bangkoku, kde měli pračku, sušičku, ale i terasu na kterou jsem si oblečení sama pověsila.

15. Král je pro Thajce něco jako Bůh. Jeho portrét uvidíte na letištích, dálnicích, uprostřed kruhových objezdů apod. Jeho portrét je i na všech bankovkách. Proto byste je nikdy neměli ohýbat, nedejbože mačkat. To by totiž znamenalo hluboké zneuctění.

16. Nejezděte na slonech. Spousta turistů jezdí do Thajska kvůli tomuto zážitku, ale nemá vůbec ponětí o tom, co to obnáší. Pro slony přece není normální, aby byli ochočení a denně vozili desítky lidí na svém hřbetě. Tomu všemu předchází dost brutální výcvik a týrání, které pak jenom podporujete. Raději zajeďte do Elephant Nature Park nedaleko města Chiang Mai, kde můžete se slony strávit celý den, krmit je a mýt v řece.

17. To samé platí i pro tygří parky. V Thajsku je velmi populární Tiger Kingdom, kde si výletníci dělají se zvířaty selfies. Tygři jsou bohužel pod těžkými sedativy a již několikrát se stalo, že fotkychtivého turistu usmrtili.

18. Nikdy si nenechte nic vnutit člověkem, kterého náhodně potkáte na ulici. Budete vás zvát do chrámu, který je otevřen jen jednou v roce (a to právě dnes), nebo nabízet jízdu tuk tukem za 10 thb. Proč? Dovezou vás do obchodu a budou vás nutit si tam něco koupit. Z vašeho nákupu potom získají provizi, kterou mají předem domluvenou s majitelem.

19. Dejte si pozor na roztomilé opičky na které narazíte na okrajích cest nebo které budou představovat jednu z atrakcí vašeho fakultativního výletu. Viděla jsem slečnu, která se s jednou takovou opicí přetahovala o svou vlastní kabelku. A určitě se nepřibližujte k mláďatům. Jejich matky to nerady vidí a jsou pak agresivní a klidně vás i pokoušou.

20. Až si půjdete do obchodu koupit sprchový gel nebo tělové mléko, pozorně si přečtěte obal. Asi 90% všech produktů obsahuje bělící složku, která vám kůži zesvětlí. Thajky jsou totiž posedlé bílou pletí a dělají vše proto, aby vypadala tak jako my bez opálení.

21. V Thajsku se jezdí nalevo a až budete řídit pronajmutý skútr, nezapomeňte na helmu. Cesty jsou točité a nehody jsou na denním pořádku.

0 Shares