8 NEJČASTĚJŠÍCH VÝMLUV, PROČ LIDÉ NECESTUJÍ

0 Shares
0
0
0

Existují dvě skupiny lidí. Ta, která cestovat chce a cestuje. A ta, která by chtěla cestovat, ale necestuje. Proč? Protože v tom vidí něco složitého, nemožného a neustále jen hledá výmluvy proč to neuskutečnit. Ono, když se chce, tak všechno jde a o cestování to platí dvojnásob. Stačí si jen uspořádat priority, věci lépe naplánovat, sem tam ušetřit nějakou korunu a hlavně se nebát. S jakými výmluvami se nejčastěji setkáme a jak je nejlépe vyřešit?

nemám peníze

Chápu, že ne každý má pohádkový plat. I přesto se zkuste zamyslet nad tím kolik za co utrácíte, a kde byste mohli něco ušetřit. Stačí vynechat pár nákupů nepotřebného oblečení, pravidelné návštěvy kavárny nebo každodenní oběd v restauraci a hned vám to naskáče. Naspoříte na dovolenou v Itálii, ale máte pocit, že na pár týdnů na Bali nikdy mít nebudete? Tak to je špatně. Nedávno jsem viděla zpáteční letenku za 12 tisíc a na týden na ostrově vám bohatě bude stačit 7 tisíc. Takže si to ještě jednou spočítejte.

nemám s kým jet

Kdybyste pořád jen čekali na to, až se někdo smiluje a pojede s vámi, tak byste se také vůbec nemuseli dočkat. Vycestovat sám/sama je skvělá zkušenost, která vás naučí. Já také odjela sama na půl roku do JV Asie a bylo to to nejlepší rozhodnutí ever! Myslíte si, že si na vás lidi budou ukazovat prstem, když půjdete na večeři sami? Takových “single” cestovatelů potkáte mraky a navíc se s nimi seznámíte snadněji, než kdybyste jeli s bandou kámošů.

neumím jazyk

Co se jazykové vybavenosti týče, tak si Češi moc nevěří. Raději řeknou, že je jejich angličtina/němčina atd. špatná jen, aby nemuseli mluvit. Když pojedete do neanglicky mluvící země mimo Evropu, tak zjistíte, že to je vlastně jedno, protože třeba v Kambodži nebo Indonésii lidé anglicky také moc neumí, takže si budete muset vystačit s gesty. A kdy jindy dostanete lepší příležitost na procvičování než za hranicemi?

bojím se samoty 

Jak jsem se již zmiňovala, pravděpodobnost, že se seznámíte a potkáte nové přátele je mnohem vyšší, když budete cestovat sami. Pokud na to nechcete spoléhat, jeďte jen na takovou dobu, na kterou víte, že to zvládnete o samotě. Udržujte pravidelný kontakt s rodinou a přáteli přes Skype, WhatsApp, Face Time nebo ostatní sociální sítě.

mám děti

Tady bohužel nemohu mluvit z vlastní zkušenosti, ale když to tak pozoruji kolem a dokola, tak mám pocit, že některé maminky jsou až přespříliš starostlivé. Obrovským problémem je pro ně vyvézt své několikaroční dítě na druhou stranu republiky, nedej bože za hranice. Dítě není z porcelánu a jen dobře pro něj, když bude už od mala poznávat jiné lesy a louky, než ty, které najde každý den za barákem. Znám manželský pár, který nestále pendluje mezi Prahou, San Franciscem, Ukrajinou a to si ještě několikrát ročně proloží dovolenou třeba v Thajsku nebo Řecku. Jejich 3,5 letá dvojčata toho za svůj život viděla mnohem víc než spousta lidí za svých třicet, čtyřicet let.

jsem moc stará

Už jste také někde slyšeli tu otřepanou frázi o tom, že cestování je jen pro mladý? Nevím, kam na to ti lidé chodí, ale troufám si říct, že cestování je zcela určitě pro všechny věkové kategorie. Ne vždy bylo možné si v této zemi jen tak sbalit batoh a odjet kam se lidem chtělo. V zahraničí jsem potkala pár jedinců, kterým táhlo na padesát a už několikátým rokem si to brázdili světem. Moc si to užívali.

mám strach

Pokud sledujete zprávy a různé katastrofické pořady, tak si musíte myslet, že svět je nebezpečné místo a proto není dobré kamkoliv vycestovat. Myslím si, že média to přehánějí. Pokud si pečlivě vyberete destinaci, provedete přípravu a budete se chovat zodpovědně a obezřetně, měli byste být v pořádku.

mám doma závazky

Chcete na pár měsíců vypadnout, ale nevíte co s bytem, prací nebo splátkami hypotéky? Vše se dá nějak vyřešit. Byt můžete mezitím nabídnout k pronájmu třeba na Airbnb a v práci si můžete vzít neplacené volno. Nebudete první ani poslední, kdo to tak řeší.

Už jste někdy vycestovali na delší dobu? S jakým z výše uvedených strašáků jste se potýkali?
0 Shares