Travel Tips

41 RAD PRO VAŠI PRVNÍ SÓLO CESTU

Když jsem se chystala na první sólo cestu do Asie, vůbec jsem nevěděla co od toho čekat. V den odletu jsem byla docela nervózní, ale uklidňovala mě představa, že mě na letišti na Phuketu, který byl mou první zastávkou v Asii, bude čekat moje budoucí šéfová. Sama jsem pak strávila nějakou dobu v jiných částech Thajska, ale i v Malajsii a Kambodži. Jaké jsou mé postřehy z této doby, a co bych doporučila všem sólo cestovatelům, kteří vyrážejí poprvé?

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

Nejen pro váš dobrý pocit, ale hlavně pro klid vaší rodiny cestujte pouze do zemí, kterou jsou považovány za bezpečné. Informace o aktuálním dění v dané zemi najdete na stránkách Ministerstva zahraničí. Ženy se nemusí bát cestovat samy například to Thajska, Malajsie nebo Vietnamu.

Ještě před vaším odjezdem se s rodinou nebo přáteli domluvte na pravidelných hovorech třeba na Skypu. Volat si dnes můžete i přes WhatsApp nebo FaceTime.

Zůstáváte-li v jedné zemi delší dobu, určitě si pořiďte místní simku. Data vás tak vyjdou mnohem levněji.

Neexistuje snad hloupější věc, než odjet do zahraničí bez cestovního pojištění. I v Thajsku vás návštěva lékaře s obyčejnou chřipkou vyjde minimálně na tisíc korun. Kolik potom asi stojí pár dní pobytu v nemocnici?

Cestujete-li sami, musíte se spoléhat sami na sebe. Proto si nemůžete dovolit zjistit v půlce vaší cesty, že už nemáte cash. Vytvořte si budget, který dodržujte a mějte našetřeno raději něco navíc. Říká se, že byste na účtě měli mít částku, kterou potřebujete krát 1,3.

Může se stát, že vám kreditní kartu někdo odcizí, spolkne ji bankomat, poničí se nebo vám ji zablokuje banka. A to je snad to nejhorší co se vám na cestách může stát. Proto si před odjezdem vyřiďte minimálně karty dvě a na každý účet si dejte 50% své naspořené částky. Karty nikdy nenoste u sebe, a pokud můžete ponechte si tu druhou v sejfu.

Dejte vědět svým nejbližším, kam všude se chystáte. Sdílejte s nimi časy vašich letů, adresy hotelů a místa, která máte v plánu v rámci výletů navštívit. Využít k tomu můžete různé aplikace, jednou z nich je třeba TripIt.

Jste sami v cizí zemi a nikdy nevíte co se může stát. Je důležité, abyste svému okolí věnovali maximální pozornost. Nepromenádujte se po opuštěných uličkách se sluchátky v uších. Jak se říká: mějte oči na šťopkách 24/7.

Pokud jste zakotvili v nějakém městě nebo letovisku, nikdy u sebe nenoste pas. Pořiďte si jeho kopii, která vám bude bohatě stačit a pas zamkněte do sejfu.

Obzvlášť ženám bych nedoporučovala vydávat se v noci ven na vlastní pěst. Místní podivíni by mohli využít vaší nevědomosti o dané oblasti.

Nikdy nevíte co se může semlít, takže si raději zjistěte všechna důležitá čísla, na které můžete zavolat v případě nutnosti. Především tedy číslo na policii, záchranku a hasiče.

Nikdy není na škodu umět pár základních frází v místním jazyce. Domorodce to potěší a vy nebudete tak úplně bezradní v případě emergency.

Prohoďte pár slov s recepčním ve vašem hostelu/hotelu. Zeptejte se ho, kam zajít na nejlepší jídlo nebo kafe a jaké události byste si v místě vašeho pobytu neměli nechat ujít. Klidně se s ním podělte i o vaše plány. Čím více lidí o vás ví, tím lépe.

Udělejte si několik kopií pasu a každou si zastrčte na jiné místo.

Nespoléhejte se pouze na svůj telefon. O ten totiž můžete přijít raz dva a pokud si nepamatujete důležitá telefonní čísla, máte problém. Snažte si je zapamatovat a zapiště si je i do svých diářů.

Nevěřte všemu co vám milý člověk, kterého jste právě potkali na ulici napovídá. Jakmile vám začne něco vnucovat, a nebo vás někam zvát, mělo by vám v hlavě začít blikat výstražné světlo. S největší pravděpodobností se bude jednat o nějaký scam.

Pro větší pocit bezpečí si pro vaše přesuny vybírejte pouze denní autobusy a vlaky. Přece jen v noci vypadá každá událost stokrát strašidelněji. O mé zkušenosti s nočním busem v Kambodži si můžete přečíst zde.

Nechcete-li se dostat do problémů, respektujte místní zvyky. V Asii si před vstupem do chrámů zahalte ramena a kolena, v muslimských zemích se nelíbejte na ulici a neopalujte nahoře bez.

Pokud se vydáte s lidmi, které jste právě potkali v hostelu do baru, nikdy nenechávejte svůj drink bez dozoru. Slyšela jsem o mnoha případech, kdy vám dá někdo do pití prášek, ten vás uspí a oni vás pak okradou. V tom lepším případě.

Nebuďte za úplné neználky a před tím než se někam vydáte, zjistěte si informace o dané zemi. Hodit se vám bude úplně vše – od počasí, zvyků, tradic, státních svátků, měny, apod.

V opravdu chudých zemích asi není úplně nejlepší nápad chodit po ulici s ipadem v ruce. Tímto na sebe zbytečně přilákáte pozornost místních zlodějů. Snažte se na sebe co nejméně upozorňovat. 

Nikdy nevíte, kdy budete muset improvizovat a měnit vaše cestovatelské plány. Proto si s sebou na cestu přibalte několik pasových fotek navíc. Hodit se vám budou třeba při žádosti o víza nebo o nový pas.

Vždy u sebe mějte extra cash, a to nejlépe v dolarech. Bankomaty nemusí fungovat, banky mohou být zavřené nebo se může stát to co v Indii, kdy přes noc zcela přestaly platit dva druhy bankovek.

Při vstupu do cizí země, si v pasu raději zkontrolujte platnost vašeho víza. Úředník, který vám dává do pasu razítko se může přepsat a místo 30 dnů, vám udělí třeba jen 15.

Nejezděte na slepo a naplánujte si váš výlet předem. Vytvořte si seznam všeho co chcete vidět.

Asi každý, kdo cestuje sám řeší, jak pořídit fotky sebe sám/sama. Jasně, můžete požádat cizí lidi, ale já osobně to nerada dělám. Proto si určitě nezapomeňte pořídit selfie stick nebo tripod. 

Nebojte se. Domluvíte-li se anglicky, není se čeho obávat. Ztratíte-li se, vždy se můžete zeptat na cestu. Přestane-li vás to celé bavit, vždy můžete sednout na letadlo a vrátit se domů.

Zjistěte si předem, jak se kam dostanete. Raději si vytisknete vaše hotelové potvrzení i s malou mapkou. Budete mít aspoň trochu potuchy o tom, kam to jedete a nestane se vám, že vás bude chtít taxikář uprostřed noci vyhodit na úplně jiném místě. (tak jako mě v Bangkoku)

Ubytování si rezervujte předem. Cestujete-li sami, nechcete přece riskovat to, že po západu slunce stále ještě nebudete mít kam složit hlavu.

Při balení zavazadla se řiďte se heslem: méně znamená více. Opravdu se vám bude chtít tahat s třicetikilovým kufrem? Oblečení, žabky, ručník a kosmetiku v pohodě nakoupíte až na místě. Jedinou věc, kterou bych si přibalila je opalovací krém – ten je třeba v Thajsku poměrně drahý.

Není vůbec nic špatného na tom jít do restaurace sám. Takových lidí potkáte na svých cestách spoustu. A pokud vám přijde „trapné“ jen tak koukat kolem, zabavte se. Čtěte si knížku, pište svůj blog nebo plánujte další den.

Neseďte zavření na hostelu a objevujte! Pokud nechcete jen na výlet sami, zajděte do místní cestovky a zúčastněte se nějakého hromadného výletu.

Máte strach ze samoty? Ubytujte se v hostelu! Tam narazíte na spoustu dalších sólo cestovatelů, se kterými můžete podnikat společné výlety nebo zajít na večeři.

Až budete ležet na pláži v Kambodži nebo na Bali, počítejte s tím, že vás každých pět minut bude někdo vyrušovat a nabízet vám k prodeji náramky. Prodejci na vás budou dělat smutné oči a tvrdit, že potřebují jíst. Bohužel nemůžete uspokojit všechny, takže se naučte říkat ne. 

Neodpírejte si lokální dobroty, jen proto, že se bojíte, že by vám mohlo být špatně. Mějte u sebe neustále antibakteriální gel a na trzích nepijte vodu ze džbánů, vynechte led, syrové maso, vejce nebo sushi. Prostě o tom jídle trošku uvažujte.

Chovejte se zodpovědně. Zajistěte si všechna potřebná očkování a léky. Chystáte-li se na výlet do džungle, řiďte se instrukcemi a používejte ochranný sprej, mějte dlouhé rukávy a nohavice. Poslední co chcete je skončit s malárií v místní nemocnici.

Některé kultury nechápou to, že žena cestuje sama. Aby vás nepronásledovaly davy ctitelů nebo vám někdo každou chvíli nenabízel sňatek, pořiďte si falešný snubní prsten.

Pořiďte si malou ledvinku, kterou využijete během několika hodinové cesty busem nebo vlakem. Dejte si do ní kreditku, telefon, pas a peníze a přivažte kolem těla pod tričko. V případě, že usnete, tak snížíte pravděpodobnost, že vám tyto věci budou odcizeny.

Působte sebevědomě. Budete-li vypadat zmateně, ztraceně nebo vyplašeně, stanete se tak snadnou obětí zlodějů nebo kriminálníků.

Pokud je to jen trochu možné, zarezervujte si své lety tak, abyste přiletěli ještě za světla. Já strašně nerada sháním uprostřed noci taxi nebo městskou hromadnou dopravu v cizím městě.

Rada na závěr: věřte svému instinktu!

You Might Also Like

2 komentáře

  • Alice Wanderer
    01/12/2016 at 21:46

    Pořiďte si falešný snubní prstem 😀 pobavilo
    Super tipy, pokud bys chtěla nějaké rady, jak (pře)žít ve Francii, mrkni na: alicewanderer.com

  • Leave a Reply

    [instagram-feed]