Maďarsko

5 VĚCÍ, KTERÉ CHCETE ZAŽÍT V BUDAPEŠTI

Parliament, Budapest

Ještě se mi nestalo, abych psala článek z výletu s takovým zpožděním. Věřím, že to ničemu nevadí, protože Budapešť je věčná, a užít si ji můžete v jakémkoliv ročním období. Zrovna teď je ideální třeba na návštěvu termálních lázní, které jsou tou nejlepší relaxací po dni stráveném procházením hlavních pamětihodností města. Budete se po nich cítit příjemně unavení a bude se vám skvěle usínat.

Ale teď zpátky k mému výletu. V Budapešti jsem byla pracovně cca v půlce října, ale to bych nebyla já, abych si neudělala nějaký čas i na prohlídku města. Byla to sice moje už druhá návštěva, ale já to město miluju, takže proč si to neprojít všechno znovu. Nebudu vám tu vypisovat dvacet věcí, které by měl každý turista stihnout, ať se děje co se děje, ale spíš bych vypíchla těch 5 nej zážitků.

Takže, tady to máte….

KORDA STUDIOS

Zdroj: Flickr

V rámci našeho pracovního setkání se našel čas i na malý teambuilding, který proběhl ve filmových studiích Korda Studios! Ty se nachází asi 40 minut jízdy od centra Budapešti u vesničky Etyek. Natáčel se zde Blade Runner 2049 nebo film s Mattem Damonem Marťan. Hned na začátku nám byli přiděleni dva studenti filmu, kteří s námi natáčeli krátké záběry z prostředí New Yorku, středověké Neapole a podívali jsme se i do vnitřního studia s kompletně zeleným plátnem a vyzkoušeli si, jaké to je stát před totálně nasvícenými kamerami. Za pár dní nám poslali sestříhaný příběh, který sice moc nedával smysl, ale já si to moc užila a tuto zkušenost vám moc doporučuji.

SZIMPLA KERT

Zdroj: Travel Addicts

Pokud jste v Budapešti už byli, tak asi znáte. Szimpla Kert je naprosto jedinečný bar, který nemá obdoby. Vypadá jako polorozbořený činžák s mnoha místnostmi, kde hlavní dekorace tvoří rostliny, barevná světýlka, trabant, plyšoví medvíci a různé figurýny. Naposledy jsem tu byla před třemi lety a za tu dobu majitelé prostory rozšířili o několik dalších místností a pater. O víkendech se zde konají farmářské trhy nebo brunch na kterém si můžete dát zcela čerstvé a chutné jídlo přímo od místních pěstovatelů.

VÝHLEDY Z BUDA CASTLE

Fisherman's Bastion, Budapest

Hrad byl postaven již ve 13. století, je součástí světového dědictví UNESCO a uvnitř můžete obdivovat sbírky maďarského umění. Jsou z něho krásné výhledy na řeku Dunaj a na město z obou stran. Ten nejkrásnější je však při západu slunce, když se díváte na Parlament a na Széchenyi most (kterému se říká také řetězový). Nedaleko hradu najdete i Fishermen’s Bastion, který vás uchvátí svými pohádkovými věžičkami. Trošku mi to připomíná filmy Walta Disney.

RELAX V LÁZNÍCH

Zdroj: Rudasfurdo

Když se řekne Maďarsko, tak se vám asi vybaví termály. Ještě, aby ne, když největší léčivé termální lázně v Evropě se nachází právě v Budapešti. V areálu Széchenyi najdete dvacet jedna bazénů a součástí vstupenky je i užití sauny a aquafitness. Já jsem zkusila Rudas Baths, které najdete přímo u řeky. Ještě stále si zachovávají svůj historický look a máčet se můžete v několika bazéncích o různých teplotách. Začíná se v pořádné ledárně a končí v hodně vyhřáté lázni.

TO OSTATNÍ…

Shakshouka

V Budapešti je toho k vidění spousta, takže pokud budete chtít protancovat noc, doporučuji klub Hello Dolly. Tour de bar si skvěle užijete v ulici Kazinczy a jejím okolí. V centru ještě nevynechejte Národní Muzeum, Margaret Island, Baziliku Sv. Štěpána nebo nakoukněte do hotelu Four Season’s (Gresham palace), je to tam strašně krásný.

Byli jste v Budapešti? Jaká jiná místa byste doporučili?

[instagram-feed]