JAK ZAŽÍT VÍCE DOBRODRUŽSTVÍ V ROCE 2018?

0 Shares
0
0
0

Máme tu rok 2018 a období nových předsevzetí. Zaplněná fitka a plavecké bazény, více běžců v ulicích a nekonečné množství popsaných stran v nových diářích s plány a nápady na nadcházející rok. Já jsem přes Vánoce tak zlenivěla, že se mi žádné velké seznamy sepisovat nechce. Spíš mám v hlavě to, co každý rok. Jakože konečně uběhnu deset kilometrů (už třetí rok po sobě), že budu hodně číst a ještě více cestovat,  a nebo, že si najdu práci, která bude zároveň i mým koníčkem.

Ať už je na vašem novoročním seznamu cokoliv, nikdy nepřestávejte prahnout po nových dobrodružstvích. Já vím, ono se to lehce říká a hůře praktikuje, především pokud sedíte v práci od 9 do 18 a večer nemáte už na nic moc náladu (nebo spíš čas), ale pojďme to zkusit. Zážitky jsou totiž nejvíc.

1. ŘEKNĚTE “ANO” NOVÝM AKTIVITÁM 

Vyzkoušet se má všechno, a proto až budete mít příště možnost zažít novou aktivitu do které byste se sami normálně nepustili, řekněte ANO. Dokud to neotestujete, nemůžete přece nic soudit. Já se v Thajsku jednou přichomýtla k potápění. Neměla jsem s tím vůbec žádnou zkušenost. Jediné co jsem měla byl strach, ale vzhledem k tomu, že tam ta možnost byla, šla jsem do toho. I když jsem z toho nebyla úplně odvařená a stále mnohem více preferuji šnorchlování, jsem za tento nový zážitek nesmírně ráda.

2. OCHUTNEJTE NEZNÁMÁ JÍDLA

Pár let zpátky bych vám řekla, že bych nikdy nepozřela chobotnici, kalamáry, krevety, sushi nebo ústřice. Hádejte co? Jakmile se ocitnu někde v blízkosti moře, kde mám jistotu, že všechny tyto potvory byly ten den vytaženy z moře, neobjednávám si nic jiného. Neodmítejte jídlo, které jste nikdy neochutnali. Nikdy nevíte, kdy narazíte na své nové oblíbené chutě.

3. PODNIKEJTE LAST-MINUTE VÝLETY

V dnešní době, kdy máme k dispozici nesčetné množství slevových portálů s letenkami, není problém sehnat na poslední chvíli nějaký super deal a den na to odletět. Jen během prosince jsem několikrát zalitovala toho, že nemám více flexibilnější zaměstnání. Zpáteční letenku na Barbados za čtyři tisíce jsem tak musela přenechat někomu jinému. Pokud nemáte moc volna, vyražte na víkend po ČR. Ubytování najdete třeba přes web hotel.cz. Moc bych vám doporučila návštěvu Olomouce, kde nastal v poslední době boom s novými hotely a kavárnami. Mne osobně nejvíce zaujal hostel s kavárnou Long Story Short nebo krásný Theatre Hotel, u kterého najdete i olomoucku Esku – restauraci Entréé.

4. ČTĚTE VÍCE

Patřím k těm, kteří chodí už od dětství nepřetržitě do knihovny. Měla jsem však i období, kdy jsem si domů donesla kupu knížek, ale nic z toho nepřečetla. Poslední rok je tomu však naopak. Louskám jednu za druhou, převážně tedy v metru cestou do/z práce, čekáním na tramvaj nebo vlastně čekáním na cokoliv. Díky čtení se vlastně neustále učíme novým faktům, nebo získáváme jasnější představu o zemích, které jsme navštivili nebo se teprve chystáme navštívit. Já si třeba po posledním létě zamilovala Neapol a nyní se mi dostala do rukou kniha Geniální přítelkyně od spisovatelky Eleny Ferrante, která se stala literární senzací a jejíž děj se odehrává, kde jinde než v Neapoli.

5. NAUČTE SE NOVÝ JAZYK

Učit se nový jazyk v dospělosti už není jen tak, ale aspoň udržíte vaši mysl v aktivním režimu. Když jsem byla ještě školou povinná, šla mi angličtina a němčina jedna báseň, a když jsem pak žila pár měsíců v zahraničí, nová slovíčka a fráze mi lezla do hlavy sama. Nyní se už několik let pokouším naučit italsky, ale jde to hodně pomalu. Učila jsem se přes aplikaci Duolingo, ale to mi nevydrželo věčně. Myslím si, že nejlepší a nejrychlejší způsob by byl odstěhovat se na nějakou dobu do Itálie, kde bych byla tímto jazykem obklopena24/7.

6. UDĚLEJTE NĚCO NOVÉHO KAŽDÝ DEN

Máte pocit, že chodíte jen do práce, z práce, domů, spát a víkendy vám prosviští mezi prsty? Zkuste po dobu jednoho týdne praktikovat to, že každý den zkusíte něco nového. Jděte domů pěšky, zvolte jinou trasu, běžte na oběd do nové restaurace, zajistěte si na večer nevšední program apod.  Uvidíte, že to bude skvělé osvěžení vašeho monotónního života.

7. NEPŘESTÁVEJTE OBJEVOVAT NOVÉ ZEMĚ

Přesně tohle mám nyní na mysli. Mezi mé největší oblíbence patří Itálie a JV Asie. V posledních pár letech jsem však v těchto zemích byla několikrát a cítím, že bych je měla na nějakou dobu vynechat a zkusit jiné a méně tradiční destinace. Zaujala mne informace, že se od léta bude létat na přímo z Prahy do Gruzie. Láká mne Rumunsko, Slovinsko a Tanzánie.

8. BUĎTE VÍCE SPONTÁNNÍ

Organizujte více setkání s přáteli, vyzkoušejte nový parfém, objevujte nové uličky ve vašem městě…prostě zkoušejte nové věci a vynechte na chvíli NE ze svého slovníku. Nikdy nevíte kam až vás to dovede.

Máte v plánu nějaká velká dobrodružství na tento rok? Podělte se o ně dole v komentářích. 

0 Shares