5 VĚCÍ, KTERÉ BY VÁM NEMĚLY UNIKNOUT V CHIANG MAI

0 Shares
0
0
0

Chiang Mai je město, čítající téměř 400 tisíc obyvatel. Na mapě ho najdete na severu Thajska, nedaleko hranic s Laosem a Burmou. Žije v něm spousta expatů, digitálních nomádů a troufám si říct, že mezi baťůžkáři patří k jednomu z nejoblíbenějších míst celého Thajska.

Není se čemu divit, najdete tam krásnou přírodu, klid, výbornou kávu a hlavně velmi příjemné ceny. Za pronájem jednoduchého pokoje se základním vybavením a koupelnou zaplatíte 4000 Kč za měsíc.  Já jsem tam všehovšudy strávila nějakých 6 týdnů a dovedu si představit, že bych tam zůstala mnohem déle. Pro mě má Chiang Mai však jednu velkou nevýhodu, a tou je, že k moři to je hódně daleko.

Máte v plánu se tam letos nebo příští rok podívat? ZDE najdete tip na to, kde se ubytovat a níže pět věcí, které by vám během vašeho pobytu neměly uniknout.

Pokec s mnichem

Jednoho krásného dne jsme se vydali na obhlídku chrámu Wat Phra Singh a oslovil nás mladý mnich, který si s námi chtěl na chvíli pokecat. Proč? Prostě si chtěl procvičit angličtinu a my jsme se na oplátku dozvěděli něco o jeho životě, o tom proč se stal mnichem a co všechno to obnáší. Řekl nám třeba to, že se musí naučit 227 pravidel a že se mnichem může stát v podstatě každý. Pokud to nechcete nechat náhodě, vydejte se do chrámu Wat Chedi Luang, kde jsou tyto rozhovory možné každý den mezi 9 a 18 hodinou.

Nákupy na nedělním trhu

Říká se tomu “Sunday Walking Market” a koná se logicky, každou neděli a mohu říct, že to je jeden z nejlepších trhů, jaký jsem, kdy v jihovýchodní Asii navštívila. Když jsem se tam vydala poprvé, strávila jsem tam čtyři hodiny! Začíná se kolem 17 hodiny na Rachadamnoen Road a stánky se rozprostírají ještě o několik mnoho kilometrů dál. Nakoupíte tam tradiční produkty a všechno od oblečení, svíček, šperků, kabelek, světel až po obrazy a různá umělecká díla. Jestli nechcete nic nakupovat, jděte se tam najíst! Asi v půlce se po pravé a levé straně rozprostírají velké dvorky, ve kterých prodejci smaží, vaří a mixují smoothies, čerstvé šťávy, nudle, kebab, sushi, palačinky, grilované mořské plody, jarní závitky a spoustu dalšího. Je tam toho tolik, že nebude vědět co dřív.

V samotném centru Chiang Mai, tzv. Old Town, najdete mnoho chrámů a poté co vejdete do třetího, čtvrtého vám bude připadat, že vypadají všechny na chlup stejně. Ovšem místní říkají: “If you haven´t been to Doi Suthep, you haven´t been to Chiang Mai.” (pokud jste nebyli v Doi Suthep, nebyli jste v Chiang Mai) a myslím, že na tom něco bude. Tento chrám se nachází asi 30 minut jízdy tuk tukem od města a nabízí nádherný výhled. Vydat se tam můžete na vlastní pěst a nebo s cestovkou. Ta vám bude účtovat 500 thb. Taky si můžete pronajmout soukromý tuk tuk (songtaew), který vás vyjde na skoro stejné peníze, ale můžete zkusit smlouvat. Další variantou je, že se vydáte k bráně Chang Phuek, kterou najdete v severní části Old Town, přímo před 7eleven a chvilku si počkáte. Jakmile se tuk tuk naplní, jedete! My jsme čekali asi 20 minut a jedna cesta nás stála 50 thb.

Sloní park

Tak tady se nejedná o žádné vození se na slonech, což je mimochodem velmi oblíbená aktivita většiny turistů. Tady se slonům neubližuje, ba právě naopak. Elephant Nature Park se nachází asi hodinku jízdy od města. Po příjezdu budete rozděleni do malých skupinek a bude vám přidělena průvodkyně, která vám bude vyprávět o historii parku, jeho zakladatelce, o slonech, které zachránili apod. Budete mít možnost se s nimi vyfotit, nakrmit je, umýt v řece a potom ještě skouknout dokument o tom, co obnáší takový trénink, který naučí slona poslušnosti a vození turistů na jejich hřbetě.

Jezero u místní univerzity

Tohle místo jsme objevili úplnou náhodou a hodně nás překvapilo. Centrum města je totiž docela rušné, doprava je šílená a při procházce kolem hlavní cesty se do vašich plic dostane více smogu než čerstvého vzduchu. Tato oáza klidu a zeleně je v podstatě jen co by kamenem dohodil od centra. Takže, kde přesně to je? Vydejte se k hlavní bráně Chiang Mai University, vejděte dovnitř a na první křižovatce odbočte vpravo. Za chvilku spatříte malý kopeček a za tím se nachází nádherný výhled na hory a Ang Kaew rezervoár, který slouží jako zásobárna vody pro celou univerzitu.

0 Shares