zpožděný let

CO DĚLAT, KDYŽ MÁTE ZPOŽDĚNÝ LET

0 Shares
0
0
0

Zpožděný nebo zrušený let dokáže pěkně znepříjemnit dovolenou hned na jejím začátku. Sama jsem to zažila několikrát, a nebudu lhát, pěkně mě to vždy vytočí. Mezi takové mé tutovky patří třeba večerní lety Praha – Londýn, které létám několikrát ročně, a nepamatuji si, kdy by nebyl zpožděn. Přiletět na letiště Luton po půlnoci je docela komplikace, neboť spojení do centra Londýna jsou v tuto pozdní hodinu hodně omezená.

Tato situace vás může potěšit snad jen v případě, že se z dovolené vracíte a domů se vám zrovna moc nechce. Zažila jsem to sama v březnu 2015, kdy jsme se vraceli z Bali a během palivové zastávky v Kuala Lumpur byla zjištěna závada na letadle, která způsobila, že jsme si náš pobyt v Asii prodloužili o celých 23 hodin. Letecká společnost nás ubytovala ve čtyřhvězdičkovém hotelu s bazénem a neomezeným přístupem k jídlu. Kdo by se v tomto případě zlobil? V té době mě ani nenapadlo, že bych za to mohla dostat ještě navíc zaplaceno.

Asi dva roky na to jsem se úplnou náhodou dočetla, že je možné za zpožděný nebo zrušený let získat kompenzaci, a to bez toho, aniž bych musela kontaktovat právníka nebo psát nesčetné množství požadavků letecké společnosti.

V dnešní době existuje několik společností, které se tímto zabývají a velmi rády vám pomohou vaši situaci vyřešit. Co je předpokladem k získání vaší kompenzace? 

  • Váš let musí být na svém příletu o více jak 3 hodiny opožděn
  • Zpoždění nesmí být způsobeno mimořádnou událostí (počasí, stávka)
  • Vaše aerolinka musí sídlit na území EU, Švýcarska, Norska, Islandu a nebo odlétat z  Evropy

Částka, kterou můžete získat zpět závisí na délce vašeho letu, za lety do Asie nebo Ameriky vám může být vyplaceno až 600 EUR. A protože lze o odškodnění zažádat až tři roky zpětně, rozhodla jsem se to vyzkoušet.

Svou elektronickou letenku společně s ostatními detaily jsem zaslala společnosti, která se tímto zabývala, a která to okamžitě začala s aerolinkou řešit. Můj požadavek byl uznán jako platný a já do měsíce obdržela kompenzaci poníženou o 25% z částky 600 euro, což je vlastně provize, kterou si vaše “vymáhací společnost” účtuje za svoje služby.

Myslím si, že tato částka je docela fér, vzhledem k tomu, že ani nemusíte nikam docházet a podepisovat smlouvu, neboť se vše vyřídí elektronicky a částka vám je poté zaslána na účet.

Měli jste v poslední době zrušený nebo zpožděný let a nejste si jistí, zda o kompenzaci můžete zažádat? Podívejte se na webovou stránku vasenaroky.cz, vyplňte základní informace a obratem se vše dozvíte.

Zabere vám to sice chvilku času, ale za získané peníze si můžete pořídit třeba novou letenku, a to se určitě vyplatí.

0 Shares