Singapur

10 PODIVNÝCH VĚCÍ, KTERÉ JSOU V SINGAPURU ILEGÁLNÍ

Source: Tourradar

Source: Tourradar

Do Singapuru jsem se zamilovala během chvilky. Celé město je neskutečně čisté, upravené a místní architektura vám doslova vyrazí dech. Pro lidi, kteří žijí v New Yorku nebo LA a přiletí sem, to asi nebude až tak velkolepé, ale potom co sem zavítáte po několika měsících života v Thajsku, Kambodži nebo Malajsii si budete připadat jak Alenka v říši divů.

Singapur si zakládá na své čistotě, bezpečnosti a také na obrovském počtu různých příkazů a zákazů, které nám Evropanům mohou připadat směšné. Před odjezdem do této země byste si je měli alespoň trošku nastudovat, abyste potom nebyli nemile překvapeni. Takže, co všechno je vlastně nelegální?

Prodej žvýkaček

Tento zákon jsem porušila už při samotném vstupu do země. Vzhledem k tomu, že jsem přijela vlakem z Malajsie, jsem po vystoupení prošla takovou menší pasovou kontrolou a první věc, které jsem si všimla byla cedule s nápisem: Pašování žvýkaček je ilegální. Copak myslíte, že jsem měla všude po kapsách? Nehodlala jsem se jich vzdát a doufala, že na to nemají nějaký speciální detektor.

Neměli.

Až později jsem se dočetla na webu Singapore Statutes Online, že za její pašování si můžete vysloužit pokutu až 100 000 $ nebo dva roky vězení.

Asi si říkáte: „co to je za blbost?“ Má to, ale svoji logiku. Přece by nevypadalo moc hezky, kdyby se na chodnících povalovaly kousky hmoty, které by se nedejbože lidem lepily na podrážky bot. V celém městě tedy seženete tak maximálně mentolové bonbóny.

Krmení holubů

Zbude vám kousek bagety a tak ji začnete drolit a házet holubům. Děláte to s dobrým úmyslem a snad ve všech zemích světa by to bylo naprosto v pořádku, avšak v Singapuru můžete narazit. Pokud vás zahlédne strážník, bude vás tento dobrý skutek stát až 500 $.

Plivání

Vlétla vám do pusy muška nebo se tam zamotal vlas? Raději si odplivněte do kapesníku. Plivance totiž také ničí estetiku města, takže by to vaši peněženku mohlo přijít až na 1000 $.

Hraní na hudební nástroj

Přivyděláváte si na cestách zpěvem, recitováním nebo hraním na hudební nástroj? Tak v Singapuru na to rovnou zapomeňte. Podle Singapure Statutes Online jsou tyto aktivity nelegální a pokud vás přistihne policie, odpykáte si buď tři měsíce ve vězení nebo zaplatíte pokutu. Budete-li mít štěstí, vysloužíte si oboje.

Připojování se na cizí wifi

Abych řekla pravdu, tak mi není moc jasné, jak vás u této činnosti může někdo nachytat. Každopádně v Singapuru je to považováno za hacking (pronikání do neoficiálně přístupných systémů) a vaše snaha nahrát pár fotek na Facebook vás může přijít pěkně draho. Je libo pokuta 10 000 $ nebo raději 3 roky vězení? 

Nespláchnutí toalety

Občas si říkám, že tohle by se mělo trestat i u nás, takže vlastně proč ne. Pokud to už nemůžete vydržet, tak ať vás ani nenapadne močit ve výtahu. Každý výtah má totiž speciální senzor, který odhalí pach moče, spustí se alarm, dveře se zavřou a vám nezbude nic jiného než čekat na příjezd policie.

Odhazování odpadků

Zahodíte-li zbytek cigarety nebo malý papírek, bude vás to stát 300 $. Uděláte to třikrát, budete muset jednou týdně uklízet ulice a mít kolem krku uvázaný šál s nápisem: Já jsem ten co odhazuje odpadky. Cílem tady tohoto trapného úkonu je vás co nejvíce zostudit, abyste si příště rozmysleli, kam ten papírek odložíte.

Přecházení cesty mimo přechod

Nebuďte líní a dojděte si na ten přechod. Pokud přejdete cestu tam, která je ve vzdálenosti 50 m od přechodu, bude to problém. Odsedět si můžete až tři měsíce!

Graffiti

V Singapuru bych si  neopovážila na veřejnosti vytáhnout z tašky sprej nebo fixu. Nejen, že za malůvky na cizím majetku skončíte ve vězení, můžete být potrestáni i rákoskou! V roce 1994 byl takto ztrestán jeden americký puberťák, který svými barvičkami poničil auta a soukromé pozemky. Veřejnost byla v šoku.

Doma na adama

Ať už doma děláte cokoliv, zatáhněte si záclony. Pokud vás zahlédne někdo tak, jak vás příroda stvořila, s největší pravděpodobností budete obviněni z bad word ografie, což vás opět buď dovede za mříže, nebo budete nuceni ulehčit vaší peněžence o 1000$. 

Co si o těchto zákonech myslíte? Setkali jste se na svých cestách s něčím podobným?
[instagram-feed]