Pokud sledujete na sociálních sítích profily lidí nebo firem, které mají co do činění s cestováním, možná jste narazili na citát: „If travel was for free, you would never see me again.“ Tak takhle nějak to mám i já. Vzhledem k tomu, že nejsem digitální nomád a mám práci v Praze s pěti týdny dovolené, nemůžu být v trapu tak často jak bych si přála (prozatím…).
Právě teď zažívám „okurkovou sezónu“ a čekání na další cestu za hranice si snažím zpříjemnit různými aktivitami a činnostmi, které jsem vám sepsala níže. Věřím, že podobný problém trápí občas všechny mezi jejichž největší záliby patří právě cestování a budu moc ráda, pokud se se mnou v komentářích podělíte o vaše tipy na to jak to na jednom místě „přežít“.
Plánujte dopředu
Je květen a vy už teď víte, že na začátku příštího roku se chcete podívat třeba do Peru? Začněte s plánováním už nyní. Pořiďte se nějaký hezký diář, sepiště si všechna místa, která chcete navštívit, skoukněte všechny dokumenty na Youtube, posbírejte nápady na fotky na Pinterestu, na spořícím účtě si založte speciální obálku do které budete odkládat peníze na tento trip, naučte se alespoň základy místního jazyka apod.
Využívejte dny volna na 100%
Neseďte o víkendech a státních svátcích doma. Míst k vidění v ČR je spousta a takové mini výlety vás určitě finančně nezruinují. Za mě doporučuji navštívit třeba Vyhlídku Máj, kde pořídíte skvělé záběry pro váš Instagram, Český Krumlov, Kutnou Horu nebo Olomouc. Sledujte i weby nabízející slevněné jízdenky a letenky. Třeba v březnu jsem pořídila zpáteční jízdenku do Krakowa za 2 eura a tři dny na jeho prohlídku bohatě stačily.
Turistou ve vlastním městě
Asi nic nového pod sluncem, ale zkuste si vytvořit itinerář s místy na kterých jste nikdy předtím nebyli ve svém vlastním městě a já přísahám, že si na konci dne budete připadat úplně stejně jako byste objevovali města tisíce kilometrů od vašeho domova. Dva týdny zpátky jsem přesně tohle spáchala v Praze a moc jsem si to užila!
Neříkejte -ne- novým věcem
Když jsme na dovolené, vypadá každý náš den úplně jinak. Pokud tedy nejsme zrovna v Tunisu v hotelu s All Inclusive 🙂 Setkáváme se s novými lidmi, ochutnáváme nová jídla, chodíme do neznámých kaváren a restaurací, brouzdáme zastrčenými kouty měst nebo zkoušíme nové aktivity. Když jsme zrovna doma, tak přece nemůsíme jen do práce, z práce, domů, najíst se a spát. Alespoň jednou týdně navštivte novou kavárnu, jděte domů jinou cestou, zajděte na thajskou masáž nebo jděte do adrenalinového zážitku o kterém už dlouhou dobu přemýšlíte.
Založte si ´travel blog´
Když jste zrovna doma a máte po večerech čas, začněte psát svůj vlastní blog. Budete tak myšlenkami stále na cestách. Nezapomeňte sledovat blogy i dalších cestovatelů / cestovatelek se kterými si můžete vyměňovat různé cestovatelské tipy.
Nenechte si ujít západy slunce
Když se řekne „sunset“ tak první věc, kterou si vybavím je Thajsko, kde jsem žila půl roku pět minut od pláže, a kde hlavní večerní událostí byl posed na pláži s lahví San Miguel light v ruce. Zamyslete se nad tím, kolikrát za rok se díváte doma na západ slunce? Já už teď mnohem častěji než před Thajskem. V Praze je skvělým místem hlavní kopec v Riegrových sadech.
Naučte se fotit
Popadněte foťák nebo telefon a vyražte do ulic fotit. Fotky můžete použít na výše zmíněném blogu, nechat si je zarámovat, prodat je nebo se naučit jak je upravovat třeba ve Photoshopu.
Seznamte se s dalšími cestovateli
Buďte aktivní na sociálních sítích a účastněte se akcí pro cestovatele. Třeba kino Biooko pořádá přednášky o cestování nebo se zaregistrujte na webu Travel Massive což je takové sdružení všech, kteří mají co do činění s cestovním ruchem. Každý měsíc potom pořádají různé akce na kterých se můžete seznámit se spoustou nových lidí.