Cestovatelské tipy

8 VĚCÍ, KTERÉ VÁM ZARUČENĚ ZPŘÍJEMNÍ POBYT V HOSTELU

Byly doby, kdy jsem si říkala, že bych nikdy, ale jako fakt NIKDY nestrávila jedinou noc v hostelu. Spát v pokoji se šesti nebo více úplně cizími lidmi mi nahánělo hrůzu. Nikdy nevíte jestli tam s vámi nebude nějakej psychopat nebo zlodějíček, který vás během vaší nepřítomnosti nebo spánku obere o nějaké vám milé věci. Navíc nikdy  nemáte jistotu, že se opravdu vyspíte. Lidé chrápou, vracejí se pozdě z barů nebo naopak vstávají v nekřesťanskou dobu, což vás zaručeně vzbudí. Jednou jsem nocovala v hostelu v Kuala Lumpur a jedna Číňanka na pokoj přivedla i své dvě malé děti, které byly velmi čiperné jak po půlnoci, tak i v půl šesté ráno.

Spaní v hostelech má však i nějaké ty výhody. Pokud jste se vydali na sólo cestu a přece jen preferujete společnost, tak v hostelu se jí zaručeně dočkáte. Dalším plusem je cena. V jihovýchodní Asii začínají ceny lůžek už na stovce.

Ještě nikdy jste v hostelu nespali, ale víte, že vás to v blízké budoucnosti čeká nebo o tom uvažujete? Potom určitě uvítáte následující rady, postřehy, názory na které jsem přišla během mého „hostel hopping“ v JV Asii.

„super“ postel

I když patří do té nejlevnější kategorie, jdou hostely s dobou a snaží se vám pobyt zpříjemnit jak jen to jde (né všechny samozřejmě). Nechtějte proto jen postel, ale koukejte po místě, které vám dodá i trochu soukromí. Ujistěte se, že je u vaší postele trezor, zásuvka, lampička nebo závěs, který vám umožní si rychle a jednoduše vyměnit třeba tričko.

Zdroj: Toc Hostel Madrid

Zdroj: Toc Hostel Madrid

teplé oblečení

I když cestujete po zemích, kde teploty nikdy neklesnou pod 30 stupňů, mějte s sebou minimálně jedny dlouhé nohavice, teplé ponožky, mikinu a šálu. Řekla bych, že hlavně v Asii platí úměra – čím větší vedro venku, tím větší zima vevnitř. Klimatizace v pokoji vám pofrčí celou noc a pokud ho budete sdílet s dalšími Asiaty, připravte se na to, že co se týče teploty v místnosti, oni kompromisy nedělají. Takže spát budete v 16 stupních  a přes to vlak nejede.

obuv do sprchy

Ve společných sprchách se to střídá jak na běžícím páse a někteří baťůžkáři nejsou dvakrát čistotní, takže určitě doporučuji mít s sebou extra žabky nebo jinou gumovou obuv.

„lifesaver“ pro ženy a dívky

Taková výprava do sprch není jen tak. Musíte mít s sebou ručník, věci na převlečení a kosmetickou tašku se všemi proprietami. Pak to v té sprchovací kabině musíte naaranžovat tak, aby jste to nezacákali a měli zároveň vše po ruce. A k tomu vám výborně poslouží tato cestovní kosmetická taštička na zavěšení. Kéž bych ji objevila dříve.

nepostradatelná dvojka – špunty do uší a maska na spaní

Pravděpodobnost, že některý z vašich spolubydlících bude v noci hlučit je docela vysoká, takže na to buďte připravení. Pořiďte si kvalitní špunty do uší, na oči nasaďte masku na spaní a věřte mi, že o okolním světě nebudete mít potuchy.

vlastní zámek

Některé hostely sice nabízí uzamykatelné skříňky, ale bez bez zámku s klíčem. Ano, moc to smysl nedává, ale když si už doma pořídíte menší zámek, nic vás potom nepřekvapí.

věc tak obyčejná jako je okno

Víte na co hodně narazíte v hostelech v Malajsii? Na mini pokoje bez oken! Nevím jak vy, ale já to úplně nesnáším, protože přísun čerstvého vzduchu = 0 a jediná věc, která s tím vzduchem trošku pohne je studená klimatizace. Hostel by měl tuto poznámku uvádět u rezervace, ale bohužel občas na to zapomenou, takže si to raději třikrát ověřte, především pokud trpíte klaustrofobií.

ta postel nahoře

V hostelech se často setkáte s dvoupatrovými postelemi a jestli vám můžu poradit, určitě si vyberte tu horní. Jedině tak vás nikdo nebude obtěžovat lezením nahoru a dolů nebo převalováním se ze strany na stranu. Věřte mi, že pokud ležíte dole, tak se to s vámi bude docela otřásat.

You Might Also Like

3 komentáře

 • Vera
  09/02/2016 at 11:12

  Já nejsem odpůrce hostelů, je to super možnost jak se často levně ubytovat. Ale někdy je to vážně nepříjemné, hlavně když spíš se spoustou lidí a každý nějak chrápe, vrtí se a ty nemůžeš spát 😀 Tak se někdy z výletu stane noční můra. Vlastní zkušenost 🙂

  • Tereza
   09/02/2016 at 18:41

   Souhlasím 🙂 Já měla teda docela štěstí a za celých šest týdnů po hostelech jsem měla asi jen dvě noci, kdy jsem se moc nevyspala. Jinak celkově ta hostelová zkušenost byla mnohem lepší než jsem doufala.

 • Dominique
  09/02/2016 at 15:10

  Tak, tak..Pro mě je hlavně důležitá postel a to, že se můžu nějak zamknout, nesnesla bych pomyšlení, že spím při otevřených dveřích 😀

 • Leave a Reply

  [instagram-feed]