Cestovatelské tipy

6 TIPŮ PRO KLIDNÝ PRŮBĚH DOVOLENÉ

„Štěstí přeje připraveným“, říká jedno staré přísloví a já myslím, že na tom něco bude. Může se to týkat v podstatě čehokoliv, ať už zkoušky ve škole, pracovního pohovoru nebo pracovní prezentace. V neposlední řadě se to, ale vztahuje i na cestování!

Existují typy lidí, kteří neradi řeší věci dopředu a „just go with the flow“. Ano, proč ne, ale občas se vám to může pekelně vymstít nebo kompletně nabourat vaše plány. Ať už se chystáte ven na pár měsíců nebo jen na dva týdny, musíte dodržovat 6 základních pravidel. Poslední co si budete v zahraničí přát bude problém s kterým si nebudete vědět rady a který způsobí nečekaný průvan ve vaší peněžence, anebo ukradne pár dnů tolik drahocenného času.

Takže, na co před odjezdem nezapomenout?

cestovní pojištění

Doma nás návštěva lékaře nestojí téměř nic, ale co si spousta lidí neuvědomuje, je fakt, že v zahraničí se za to draze platí. Jedná známá strávila noc v americké nemocnici, stálo ji to 4 000 USD! Mě se za 1 000 Kč v Thajsku podíval doktor do krku, změřil mi teplotu a předepsal půl kila prášků. Během pár dní mi to pojišťovna bez problémů proplatila. V dnešní době nemusíte běhat na pobočku, ale i den před odjezdem si můžete vše sjednat z domu. Je to jednoduché a rychlé. Zkuste třeba Českou Pojišťovnu, kde si můžete vyřídit pojištění až na dobu 1 roku.

očkování

Tady se samozřejmě bavíme o exotických krajinách. Nebo pokud jedete na dva týdny do Thajska a víte, že budete celou dobu trávit v pětihvězdičkovém rezortu, asi vám nic hrozit nebude. Jestli máte v plánu procestovat zemi křížem krážem, udělat si zastávku v džungli, stravovat se na místním trhu nebo se koupat se slony, očkování si určitě vyřiďte. Základem je žloutenka A, B a břišní tyfus. Některé oblasti budou vyžadovat, abyste s sebou měli antimalarika. Co, kde, jak a za kolik se můžete dočíst třeba na webu Centra Cestovní Medicíny.

vízová povinnost

Včera jsem zrovna četla, že český pas patří mezi deset nejmocnějších pasů světa. Bez víza se dostaneme až do 167 zemí světa. V zemích jako Kambodža nebo Indonésie si vízum můžeme vyřídit až po příletu, do Vietnamu je potřeba zažádat pár dní předem. Dobré je si taky zjistit povolenou dobu pobytu. V Thajsku je to 30 dní, ale pouze pokud přiletíte. V případě, že na území vkročíte po zemi, získáte pouze 15 dnů! A to už může pěkně narušit plány. Veškeré informace najdete na stránkách MZV.

nespoléhat jen na telefon

V dnešní době se až moc spoléháme na všemožné technologie. Tak schválně, pamatujete si telefonní čísla svých nejbližších? Ani moc ne? Na cestách se může stát cokoliv. Telefon vám někdo ukradne, rozbije se apod. Proto si do min. dvou diářů napište všechno důležité, jako např. kontakty na rodinu, ambasádu nebo číslo na kterém budete moci třeba zablokovat čerstvě odcizenou platební kartu.

kopie se může hodit

Určitě nebude na škodu si pas, potvrzení o pojistce a další důležité dokumenty naskenovat do počítače a uložit třeba na Dropbox. Udělejte si také kopii a tu noste s sebou, zatímco originál pasu uzamčete v hotelovém sejfu. Pokud cestujete nočním autobusem, pořiďte si malou ledvinku, kterou si omotejte pod tričkem a do ní dejte pas, kreditku a telefon. Slyšela jsem, že v Thajsku do vody v buse dávají uspávací prášky, aby vás potom hezky mohli okrást, ale nevím co je na tom pravdy. Busem jsem tam jela několikrát, vodu pila a oka nezamhouřila.

cennosti vždy v příručním zavazadle

Řídím se heslem: „O co nechci přijít, nedávám do zavazadla, které odbavuji.“ Věřím, že pro někoho to je samozřejmost, ale já před pár lety nechala foťák v kufru a po příletu do Bruselu jsem zjistila, že se někam vypařil. Podobná věc se stala i na Krétě, kde mi záhadně zmizela nabíječka a já pak byla týden bez telefonu.

Na co dalšího nesmíte před tím než vyrazíte zapomenout? Máte nějaký svůj vlastní předodjezdový rituál?

You Might Also Like

2 komentáře

  • Leave a Reply

    [instagram-feed]