Cestovatelské tipy

CO DĚLAT, KDYŽ TO NENÍ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV?

Představte si, že plánujete výlet do exotiky. Za letenky jste vyplázli půlku vaší výplaty, strávili několik dní přípravami, od nákupů léků, kosmetiky až po zjišťování veškerých informací, plánování a organizování vašich dnů. Potom nastane den D, vy dorazíte na místo a zjistíte, že to vypadá jinak než ve vašich představách nebo na obrázcích.

Nelíbí se vám tam, necítíte se tam dobře, místo slibované blankytně modré oblohy vás přivítají šedá mračna, nedej bože déšť. A místo křišťálově čisté vody moře, kterou jste vždy obdivovali v katalozích cestovní kanceláře vás čeká divoké a zašedlé moře. Pociťujete zklamání a nevíte co si počít? Já se vydala minulý měsíc do Thajska a kvůli nepříznivým podmínkám jsem musela trošku změnit plány, a to né zrovna k lepšímu.

Počasí

Asi jste slyšeli o tom, že jih Thajska trápily v lednu záplavy a na některých místech lilo od rána do večera. Takový stav není pro tento měsíc vůbec obvyklý. Vždyť se všude dočteme, že nejlepší měsíce pro návštěvu „země úsměvů“ jsou leden až březen. No, evidentně ne v roce 2017.

Původně jsme se chtěli podívat na Koh Phangan a Krabi, ale protože obě místa byla na seznamu zatopených oblastí a předpověď počasí nenasvědčovala tomu, že by se mělo dojít k nějakému zlepšení, museli jsme se narychlo rozhodnout pro jinou destinaci.

Nakonec zvítězilo městečko Hua Hin, které najdete tři hodinky jízdy od Bangkoku. Prvních pár dní tam počasí nebylo žádná hitparáda. Až po šesti dnech, jsme se dočkali blankytně modré oblohy po celý den. Těch pár dnů předtím bylo slunce zahaleno v mrakovém oparu a párkrát i sprchlo.

Když se nad tím zamyslíte, tak takové zamračené počasí nemusí být až tak úplně špatné. Slunce vám totiž dopřeje opálení i když je schované za mraky, nebudete se tak potit a nehrozí vám úpal. Třeba takový výlet na kole bude mnohem příjemnější nyní než při čtyřiceti stupňovém pařáku.

Určitě neseďte s depresí na pokoji, ale vytvořte si vlastní program. Zajděte na masáž, kosmetiku, mani, pedi, procházku, poznávejte muzea a okolní památky, nakupujte suvenýry. Nenechte si svůj drahocenný čas protéct mezi prsty, jen proto, že nesvítí slunce a prší.

Ubytování

Najdete – li problém spojený s vaším ubytováním, snažte se ho řešit okamžitě. Recepční může závadu odstranit ihned, popř. vás přestěhovat do jiného pokoje.

My jsme měli v Hua Hin zamluvené ubytování pouze na první čtyři noci. Bylo to v apartmánovém domě a vše tam bylo v pořádku. Tedy až na tu lokalitu. Do centra to bylo daleko a inzerovaná informace o tom, že na pláž to je 6 minut byla docela zavádějící. Nejen, že to trvalo minimálně dvakrát tolik, hlavně tam ani žádná pláž nebyla, voda ji totiž celou zahalila.

Jste-li již na místě a hledáte nový hotel, raději si nejdřív nové okolí projděte, ať víte do čeho jdete. My si na dalších šest dní našli nový apartmánový dům na samotném konci městečka a moc se nám tam líbilo. Zjistili jsme totiž, že v centru to stojí za prd. Tady jsme měli balkón s výhledem na hory a golfové hřiště, pět minut na pláž, více restaurací, méně lidí a celkově takový ostrovní „vibe“.

Jídlo

Jedete – li někam poprvé, nevíte moc co očekávat. Jedete – li do jisté země po několikáté, tak už máte určitou představu. Přišlo mi, že v Hua Hin není jen tak easy sehnat všechno to krásné exotické ovoce na které jsem byla zvyklá v Chiang Mai nebo na Phuketu. Docela mě překvapil fakt, že jsem prvních pár dní nikde nemohla sehnat dragon fruit nebo mangosteen. Stánky kolem silnic nabízely maximálně manga, banány, melouny nebo ananasy.

Další zklamání nastalo při návštěvě Night marketu (nočního trhu). Před třemi roky na Phuketu jsem chodila na takové trhy několikrát do týdne a vždy tam skvěle nakoupila, jak ovoce a zeleninu, tak večeři v podobě jarních závitků, pad thai, rybího burgeru a mnoho dalšího. Když jsem zjistila, že se konají trhy i v Hua Hin, moc jsem se tam těšila. Bohužel nic z výše vyjmenovaného jsem tam nenašla.

Po našem přesunu do Khao Thakieb (koncová část Hua Hin)  se to trošku zlepšilo. Objevili jsme restauraci přímo na pláži, která dělala výborné kari a ovocné shaky.

Rada na závěr

Určitě si nenechte váš pobyt ničím a nikým znechutit. Před odjezdem si zjistěte, kdy je nejlepší danou zemi navštívit. Vezměte si s sebou knihy, které vás zabaví v případě nepříznivého počasí a vytvořte seznam míst, která můžete navštívit. Zapiště se na hodiny jógy nebo kurzy vaření. Objevujte tak dlouho, dokud nenajdete to co hledáte a hlavně si to užijte!

[instagram-feed]