Thajsko

10 DŮVODŮ PROČ SE VYDAT DO VÝCHODNÍHO THAJSKA

Jížní Thajsko a všechny ty profláknuté ostrovy u západního pobřeží jsou jistojistě velmi lákavé, ale toužíte-li po místě, kde nebudete na každém kroku potkávat mládež s kbelíky laciného alkoholu nebo seniory ze západní Evropy, kteří si zde užívají důchodu, vydejte se objevovat krásy východního Thajska! Já jsem této oblasti začala věnovat pozornost asi až při čtvrté návštěvě této oblíbené země a nebyla jsem vůbec zklamaná. Právě naopak! Byla jsem příjemně překvapená a odjížděla jsem s myšlenkou, že se sem musím v budoucnu určitě ještě vrátit. 

Východní Thajsko tvoří provincie Rayong, Chanthaburi a Trat, které můžete navštívit buď v rámci jedné dovolené nebo se zde zastavit během vaší cesty do Kambodži. 

Jak se sem dostanu:

Variant máte několik. Tou první je pronájem vlastního vozu, druhou cesta autobusem. Z autobusové stanice Ekkamai, kterou najdete v centru Bangkoku odjíždí několik spojení za den. Poslední, třetí volbou je letět na letiště v provincii Trat. Let trvá necelých 50 minut, ale počítejte s tím, že si za něho trochu připlatíte.

Kde se ubytovat:

Sand Dunes Chaolao Beach Resort – 73 Moo. 5 Chaloem Burapha Chonlathit Rd, Chanthaburi

D Varee Diva Rimnaam Hotel – 54/15, Maharaj Alley, Wat Mai, Chanthaburi

Trat City Hotel – 411/17, Wangkrajae, Muang, Trat

Mango Beach Resort -Mai Rut, Khlong Yai District, Trat

Co vidět ve východním Thajsku:

Rybářskou vesničku Ban Phe / RAYONG

Vesnička Ban Phe by mohla být vaší první zastávkou na cestě z Bangkoku. Proč? Za prvé tu najdete vynikající rybářskou restauraci J-Taipupen, kde servírují ty nejčerstvější z nejčerstvějších mořských plodů, které si můžete sníst na terase a pozorovat při tom místní rybáře chystající se na další výlov. Za druhé proto, že z přístavu Ban Phe se dostanete lodí na populární ostrov Koh Samet.

Ovocné sady Suphattra Land / RAYONG

Právě zde se dozvíte vše o tom krásném exotickém ovoci, které u nás není téměř k dostání. Ovocných sadů je v oblasti Ban Khai spousta, ale Suphattra Land patří mezi ten nejoblíbenější. Nejlepší dobou k návštěvě těchto sadů je květen až červenec, kdy dozrává nejvíce ovoce. Vstupné je 450 bathů a cena zahrnuje projížďku vláčkem včetně výkladu, ochutnávku v ovocném baru, kde můžete sníst tolik ovoce kolik budete moct a také ochutnávku salátu z papáji, který vám připraví přímo před vámi. Největší místní specialitou je durian, také známý pod pojmem „král ovoce“. Další dobrůtky, které tu najdete je rambutan, mangosteen, starfruit, mango, longan, guava, salak, longkong, jackfruit, mučenka, rose apple….

Mořskou farmu Kung Krabaen Bay / CHANTHABURI

Na mořské farmě Kung Krabaen Bay se dozvíte jak se pěstují ústřice nebo jak probíhá sklizeň krabích vajíček. Zakoupit si můžete pytlík ryb, kterými poté můžete nakrmit žraloky. Tomu jsem byla naštěstí ušetřena, protože předešlá skupina žraloky tak překrmila, že se nám raději ani neukázali. Vstup je zdarma, pouze za krmivo pro ryby zaplatíte 40 bathů za pytlík.

Trhy s drahokamy / CHANTHABURI

Věděli jste, že Thajsko obchoduje se safíry, rubíny a dalšími drahými kameny ve velkém? Pro mne to byla zcela nová informace. Přímo v centru města Chanthaburi na Si Chan Road proběhne každý den na směnárenských stolech nesčetné množství obchodů a zúčastnit se můžete i vy. Pokud se v tomto oboru vyznáte, můžete si odvést drahokam za třetinu cenu než za jakou byste ho pořídili v Evropě.

Květinový oběd / CHANTHABURI

Milujete jídlo a chcete vyzkoušet něco jiného? Potom si nenechte ujít restauraci Ban Namprik ve městě Chanthaburi. Zde totiž servírují tradiční jídla ozdobená květinami a i obsluha je oděna do tradičních kostýmů. Dělají tu i fialovou rýži na jejíž obarvení používají přírodní barvivo z extraktu motýlích květin.

Nábřeží Chanthaboon / CHANTHABURI

Zamilovali jste si Chiang Mai? Pak se zamilujete i zde. Město Chanthaburi mi ho totiž nápadně připomělo. Nábřeží v centru města tu je již více jak 300 let a má velmi příjemnou a útulnou atmosféru, především díky krásné architektuře a spoustě hezkých kaváren a obchůdků. Až tu budete, stavte se na jídlo do restaurace Tamajun. Jídlo tu chutná a navíc si ho můžete vychutnat na terase přímo u řeky.

Farma ústřic / CHANTHABURI

Všichni milovníci ústřic, zbystřete! Zde vám totiž dají ochutnat tak masité ústřice, že na to budete vzpomínat ještě hodně dlouho. Farma Pa Louise Lung Thom (tetičky Louis a strýčka Toma) je místem, kde se dozvíte, jak se ústřice pěstují a jak se správně jí.

Mangrovový les / TRAT

Místní komunita Ban Tha Ranae pořádá výlety na lodičkách právě do těchto mangrovových lesů. Řeknu vám, že to byl zážitek! Dopluli jsme doprostřed lesa, vystoupili a po propletených kořenech stromů dohopsali až k místu, kde jsme zasadili škeble a také si zahráli bowling, jehož veškeré vybavení bylo vyrobeno z přírodních materiálů nalezených v lese. Po projížďce ještě následovala ochutnávka bylinkového čaje cha roi ru, kokosového dezertu a smažených listů z mangrovníků. Celá tato aktivita vyjde na 250 bathů za osobu a rezervace můžete provádět u pana Saichona přes jejich stránku na Facebooku Ban Tha Ranae.

Místní eko komunitu Huai Raeng / TRAT

Kdybych měla jednotlivé zážitky z tohoto článku očíslovat, tento by zaručeně dostal jedničku s hvězdičkou. V komunitě Huai Raeng, která žije uprostřed lesů jsme strávili celé dopoledne a hned po našem příjezdu jsme se nalodily na loďky a vyrazili společně s místním průvodcem posbírat listy palmy nipa, které se používají k přípravě dezertů, zatímco větve se rozloží, nakrájí a slouží k balení cigaret. Následovala demonstrace výroby přírodních produktů z mangostanu a také jsme si vyzkoušeli výrobu tradičního dezertu khanom chak a dalších pochutin. Budete-li si chtít tyto aktivity domluvit, můžete tak učinit přes telefon 089-247-9648, popř. se poptejte v místních cestovních kancelářích.

Národní muzeum Trat / TRAT

Díky návštěve tohoto muzea získáte skvělý pohled do historie a života provincie Trat. Veškeré tabule a exponáty jsou vyhotoveny tak, že zaujmou i ty co muzea moc nemusí. Všechno je navíc i v angličtině  a k dispozici je i několik videí, které vám velmi zajímavým způsobem zobrazí různé milníky v historii provincie. Muzeum je otevřeno od úterý do neděle a vstupné činí 30 bathů.

[instagram-feed]