Cestovatelské tipy

10 VĚCÍ PRO VÁŠ LAST MINUTE TRIP

„Last minute“ výlety, nebo chcete-li dovolené bývají ty nejlepší, protože vám odpadle několik týdnů, nedej bože měsíců těšení se a čekání na den D. Jedinou nevýhodou může být snad jen to, že máte pak málo času na to se sbalit. Sama jsem to praktikovala minulý týden. V neděli večer jsem si koupila letenku a už v úterý jela  směr letiště. No a co myslíte, že jsem dělala celé pondělí? Samozřejmě, že přemýšlela nad tím co nesmím zapomenout!

Checklist

Cestovní pojištění

Ještě, že si ho v dnešní době můžeme sjednat online a to klidně i den před odjezdem. Mě se nejvíce osvědčila Česká Pojišťovna, která při uzavření smlouvy přes internet nabízí 10 – 20% slevu. Můžete si vybrat balíček šitý přímo na míru a smlouvu s kartičkou pojištění vám zašlou krátce po zaplacení přímo na váš email. Pojistnou událost jsem s nimi už jednou řešila a byla maximálně spokojená! Během několika dní mi proplatili veškeré účty, které jsem utratila za doktora v Thajsku.

Zámek na kufr 

Ne vždy jsem si odbavený kufr zamykala. Jednoho krásného dne mi z něj však během přepravy bylo odcizeno pár věcí a od té doby nedám bez zámku ani ránu. Některé kufry mají zámky na kód již zabudované.  Pokud jste vlastníky obyčejného zavazadla, zajděte si do zámečnictví a pořiďte si jeden za pár korun.

Luggage tag

Ztráty kufrů jsou na denním pořádku. Jen v roce 2014 se „zatoulalo“ 24,1 miliónů zavazadel. Někdy se tomu dá předejít tím, že si ten svůj kufr hezky označíte. Pořiďte si nějaký nepřehlédnutelný tag na který napíšete všechny své kontaktní údaje, aby vás v případě ztráty mohlo letiště nebo člověk, který omylem šáhnul právě po tom vašem, urychleně kontaktovat.

Adaptér

Před odjezdem do vaší destinace si zjistěte, zda zásuvky v dané zemi odpovídají těm českým. Ono se asi až zas tak nic nestane, pokud ho zapomenete, ale ušetříte si  docela dost času sháněním nového.

Prázdná paměťová karta

Nejhorší je, když dojedete konečně na místo M, jste celí natěšení, začnete fotit a ejhle: paměťová karta je plná. To pak mažete fotky hezky jednu po druhé, protože si nejste jistí, zda je už máte všechny stažené v počítači. Proto se vždy ujistěte, že máte spoustu místa na zachycování nových a nových zážitků.

Taštička na tekutiny

Nezapomeňte, že do příručního zavazadla mohou tekutiny pouze o maximálním objemu 100 ml, max. 1 l. To vše musí být v plastovém uzavíratelném sáčku, který seženete i v obyčejném supermarketu. Na některých letištích mají sáčky k dispozici, ale úplně bych se na to nespoléhala.

Antibakteriální gel

Nevím jak vy, ale já nesnáším pocit ulepených, zpocených a špinavých rukou. Když cestujete, tak ne vždy máte na toaletě k dispozici mýdlo a v těch horších případech neteče ani voda. Antibakteriální gel, který seženete v každé drogerii nebo lékárně bude vašim zachráncem  č. 1.

Hotovost

Až do nedávna jsem věřila tomu, že nejvýhodnější je v zahraničí platit kartou. Poté co jsem se dneska podívala na svůj účet na platby, které jsem provedla minulý týden ve Španělsku, jsem přišla na to, že to tak není. Nejlevněji totiž vyšlo směnit si peníze v ČR. Za výběr z bankomatu platíte stokorunový poplatek a obchodníci vám u plateb kartou účtují různé kurzy. Nejvyšší rozdíl byl až 4,50 Kč za euro! Nevíte jak je to možné? Hotovost byste měli mít po ruce nejen z tohoto důvodu, ale také proto, že ne všude je možné platit kartou.

Špunty do uší

Vadí vám při spaní sebemenší hluk? Nezapomeňte si přibalit špunty do uší. Nikdy totiž nevíte na jak (ne)hlučném místě se bude váš hotel nacházet.

Kniha

Jak trávíte dlouhé hodiny na cestách? Koukat se z okna nebo po spolucestujících mne baví chvilku a pak to považuji za ztrátu času. Proto se snažím co nejvíce číst. Nedávno jsem na cestách dočetla dvě knihy a byly super! První z nich byla od české autorky Radky Třeštíkové – Bábovky, která vypráví o dvanácti ženách jejichž příběhy se protínají. Tou další byla druhá kniha z řady vysoce oceňovaných detektivních románů od autorky Harryho Pottera, která píše pod pseudonymem Robert Galbraith. Kniha se jmenuje Hedvábník.

Jak jste na tom s balením vy? Dokážete se sbalit během chvilky nebo na to potřebujete několik dní?
[instagram-feed]