Chorvatsko

24 HODIN VE SPLITU

Jak strávit 24 hodin ve Splitu

Do našeho pětidenního pobytu v Chorvatsku jsem se toho snažila vtěsnat co nejvíce. Kromě Zadaru, relaxu na pláži a rychlého výletu na ostrov Ugljan jsem naplánovala i jednu noc ve Splitu.

A pokud chcete nechat plánování návštěvy Chorvatska na odbornících, mrkněte na Invii. Na jejich webu najdete spoustu nabídek do celého Chorvatska.

Split je typické dalmatské město, které patří mezi nejslunnější místa na Jadranu. Nás nejvíce uchvátila starobylá část města s pozůstatky hradeb s branami, kamennými starobylými domy a úzkými uličkami, ve kterých si připadáte jako byste se vrátili o pár století zpět.

Po dvou dnech strávených v Zadaru jsme nasedli na autobus a vydali se směr Split. Jízdenky pořídíte na webu FlixBus, jen se připravte na to, že místo známého zeleného autobusu vám na nástupiště přistaví poněkud starší model, který ponese jméno místního dopravce. Řeknu vám, že nás to docela zmátlo.

Po dvou hodinách cesty jsme dorazili na autobusové nádraží Kolodvor ve Splitu. To je strategicky umístěné hned vedle vlakového nádraží a v docházkové vzálenosti od centra.

CO STIHNOUT VE SPLITU BĚHEM 24 HODIN?

Mimo hlavní turistickou sezonu není žádný problém najít hezké a cenově přijatelné ubytování ve staré části města nebo v jejím blízkém okolí. Doporučuji ubytovat se přímo tam, abyste měli vše kousek.

Co vidět ve Splitu během 24 hodin

Diokleciánův palác

Začněte u monstrózní sochy biskupa Grgura Ninského, která se nachází za branami paláce. V roce 1957 ji stvořil slavný chorvatský sochař Ivan Meštrovič. Nezapomeňte se dotknout jeho palce, který vám prý přinese štěstí, nebo minimálně zaručí to, že se do Splitu znovu vrátíte.

Poté se vydejte do útrob staré části města. Projděte pod Zlatna Vrata (zlatou bránou) a po pár minutách chůze se ocitnete na malém náměstíčku přímo u Diokleciánova paláce.

Zde na vás čeká rovnou několik pamětihodností. Katedrála Sv. Duje, klenotnice nebo sklepní prostory, které slouží jako výstavní prostory se spoustou obchůdků s uměleckými předměty. Pokud vás netrápí strach z výšek, vydejte se do zvonice, té nejkrásnější na Jadranu. Z jejího vrcholu se vám naskytnou úžasné výhledy nejen na Split, ale i jeho široké okolí.

Na náměstí se nachází několik barů, a když budete mít štestí, ve večerních hodinách tu narazíte na živou hudbu, která v kombinaci se starobylou architekturou vytváří naprosto jedinečnou a romantickou atmosféru.

Starou část města

Odpoutejte se od davů horlivých turistů a ztraťte se v úzkých uličkách města. Zamiřte do Caffee Bar Sanctuary a vychutnejte si překvapivě výbornou kávu.

Po krátké přestávce si určitě nenechte ujít ani náměstí Pjaca se starou radnicí, mramorovými dlaždicemi, nádhernou renesanční architekturou a kavárničkami s venkovním posezením.

Dalmácké jídlo

Pokud patříte, tak jako já, mezi milovníky moře, pak vás to jistě bude táhnout na promenádu Riva, kde to žije každý den až do brzkých ranních hodin.

Promenáda je široká, lemována restauracemi, palmovými stromy a lavičkami, na kterých můžete spočinout a pozorovat dění kolem. Ceny jídel jsou zde poněkud přepálené, proto se vydejte několik desítek metrů na sever, do restaurace Fife. Zde servírují typickou dalmáckou kuchyni včetně široké nabídky mořských plodů za mnohem přijatelnější ceny.

Promenáda Riva ve Splitu

Park Marjan a pláž Bačvice

Vynechat byste neměli ani splitský Petřín – park Marjan. Tento zalesněný vrch je na procházky jako dělaný. Z vyhlídkové terasy Telegrin si užijte krásné výhledy na celé město. Až vás to přestane bavit, vydejte se do archeologického muzea nebo galerie sochaře Meštroviče.

V podvečer vyražte na promenádu u pláží Bačvice a Ovčice, které se nachází na opačném konci města. Pohled na křišťálově čistou vodu si můžete dopřávat z místních barů a večer zakončit třeba v letním kině.

Od března do října létá z Prahy do Zadaru letecká společnost Ryanair. Letenky pořídíte za pár stovek a ze Zadaru do Splitu je to co by kamenem dohodil. Ideální doba na návštěvu je dle mého názoru na jaře nebo na podzim.

A pokud chcete nechat plánování návštěvy Chorvatska na odbornících, mrkněte na Invii. Na jejich webu najdete spoustu nabídek do celého Chorvatska.

[instagram-feed]