Portugalsko

ALMADA A CACILHAS: DVĚ MĚSTA V BLÍZKOSTI LISABONU, KTERÁ STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU

Ponte 25 de Abril, Lisabon

Až vás jednoho krásného dne omrzí Lisabon, vydejte se na druhou stranu řeky Tagus. Najdete zde dvě malá městečka, Cacilhas a Almada. Vládne tu zcela jiná atmosféra. Není to tak úplně Instagram friendly jako hlavní metropole, ale je tu klid a najdete zde několik zajímavých míst, která za tu návštěvu určitě stojí.

DOPRAVA Z LISABONU

Z Lisabonu se sem dostanete raz dva. Každých deset minut odjíždí loď z Cais do Sodré (které funguje jako stanice metra, vlakové nádraží a přístav v jednom). Cesta trvá necelých dvacet minut a vyjde vás na 1,30 €.

Přístav v Cacilhas, Portugalsko

CACILHAS

Po příjezdu do přístavu jsem se vydala směr Rua Cândido dos Reis, která je plná barevných domků a především tradičních portugalských hospod, ve kterých podávají ty nejčerstvější grilované ryby. Na začátku této ulice mě zaujal modrý kostelík Igreja de Nossa Senhora do Bom Sucesso, jehož interiér je osázen modrými azulejos, které zobrazují scény z Bible.

Protože jsem neměla žádný pevně daný itinerář, vrátila jsem se zpátky do přístavu a vydala se na opačnou stranu podél Rua do Ginjal a řeky Tagus. Po cestě jsem se kochala dalšími výhledy na Lisabon a ponte 25 de Abril. Po mé levici mě upoutaly polorozpadlé domy se zajímavými graffiti. Nakouknout dovnitř je možné přes okna a dveře, dovnitř jsem se raději nevydala, protože to vypadalo, že se tam každou chvíli něco zřítí.

Asi po patnácti minutách chůze jsem narazila na příjemnou restauraci Atira-te ao Rio s tyrkysově modrými stolky a malou písečnou pláží. Hned vedle ní se nachází populární restaurace Ponto Final, která byla bohužel v době mé navštěvy uzavřena. Obě nabízí svým zákazníkům úžasné výhledy, za které si ovšem řádně připlatíte.

Od Ponto Final jsem pokračovala rovně a došla až k Elevador Panorâmico da Boca do Vento, který mě vyvezl nahoru a já se tak ocitla na předměstí Almady. Pokud chodíte raději pěsky, můžete to vzít nahoru i po schodech. Ty začínají hned u Ponto Final.

ALMADA

Almada je o něco větší než Cacihlas. Je známá pro svoji obrovskou sochu Ježíše, která nápadně připomíná tu v Riu de Janeiru. S Lisabonem je Almada propojena mostem 25 de Abril. Právě vyhlídka na tento most byla mým cílem.

Po cestě jsem narazila na krásnou bílou budovu Casa da Cerca, která byla osázená pomerančovníky a ve které probíhala výstava moderního umění. Pokud budete unavení, můžete si odpočinout v přilehlé botanické zahradě nebo kavárně.

Poté jsem pokračovala centrem Almady. Bylo tu docela mrtvo, žádné turistické atrakce ani fotogenické pamětihodnosti mě tu nečekaly. Jen zřídka jsem narazila na místní obyvatele a turistů tu bylo také poskrovnu. Asi po dalších dvaceti minutách chůze do kopce jsem dorazila k mému cíli.

Casa da Cerca, Almada

CHRISTO REI A VÝHLED NA PONTE 25 DE ABRIL

Pokud byste se měli vydat na druhou stranu řeky jen kvůli této vyhlídce, tak věřte, že to stojí za to. Socha Ježíše vysoká 110 m je hlavním symbolem města a je viditelná z velké vzdálenosti. Její stavba započala v roce 1959 a symbolizuje vděčnost Portugalců za to, že byli ušetření následkům druhé světové války. Za malý poplatek je možné vyjet výtahem až na její vrchol a obdivovat okolí z ještě větší výšky.

Úžasný je i výhled na most 25 de Abril, který se nedá srovnat s výhledem z druhé strany řeky. Vydat se sem bylo spontánní rozhodnutí a já jsem moc ráda, že jsem to podnikla. Tohle místo patří mezi jedno z mých nejoblíbenějších z Lisabonu a okolí.

Poté co jsem se nasytila krásy kolem a nafotila minimálně stovku fotek, jsem vyrazila zpátky k přístavu Cacilhas. Celý výlet se dá krásně zvládnout za pár hodin, takže po příjezdu zpátky do Cais do Sodré se můžete ještě zastavit na drink a nějakou delikatesu do známého Time Out Market, který se nachází přímo naproti Cais do Sodré.

Most Ponte 25 de Abril, Lisabon
[instagram-feed]