Mikulov

6 DŮVODŮ PROČ NAVŠTÍVIT MIKULOV

0 Shares
0
0
0

Minulý pátek jsem vyrazila na další výlet v naší rodné hroudě. Tentokrát to nebylo pouze za účelem poznávání, ale důvodem číslo jedna k návštěvě jížní Moravy byla svatba našich známých. V dětství jsme s rodiči vyráželi do této vinařské oblasti pravidelně v září, kdy jsme pracovali na rodinném vinohradě a ochutnávali ve sklípku (jenom na špičku jazyka, samozřejmě). Pálavu, Hodonín, Valtice a Mikulov mám už dávno projetou, ale bylo fajn se sem opět podívat, obzvlášť v době vinobraní.

Pokud jste zde ještě nebyli a chystáte se, určitě si na to vyhraďte několik dní. Jen cesta z Prahy autem trvá necelé tři hodiny, a pojedete-li, tak jako my veřejnou dopravou, počítejte minimálně s pěti hodinami a s přestupy v Brně a Břeclavi.

Nejen Mikulov, ale celá tato oblast toho má spoustu co nabídnout. Je protkaná cyklostezkami po kterých dojedete třeba až do Rakouska, je zde několik galerií a designových domů, které nabízí pokoje k pronájmu a samozřejmě nesčetné množství vináren ve kterých si můžete při západu slunce vychutnat skleničku nebo raději celou láhev lahodného vína.

A až tu budete, tak si určitě nenechte ujít následující:

ZÁMEK MIKULOV

Zámek stojí na skalním útesu a tím pádem tvoří nepřehlédnutelnou dominantu města. Původně sloužil jako hrad, který byl ve třináctém století svěřen do rukou Liechtensteinů a v minulosti tu dokonce strávil nějaký čas i Napoleon Bonaparte. Dnes zde najdete zajímavé expozice, regionální muzeum a nebo si můžete pronajmout jeden z několika sálů, třeba na výše zmíněnou svatbu.

SVATÝ KOPEČEK

Dominantou číslo dvě je určitě Svatý kopeček, jehož území bylo vyhlášeno za přírodní rezervaci. Připravte se na to, že si vyšlápnete do výšky 363 m.n.m., ale odměnou vám bude krásný výhled nejen na město Mikulov, ale i na daleké okolí. Nahoře na vás bude čekat poutní kaple sv. Šebestiána, zvonice, Boží hrob a možnost pořídit si skvělé záběry do vašeho fotoalba.

KOZÍ HRÁDEK

Další a poslední stavbou, která se tyčí nad městem je právě Kozí hrádek. Budete-li se sem chtít podívat, nejprve se ujistěte, zda je vyvěšena vlajka. Pokud ji neuvidíte, znamená to, že je zavřeno. V patnáctém století sloužil hrádek jako věž, která zajišťovala ochranu města, dnes jako odpočinkové centrum, které nabízí jak jinak než další úžasné výhledy do okolí.

GALERIE ZÁVODNÝ

Do této galerie jsem se těšila už delší dobu, když jsme tam však přišli, tak byla zavřená a připravovala se na další výstavu. Jedná se o soukromou galerii, která byla otevřena teprve před šesti lety a za tu krátkou dobu již stihla získat ocenění na Grand Prix architektů. Zaměřuje se na výstavy těch nejlepších českých a zahraničních umělců, a také na minimalistické umění.

Zdroj: Galerie Závodný
DIETRICHSTEINSKÁ HROBKA

V dolní části mikulovského náměstí si nelze nevšimnout kostela sv. Anny ve kterém byla v minulosti vystavěna pohřební kaple rodu Dietrichsteinů. Mne nejvíce zaujaly ty krásně tyrkysově zdobené vstupní dveře.

MIKULOVSKÉ NÁMĚSTÍ

Jedno z nejkrásnějších náměsti v naší zemi. Zdobí ho kašna, která v minulosti sloužila jako zásobárna vody pro celé město, dále sousoší Nejsvětější trojice a rohový sgrafitový dům U Rytiřů. Na náměstí a v jeho okolí je rozprostřeno také několik restaurací a kaváren.

KDE SE NAJÍST

Restaurace Sojka & Spol.
Vinařství Mikulov (krásný design a příjemné venkovní posezení)
Bistro KUK
Kavárna Drogérka

0 Shares