Na konci třetího dne v New Orleans jsme měli podle aplikace v telefonu nachozených 14 kilometrů. Po snídani jsme vyrazili z French Quarter procházkou přes park Louise Armstronga až do čtvrti Tremé, kde jsme poobědvali v legendární restauraci Dooky Chase. Poté pokračovali směr City Park, ve kterém jsme strávili příjemnou hodinku v NOMA (New Orleans Museum Of Art), a po krátké odpolední siestě vyrazili do víru nočního života na Royal Street a do slavné Preservation Hall poslechnout si pořádný jazz.
Co dělat v New Orleans?
Vydejte se do čtvrti Tremé – Lafitte
Na cestování mě nejvíc baví objevování míst, která jsou turisty téměř nedotčena. Proto jsem uvítala, když naše trasa vedla přes čtvrť Tremé-Lafitte, ve které jsem si připadala trošku jak ve filmu s 50 Centem. Místní, na které jsme narazili si libovali v mikinách a širokých džínách, a před každým třetím domem se povaloval gauč. Tremé je důležitým centrem afro-americké a kreolské kultury. Po cestě jsme se zastavili v parku Louise Armstronga, kde se v roce 1970 odehrál první New Orleans Jazz & Heritage Festival.
Dejte si oběd v restauraci Dooky Chase
Prvním cílem našeho výletu byla restaurace Dooky Chase, která funguje od roku 1941. Pár let předtím se zde prodávaly sendviče a lístky do loterie, avšak majitelé Emily a Dooky Chase ji proměnili v místo, kde se setkávali všichni milovníci zábavy, hudby a kultury. Mezi vážené hosty restaurace patřil např. prezident Barack Obama, George W. Bush, Bill Cosby, hudební legenda Quincy Jones a mnoho dalších.
Oběd servírovali ve formě bufetu, v nabídce nesmělo chybět smažené kuře a ryba, saláty a speciality kreolské kuchyně jako gumbo (dušená omáčka z vývaru, masa/korýše, zeleniny), jambalaya (rýže se zeleninou, masem/rybou, něco na způsob paelly) a další speciality.
-
Restaurace Dooky Chase, New Orleans -
Restaurace Dooky Chase, New Orleans
Projděte se v City Parku a omrkněte umění v galerii NOMA
Zastávkou číslo tři byl City Park, který mě uchvátil svými košatými duby, které jsou v této části světa pokryty velkou dávkou španělského mechu. V parku se dá bez problémů strávit klidně celý den. Čas zabijete třeba v botanické zahradě, zábavním parku, dětském muzeu, můžete si zapůjčit loďku nebo kola. My jsme stihli výstavu soch v parku a galerii NOMA, ve které najdete kombinaci amerického, francouzského a japonského umění.
Dopřejte si dávku jazzu v legendární Preservation Hall
Na večer jsme měli naplánovaný jazz. A pokud se jednoho dne ocitnete v New Orleans, nenechte si ujít Preservation Hall, která byla založena v roce 1961 na počest pravému New Orleanskému jazzu. Dnes zde probíhají 350 večerů v roce koncerty, na které je potřeba koupit lístky předem, protože bývají beznadějně vyprodané.
Na výběr je z několika hodinových slotů. Koncerty jsou opravdu komorní, odehrávají se v malé místnosti, do které se vejde max. 50 osob. Bohužel se tam nesmí fotit a natáčet, ale ukázky si můžete poslechnout přímo na jejich webu. My měli zrovna štěstí na Preservation Hall Jazzband, která hrává po celém světě a skupinu tvoří hudebníci, kteří patří mezi opravdové jazzové mistry.
Po koncertě jsme vyrazili do dalšího jazzového baru na Royal street, kde hrála další skvělá kapela (jméno si bohužel nepamatuju), a kde jsem ochutnala i jeden z nejpopulárnějších drinků New Orleans – koktejl Hurikán. Má nasládlou chuť, obsahuje rum, ovocný džus a grenadinu. Je silný, je ho hodně a servíruje se v plastových kelímcích, protože když si ho budete chtít vzít s sebou až budete opouštět bar, nebudete porušovat zákon. Pít venku ze skla je totiž zakázané.
A jaké byly naše první dny v New Orleans? Přečtěte si jak nám chutnaly sladké beignets, a jak se nám líbilo na plantáži Oak Alley.