Itálie

10 VĚCÍ, KTERÉ MUSÍTE STIHNOUT V BENÁTKÁCH

Je to pár dní zpátky co jsem se letos už podruhé vrátila z Itálie. Tentokrát jsem zamířila na sever a vůbec poprvé jsem se podívala do Benátek. Je to jedno z nejkrásnějších měst, které jsem, kdy navštívila. Je jako z pohádky a myslím si, že to je místo, které musíte vidět alespoň jednou za život.

Samozřejmě všechny tyto superlativy s sebou nesou fakt, že ho ročně navštíví kolem třiceti milionů turistů. I v říjnu bylo město doslova napěchované cestovateli ze všech koutů světa a já si opravdu nedokážu představit, jak to tam vypadá přes léto. Asi jste už četli o tom, že se místní bouří a snaží se zavést různá opatření, např. omezit počet lidí, který bude ročně do města vpuštěn.

S tím vším samozřejmě souvisí i ceny ubytování a jídla. Připravte se, že zde si v porovnání s jihem Itálie připlatíte. Najít hotel za rozumnou cenu byl docela oříšek, takže jsme nakonec vzali zavděk AirBnb ve Venezia – Mestre, což je takové předměstí Benátek. Odtud jezdí několikrát za hodinu autobusy a vlaky k Piazzale Roma. Cesta trvá nějakých 12 minut.

Pokud přemýšlíte o tom, že se do Benátek podíváte, vězte, že vám na to budou bohatě stačit dva dny. Pro snadnější plánování jsem sepsala deset míst, které byste neměli vynechat.

CANNAREGIO

Pokud přijedete do Benátek vlakem, doporučuji začít prohlídku města právě touto čtvrtí. Až budete stát zády před hlavním vchodem do nádraží, vydejte se vlevo. Dav lidí se vás bude snažit zahnat až do Strada Nova, hlavní nákupní ulice, ale ještě než se tak stane, odbočte vlevo a projděte si uličky směrem na sever. Na samém okraji můžete za jasného počasí vidět vrcholky Alp. Skvělou zprávou je, že tato čtvrť je hodně tourist-free.

MOST RIALTO

Fotku mostu samotného bohužel nemám, protože byl v obležení turistů. Níže se můžete alespoň podívat na momentku focenou přímo z mostu. Rialto se pyšní hned několika NEJ. Je považován za ten nejstarší, nejkrásnější a nejblíž ležící u náměstí Sv. Marka. Postaven byl ve 14. století a v jeho blízkosti se nachází i Rialto Mercato – trh s čerstvým ovocem a zeleninou (něco jak naše Náplavka).

PIAZZA SAN MARCO

Největší a nejznámějsí benátské náměstí toho má hodně co nabídnout. Začít můžete prohlídkou Baziliky Sv. Marka, hned vedle najdete Dóžecí palác a na kafe si pak můžete zajít třeba do nejstarší benátské kavárny Florian. Je to místo kam chodil na lov slavný Casanova. Jen si dávejte pozor na ceny. Jedno kafe vás v útulných kavárničkách na tomto náměstí může vyjít i na 30 euro.

PONTE DE CHIODO

Ve čtvrti Cannaregio najdete jeden z posledních mostů bez zábradlí, a to na úplném konci ulice Fondamenta Misericordia. Já ho objevila předem na Pinterestu a fotit zde můžete jak dlouho se vám bude chtít, protože není tak jako většina ostatních památek osázen turisty.

KNIHKUPECTVÍ AQUA ALTA

Asi to nejzajímavější knihkupectví v jakém jsem, kdy byla. Majitel mu nedal název „Libreria Aqua Alta“ jen tak pro nic za nic. Doslovný překlad znamená „knihkupectví vysoké vody“. Každoročně totiž voda v kanálech stoupne a knihkupectví zcela zaplaví. Knihy jsou v obchodě vyskládany v několika vanách a v obrovské gondole. Jen díky tomu se neutopí, ale hezky v nich plavou po hladině.

CICCHETTI

Každý kraj v Itálii má své speciality. V Benátkách nezapomeňte ochutnat jednohubky, zvané „cicchetti“. Najdete je v podobě mini sendvičů, které jsou plněné mortadellou, mozzarellou, prosciuttem a různými italskými dobrotami. Na aperol, skleničku prosecca a pár takových jednohubek si zajděte třeba do Al Merca, kterou najdete nedaleko mostu Rialto.

MOST VZDECHŮ

Italsky Ponte dei Sospiri, je mramorový most, který spojuje Dóžecí palác s vězením. Tento název získal prý až v 19. století a podle lorda Byrona je odvozen od srdceryvných vzdechů, které vycházely z hrdel odsouzených vězňů, kteří byli přes most odváděni do vězení.

PALAZZO DUCALE

V českém překladu „Dóžecí palác“, je jedna z nejvýznamnějších benátských staveb. Byl vystaven ve 14. století a sloužil jako rezidence benátského dóžete (vládce). Dnes funguje jako muzeum a podívat se můžete i do prostor bývalého vězení, kde byl v 18. století vězněn známý svůdník Casanova.

ACCADEMIA

Na jížním břehu kanálu najdete Galerii dell‘ Accademia, historickou galerii, která ukrývá díla od umělců jako Bellini nebo Titian. Nedaleko od galerie leží Ponte dell‘ Accademia, jeden ze čtyř mostů, který můžete využít k překročení Grand Canalu. Odsud můžete pořídit opravdu krásné fotky.

GRAND CANAL

Grand Canal je taková hlavní cesta Benátek. Kanál se dá překročit přes čtyři mosty: Rialto, Ponte dell’Accademia, Ponte della Constituzione nebo Ponte degli Scalzi. Projet se po něm můžete také na gondole, ve vodním taxi nebo ve vodním autobusu, který je nejvíce využívaným dopravním prostředkem. Jednodenní jízdenka vás vyjde na 20 eur a koupíte ji ve všech trafikách. Jedna cesta stojí 7,50 eur.

[instagram-feed]