4 UDÁLOSTI, KTERÉ VÁS MOHOU NA CESTÁCH ZASKOČIT

0 Shares
0
0
0

Ne vždy jdou věci podle plánu. To platí jak v běžném v životě, ale také při cestování. Představte si, že se chystáte na několika týdenní výpravu do daleké země, strávíte spoustu času plánováním, hledáním ubytování, letenek a zjišťováním, kde najdete ty nejlepší kavárny a restaurace. Máte pocit, že jste na 100% připravení a ready to go. Jenže potom stačí malá chvilka, která může kompletně narušit váš celý itinerář. Odcizený pas, kreditka, zrušený let, ztracené zavazadlo nebo přírodní katastrofa. To vše se běžně stává a skoro každý cestovatel se už minimálně s jedním setkal.

Já naštěstí zažila pouze opožděný a zrušený let. Ten první byl odložen o 24 hodin, ale abych řekla pravdu, tak jsem za to byla nakonec ráda. Na naší cestě z Bali se přišlo na to, že letadlo není připraveno na dlouhý let do Evropy, takže jsme zastavili v Kuala Lumpur a strávili tam den navíc v hotelu s bazénem a plnou penzí. O rok později, shodou okolností také v Kuala Lumpur nám zase zrušili let na ostrov Langkawi kvůli velmi špatné viditelnosti.

Co dělat v těchto situacích a jak se nenechat vyvést z míry? Čtěte dále!

Zrušené & odložené lety

Důvodů pro zrušení nebo odložení letů může být několik. Problémy vznikají nejen na stranách leteckých společností. Nenechá vás také odletět třeba silný vítr, mlha nebo sněhová vánice. V tom prvním případě je letecká společnost povinna poskytnout kompenzaci a pokud je let odložen přes noc, musí vám zajistit ubytování a stravu. V případě zrušení celého letu vám právem náleží celá částka včetně poplatků. Pokud nemáte čas nebo chuť to řešit, zadejte svůj požadavek na webu ClaimAir a ti to za vás vyřeší. Jako odměnu si vezmou 25% ze získaného obnosu.

Krádež

Ať už jste v Thajsku nebo Barceloně, buďte neustále na pozoru. Zlodějské pouliční gangy tam jedou ve velkém. Věci noste v tašce, kterou budete mít hodně u těla, obzvlášť pokud jdete na nějaký trh. Panové by si měli dávat pozor na peněženky a mobily v kapsách kalhot. Tak třeba v Barceloně to funguje tak, že k vám najednou přiběhne týpek a začne do vás hustit něco o fotbalu. Přitom vás bude poplácávat po zádech a vy si vůbec nevšimnete toho, že vám mezitím z kapsy zmizel telefon. V případě odcizení kreditní karty mějte po ruce telefonní číslo, na kterém ji můžete zablokovat. Pokud možno, nahlašte jakoukoliv krádež na místní policii. Jejich report budete potřebovat pro získání náhrady od pojišťovny.

Přírodní katastrofa

Jedna z mála událostí, které opravdu nezabráníte. Pokud se, ale už přece něco přihodí, v první řadě zajistěte svoji bezpečnost a potom pomozte druhým. Snažte se kontaktovat rodinu, známé a zastupitelský úřad České republiky v dané zemi a nahlašte jim váš stav a jména všech lidí se kterými cestujete. V některých případech se můžete i zaškrtnout na Facebooku a dát tak vědět všem vašim přátelům, že jste v pořádku. V neposlední řadě se snažte co nejdříve odcestovat z postižené oblasti.

Ztracené zavazadlo

Četla jsem, že máme 99,5% šanci, že se po příletu se svým odbaveným zavazadlem opět shledáme, no a pokud ne, tak nezoufejte! Existuje ještě další, tentokrát “pouze” 98% šance na to, že se váš kufr nevypařil z povrchu zemského navždy a že se ještě někde najde. Tato nepříjemnost vám může pěkně zkomplikovat dovolenou, proto radím si třeba plavky, kartáček na zuby nebo pouzdro na kontaktní čočky přibalit do příručního zavazadla. Ten zbytek si vypůjčíte od ostatních nebo narychlo koupíte v nějakém supermarketu.

Panika po tom co nám zrušili let v Kuala Lumpur.

Známé jedné známé se stalo to, že její kufr vzal z pásu omylem někdo jiný a všiml si toho až po několika hodinách. A protože byl od letiště hodně daleko, vůbec se nenamáhal tu známou kontaktovat. Tomuto můžete předejít třeba tím, že si na kufr přiděláte cedulky, hlásající nápisy jako: Ruce pryč! Toto není tvůj kufr! Zakoupíte je ZDE. Více informací o tom jak postupovat se můžete dočíst na webu Chytreletani.com

Rada na závěr

Ať se děje cokoliv, zachovejte klid, nepanikařte, zhluboka se nadechněte a v klidu si promyslete jak danou situaci vyřešíte.

0 Shares