Cestovatelské tipy

CHECKLIST: PŘEDTÍM NEŽ SE VYDÁTE DO NOVÉ ZEMĚ…..

Nemůžu tomu uvěřit, ale už za týden vyrážím opět směr jihovýchodní Asie. Nebude to žádná dlouhá výprava, ale spíše poznávací dovolená s několika dny na pláži. A kam to bude? Opět zavítám do Bangkoku a vzhledem k momentálnímu nepříznivému počasí na jihu Thajsku, možná i do Vietnamu. Poslední dva dny mě čeká Dubaj. Podívám se minimálně do jedné nové země! Proto trávím poslední dobou hodně času na netu, vytvářím itinerář, bookuji hotely, zjišťuji, kde co jíst, koukám na Pinterest na místa, která musím navštívit…..

Takže, co všechno byste si měli z vašeho checklistu před odjezdem do nové země odškrtnout?

Na úplný začátek

Vezměte si pas a zkontrolujte jeho platnost. Spousta států vyžaduje, aby byl váš pas platný i šest měsíců po odjezdu z dané země. Na internetu se podívejte na web MVZ na kterém najdete aktuální vízové požadavky. Je však doporučeno před odjezdem kontaktovat příslušnou ambasádu a informace si ověřit. O vízum zažádejte v dostatečném předstihu a ujistěte se, že máte v pasu volnou stránku (nebo raději dvě).

Máte pas propadlý? Nezoufejte, od začátku roku 2016 se změnila pravidla pro jeho vydávání. Nyní můžete mít nový už za 6 pracovních dní, bude vás to však stát 4 000 Kč.

Další důležitou položkou ve vašem seznamu bude očkování. Najděte si nejbližší centrum cestovní medicíny a poraďte se s nimi. Očkování je potřeba řešit pár týdnů před odjezdem.

Research

Nyní se zaměřte na zemi vašeho výběru. Zabývat byste se měli otázkami typu: Jaká tam je měna? Kolik zaplatím za jídlo v restauraci? Kde se ubytovat? Co všechno vidět? Kam zajít na kafe? Jaké tam je počasí? Kolik mě to bude celé stát a jakou si mám vytvořit finanční rezervu?

Čas na letenky

To nejpodstatnější máte vyřešeno, takže se můžete vrhnout na samotné letenky a hotely! Nedělejte to na poslední chvíli, vyhnete se tomu, že zaplatíte zbytečně víc. Ideální je si vše zarezervovat dva měsíce předem. Chcete-li vychytat opravdu tu nejlepší cenu letenek, nastavte si upozornění na promo akce, (třeba přes SkyScanner) které vám pak budou chodit na mail.

Roaming

Pro jistotu si ověřte u svého telefonního operátora, že máte nastaven roaming do celého světa. Není nic horšího než vyjet za hranice a zjistit, že se vůbec nikam nedovoláte. A pokud ano, tak si dejte pozor na jeho nastavení. Stalo se mi, že jsem měla nevědomky nastaven balíček, který se mi  automaticky aktivoval při odeslání jedné SMS. Ta zpráva byla opravdu jen jedna a stála mě skoro 90 Kč! Z Německa!!

Kontrola zásuvek

Před samotným odjezdem je dobré se zamyslet nad tím čím budete fotit. Budou stačit fotky z telefonu nebo si přibalíte i foťák? Pokud volíte druhou volbu, nezapomeňte si vyčistit, popř. raději přibalit dvě paměťové karty a nabíječku.

Zjistěte si zda jsou v dané zemi stejné elektrické zásuvky jako u nás a pokud ne, sežeňte si rovnou několik adaptérů. Nevím jak vám, ale nám na cestách jeden nestačí ani náhodou.

Štěstí přeje připraveným

Docela důležitý bod je ten, že byste asi měli mít aspoň nějakou malou představu o tom co vás v nové zemi čeká. Stačí, když si zadáte do Googlu: 10 things to see/do in ……..Chápu, že někoho to třeba nezajímá a jede to proválet k bazénu, ale já bych takhle odjet nemohla. Určitě by mě pak mrzela nějaká promarněná šance.

Jak se řekne….?

Ne všude se domluvíte anglicky. Proto si před odjezdem vyhledejte pár základních frází, které budete připraveni, kdykoliv použít. Pořiďte si kapesní slovník nebo si do telefonu stáhněte nějakou chytrou jazykovou aplikaci.

Buďme trošku chytřejší

Nenechte se oškubat hned po vystoupení z letadla. Zjistěte si předem jaké jsou možnosti dopravy do vašeho hotelu. Krátce před půlnocí jsme přiletěli do Bangkoku a v příletové hale bylo několik taxi stánků, kde nám nabízeli odvoz do našeho hotelu za 700 Kč!! To je na Bangkok obrovská pálka! Naštěstí jsem zjistili, že z letiště jede autobus přímo ke stanici metra, odkud je to už jen pár zastávek k našemu cíli. Takže nás nakonec cesta vyšla na 64 Kč. A to už stojí za to se předem, aspoň trošku informovat, nemyslíte?

Když nejím maso….

Jste vegetariáni, vegani, máte alergii na ořechy, mořské plody nebo cokoliv jiného? Ušetřete si čas vysvětlováním v každé restauraci co můžete a nemůžete jíst. Na webu Select Wisely si můžete objednat speciální kartičky v jakémkoliv jazyce s informací o vaší alergii. Nemusíte pak mít stres z toho jestli vám obsluha v restauraci rozuměla. Jen vytáhnete kartičku a nemusíte říkat ani slovo.

Nechci nic riskovat

Tohle jsem tu zmiňovala již několikrát. Ven jezdí bez pojištění jen blázni. V dnešní době už nemusíte čekat na přepážce. Pojištění si sjednáte z pohodlí domova online, nebo ho prostě přidáte ke své platební kartě.

Když už je řeč o platební kartě, pořiďte si raději dvě. To, že se vám ta jedna poškodí, odcizí, spolkne ji bankomat nebo zablokuje je docela vysoká a vy se přece nechcete ocitnout bez finanční hotovosti na druhém konci světa.

[instagram-feed]