Velká Británie

LONDÝN – 5 MÍST, KTERÁ STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU

Shoreditch, London

Londýn patří mezi oblíbenou víkendovou destinaci Čechů a aby ne, když se dají letenky pořídit už za pár stovek a na výběr máme hned z několika leteckých přepravců. To je všechno strašně super, ale problém vidím v tom, že víkend na objevování Londýna nestačí. Měsíc by byl ideální, ale o tom si můžu nechat jenom zdát.

Pokud jste v Londýně ještě nebyli, doporučuji se nejprve vydat na obhlídku všech hlavních pamětihodností jako jsou British Museum, Trafalgar Square, Big Ben, Westminster Abbey, St Paul’s Cathedral, London Eye, Buckingham Palace, Tower of London, Tower Bridge, Piccadilly Circus, Hyde Park, St James’s Park, Notting Hill, a k tomu také třeba i nějaké nákupy na Oxford a Regent Street. Není toho zrovna málo, že? 

Vše samozřejmě záleží na vaších preferencích. Minulý víkend jsem do tohoto města nad Temží vyrazila už po několikáté a rozhodla se objevovat nová místa. Místa, která nejsou plná turistů s foťáky a kde potkáte spíše místní. 

HAMPSTEAD HEATH PARK

Tato rozlehlá zelená oblast o rozloze 320 hektarů se nachází v severním Londýně mezi čtvrtí Hampstead a Highgate a je jedním z nejoblíbenějších parků Londýňanů. Jsou tu jezírka, rozsáhlé louky, lesy a jedny z nejlepších výhledů na celé město. Lidé sem chodí běhat, pořádají tu setkávání psích mazlíčků, takže vás může mile překvapit stovka jezevčíků pohromadě. Hampstead Heath je také velmi oblíbenou lokalitou filmařů, natáčely se tu scény z filmů Bridget Jones, Notting Hill nebo 101 dalmatinů. 

Hampstead Heath, London

SHOREDITCH

Čtvrť, která v minulosti nepatřila mezi ty nejlukrativnější se nachází někde na pomezí centrálního a východního Londýna. Nyní je to velmi trendy místo, které zaujme všechny se zálibou ve street artu. Krásně pomalovaných zdí tu je spousta, mezi mé nejoblíbenější patří okolí Whitby Street, kde jsou ke spatření díla australského umělce Jimmyho C. K mání tu je spousta moderních barů, kaváren a restaurací. Můj oblíbený bar Shoreditch Grind najdete na Old Street, hned vedle vstupu do metra. 

COLUMBIA ROAD

Máte-li v oblibě květiny, viktoriánské obchůdky s doplňky do domu a uměním, a roztomilé uličky, které nejsou přeplněné turisty, pak musíte právě sem. Každou neděli od 8 – 14 hodin se zde koná populární květinový trh na kterém bývají k sehnání také svíčky, starožitné kousky nebo různé druhy sýrů. Dojdete sem pěšky ze čtvrti Shoreditch.

Columbia Road, London

BRICK LANE

Vydáte-li se směrem na jih od Columbia Road, dostanete se do části města zvané Brick Lane. Čím je známá po celé Anglii? Její druhé jméno je „curry capital“ neboť Brick Lane je domovem Bengálců a Pakistánců, kteří zde provozují velké množství indických restaurací. V době oběda vás omamná vůně kari bude provázet po celém okolí. Kromě kari tu můžete narazit na další street art nebo na populární Brick Lane market, kde stánkaři prodávají knihy a vintage oblečení. Pokud milujete hudbu, nenechte si ujít Rough Trade East, obchod s deskami, knihami a malou kavárnou, který byl postaven v prostorách starého pivovaru. Občas se tu konají i koncerty, a pokud vás přepadne hlad a nemáte zrovna chuť na kari, zajděte do mexické restaurace DF Mexico.  

WHITEHALL GARDENS

Tento parčík je jen pár minut pěšky od Big Benu podél ulice Victoria Embankment, přímo naproti Londony Eye. Pro někoho to může být zcela obyčejné místo, mě se však park moc líbil a navíc je to skvělé a klidné místo k odpočinku. Věřte mi, že ten budete potřebovat hned poté co se budete prodírat davy lidí, které proudí přes Westminster Bridge. A až to tu začně na jaře všechno kvést, bude to ještě krásnější.

Whitehall Gardens, London
[instagram-feed]