Zásady bezpečného cestování

12 ZÁSAD BEZPEČNÉHO CESTOVÁNÍ

0 Shares
0
0
0

Asi nemá cenu tvrdit, že cestování nenese žádná rizika. Pokud nejste obezřetní a do všeho skáčete po hlavě, můžete během jednoho dne přijít o doklady, veškeré finanční prostředky a třeba skončit i se zlomenou nohou, kterou vám bez cestovního pojištění nikdo neošetří.

Proto se na cestách musíme chovat zodpovědně a být na vše připravení. Zkuste dodržovat následujících dvanáct pravidel a nic vás nezaskočí.

Před odjezdem

Zařiďte si minimálně dvě platební karty. V případě ztráty, odcizení nebo zablokování se vám ta druhá bude náramně hodit. Vyřízení nové karty na dálku by bylo nejen strašně komplikované, ale navíc by i nějakou tu dobu trvalo.

Zajděte do směnárny a nakupte americké dolary. V případě nouze se vám hotovost bude vždy hodit a obzvlášť dolary. Ty vám vezmou téměř v každé zemi.

Zjistěte si, zda budete potřebovat očkování nebo antimalarika. Do některých zemí vás bez očkování proti žluté zimnici nepustí a pokud se chystáte na africké safari, mějte s sebou pro jistotu také antimalarika. 

Udělejte si několik kopií pasu. Jednu kopii noste u sebou a pas uložte do hotelového sejfu.

Určitě neodjíždějte bez cestovního pojištění. Návštěvy doktorů v zahraničí nejsou vůbec levnou záležitostí. Pojistit si můžete také ztrátu zavazadla nebo domácnost v době nepřítomnosti. Vše vyřídíte online z pohodlí domova.

Informujte rodinu o své cestě. Nejlepší bude, když jim přepošlete veškeré letecké a hotelové rezervace.

Naučte se důležitá telefonní čísla. Je dobré vědět kam zavolat pokud potřebujete zablokovat platební kartu, přivolat policii a nebo ambulanci v dané zemi.

Během cesty

Dodržujte předpisy a zákony dané země. Například tresty za držení jen malého množství omamných látek jsou v jihovýchodní Asii velmi, ale velmi přísné. Dokonce i nákupem a vývozem fejkových kabelek do některých zemí EU porušujete zákon. To samé platí pro malé a roztomilé sošky Buddhy.

Řiďte se místními hygienickými pravidly. Tzn. pokud jejich kanalizace není schopná zpracovat toaletní papír, házejte ho do odpadkového koše, tak jak je to zvykem. Ověřte si, zda je voda z kohoutku pitná.

Respektujte místní kulturu a chovejte se slušně k domorodcům. Při návštěvách chrámů si zahalte kolena a ramena a na plážích v muslimských zemích se neopalujte nahoře bez.

Buďte neustále na pozoru, dávejte si pozor na kabelku a v noci nechoďte sami po opuštěných cestách. I když cestujete sami, řekněte někomu v hostelu, co máte v plánu.

Dávejte si pozor na scamy! Jakmile vás bude někdo cizí lákat na velmi levnou jízdu tuk tukem nebo zvát do chrámu, který je otevřen jen jedinkrát za rok (a to zrovna dnes) odmítněte. Jedna známá mi vyprávěla, jak se jeden český pár potuloval po Bangkoku a tvz. „naháněci“ je pozvali na ping-pong show. No, a protože na to byli zvědaví, tak na to kývli. Vstup je sice zadarmo, ale musíte si tam objednat drink, a to třeba láhev malého piva za 350 Kč. To se jim však nelíbilo a chtěli odejít, ale naháněči je nechtěli pustit. Naštěstí se začali ohánět tím, že bydlí v Hiltonu a že tam okamžitě zavolají a budou si stěžovat. To jim naštěstí otevřelo cestu ven. 

0 Shares