Thajsko

10 VĚCÍ, KTERÉ MUSÍTE VYZKOUŠET NA PHUKETU

Phuket je největší ostrov Thajského království a je velký asi jako celý Singapur. Jeho poloha je skvělá, protože během hodiny jste letadlem v Bangkoku a jen o něco déle vám to potrvá do hlavního města Malajsie – Kuala Lumpur. Navíc se v jeho okolí rozprostírá spousta nádherných ostrovů, například Phi Phi ostrovy, které se proslavily díky filmu Pláž s Leonardem Di Capriem. Já strávila na Phuketu čtyři krásné měsíce, a pokud se tam chystáte, ale nemáte ještě žádné plány, tak po přečtení tohoto článku si snad nějaké rychle uděláte.

Pařba na Bangla Road

Pokud rádi „paříte“ nesmíte za žádnou cenu vynechat návštěvu Bangla Road v letovisku Patong. Možná bych to řekla takto: i pokud paříte neradi, tak se tam běžte podívat, protože tohle v Evropě jen tak neuvidíte. Bangla Road je prostě ulice na které to žije a kde najdete spoustu barů a klubů. Každé tři vteřiny vás bude někdo zvát na ping-pong show, masáž, nabízet cigarety nebo létající světýlka. Potkáte spoustu ladybojů se kterými se můžete vyfotit nebo si jen dát pivko a dívat se jak se svíjejí u tyče. Já tam byla několikrát, a mezi má oblíbená místa patřil klub Seduction a bar se živou hudbou Monsoon.

Výlet na lodi na Freedom beach

Pláž Freedom je jedna z nejkrásnějších na celém ostrově. Dostanete se na ni však jenom lodí. Tu si můžete pronajmout přes každý „travel agency“ stánek ať už na pláži nebo na hlavní cestě. Vyjednejte si cenu podle vašich představ. Ta bude zahrnovat lodníka (řidiče), šnorchlovací vybavení a kapacita lodi je až 10 osob.

Západ slunce ve Freedom baru

Na tento bar narazíte na pravé straně při cestě z Kamaly do Patongu. Kdyby mi o něm kolegyně neřekla a já jen projížděla, nikdy bych si ho nevšimla! To by bylo velká škoda, protože nabízí úchvatný výhled na západ slunce, milý personál a z repráků neuslyšíte nic jiného než Boba Marleyho.

Dobrovolníkem na den

Na Phuketu funguje spousta neziskových organizací, které podporují buď děti nebo zvířata. Nebojte se a napište jim. Velmi rádi uvítají jakoukoliv pomoc. Do škol přineste sešity, tužky nebo anglické knížky a pokud se domluvíte předem, určitě budete moci pomoct i s výukou. Tato aktivita dodá vašim prázdninám zcela nové rozměry.

Noční trh v Phuket Town

Po celém Thajsku se denně koná několik desítek, ne-li stovek trhů. Tento je však pouze o víkendech, začíná kolem páté hodiny odpolední a končí asi hodinku před půlnocí. Do Phuket Townu (na východní straně ostrova) se dostanete jednoduše pomocí tuk tuku nebo taxi. Pokud pojedete na motorce ze západní strany, dejte si pozor na Patong Hill. Jedná se o velmi strmou, točitou a hodně frekventovanou cestu, na které jsou smrtelné nehody na denním pořádku. Co se týká trhu, najdete tam vše od jídla, oblečení, elektroniky, zvířat až po veškeré turistické tretky. Příjemné je, že to vše stojí méně než kdekoliv jinde.

Potápění

A to by byla škoda nevyzkoušet, nemyslíte? Potápěčských škol tam je jako hub po dešti. Můžete si zaplatit jeden, dva ponory a nebo rovnou absolvovat celý kurz potápění. Já se školou Merlin Divers zkusila potápění úplně poprvé v životě a jsem za to moc ráda. O tom jak to probíhalo se můžete dočíst ZDE.

SUP – Stand up paddling

Možná jste to zahlédli nebo dokonce zkusili ve Žlutých lázních v Praze nebo na nějaké české přehradě. Pořád ještě nevíte co mám na mysli? Jde o to, že stojíte na surfovacím prkně a odrážíte se pádlem. Vypadá to docela jednoduše, ale vsadím se, že to je pěkná makačka. Já se k tomu zatím nedostala, ale na Phuketu se to můžete naučit na pláži Bang Tao, hned vedle plážového klubu Bliss. Pronájem vybavení stojí 210 Kč na hodinu. Pro více zkušené jsou k dispozici i hodiny jógy (ano, na vodě na tom prkně).

Muay Thai

Nebo-li Thajský box, kterému se také říká „the art of eight limbs“ (umění osmi končetin). V posledních letech velmi populární a velmi tvrdý sport. Můžete se na něho pouze dívat, a to na boxovacím stadionu v Patongu, nebo se můžete zapsat na Tiger Muay Thai Camp na jihu ostrova v Chalongu. Tento kemp je ten nejznámější a jenom za jeden měsíc jím projde až 300 žáků.

Tetování

Nejpopulárnější thajský suvenýr = tetování. Salónů tam najdete strašně moc, ale dejte si záležet na jeho výběru. Ujistěte se, že je studio čisté a že používají nové jehle. Mezi seriózní patří Golden Needle v Phuket Town, Ink Tattoo v Bang Tao nebo Aussine Tattoo v Patongu.

Zdolání Big Buddhy

Pětačtyřiceti metrovou sochu Buddhy můžete vidět z různých částí ostrova. Nachází se mezi Chalongem a Katou. Nahoru k soše vede šesti kilometrová strmá cesta, kterou je nejlepší zdolat v autě. Slyšela jsem, že vás tam ani tuk tuk nevezme, protože to prostě nevyjede.

[instagram-feed]