Dnes jsem sepsala poslední článek z Amalfi pobřeží ve kterém se podíváme do vesničky Vietri Sul Mare, která sousedí se Salernem, do malebné Cetary, u které se skrývá i jedna z nejhezčích pláží a také do městečka Maiori. Všechny tyto destinace leží v těsné blízkosti a obsluhuje je autobusová linka společnosti SITA, která několikrát za den obkrouží trasu Salerno – Amalfi.
VIETRI SUL MARE
Do Vietry se dá dojet i vlakem, ale když pojedete busem, tak si ušetříte půlku cesty na pláž. Ta vede po rušnější cestě a je pěkně z kopečka. Dolů se to ještě dá, ale šplhat se potom nahoru je docela makačka. Pláží je tu několik. Ta největší je veřejná a počítejte s tím, že přes letní prázdniny tu je hlava na hlavě. Hlavně tedy v srpnu, protože to mají Italské firmy celozávodní dovolené a spousta Italů vyráží právě do tohoto koutu země. Hned u mola stojí malý stan, kde se dá pronajmout lehátko a slunečník nebo koupit jízdenka na loď, která vás odveze na jednu z nedalekých po pevnině méně dostupných pláží. Lístek koupíte za 5 euro.
Směrem na sever od této pláže jsou i plážové kluby, kde ovšem musíte zaplatit vstup a ceny začínají na nějakých 15 eurech. Samozřejmě ceny za pronájem lehátek jsou jiné pro nás turisty a pro místní.
Kousek od pláže podél ulice Via Giuseppe Pellegrino se rozprostírá moc příjemné náměstíčko. Najdete zde pizzerii Benito, kde dělají levnou a dobrou pizzu, popř. si můžete zaskočit na pastu do vedlejší restaurace Pascalo a zakončit to zmrzlinou v gelaterii Eco del Mare.
Vietri sul Mare je však nejvíce známé díky výrobě keramiky. Již v roce 899 se v oblasti Amalfi coast obchodovalo se stolním nádobím a vázami. Na začátku 19. století se začalo vyrábět barevné nádobí s motivy květin a ovoce. Nejvíce oblíbeným motivem jsou jednoznačně citróny. K tomu se přidala i výroba obkladů na zem a stěny. V centru Vietri narazíte na spoustu obchůdků s touto keramikou, prodávají se zde i malé kulaté stolky s barevnou mozaikou, které jsou ideální na zahradu nebo terasu.
CETARA
Další, avšak mnohem menším místem je rybářská vesnice Cetara. Lidé sem jezdí kvůli sirupu z ančoviček a výbornému tuňáku, který se vyváží až do dalekého Japonska, kde se používá na sushi. Pláž zde je docela malinká, takže doporučuji zastavit pár desítek metrů před vjezdem do Cetary a u vyhlídkové věže se vydat cestičkou dolů k další pláži, která se jmenuje La Torre di Cetara. Doporučuji přijít brzy z rána, protože se rychle zaplní a už před čtvrtou odpolední na pláž padne stín.
MAIORI
Přišlo mi, že čím více se vzdalujeme od Salerna, tím je moře podél pobřeží čistější a průzračnější. V Maiori byla jednoznačně ta nejkrásnější voda. Pláž je tu největší na celém Amalfi coast a asi z poloviny je zaplněna plážovými kluby s lehátky a slunečníky. Nenechte se však odradit cenou za jejich pronájem. Když jsme se šli zeptat kolik stojí, tak nám bylo sděleno, že lehátka v prvních dvou řadách stojí 50 euro, což je samozřejmě blbost největšího kalibru. Když jsme řekli, že to v žádném případě, tak paní najednou zlevnila na 10. Prostě to zkouší, takže se nenechte oškubat.
Za shlédnutí zde stojí náměstíčko a výhledy z kostela Santa Maria. Pokud se chcete najíst na neobvyklém místě, zajděte do restaurace Torre Normanna, která je přímo ve strážné věži a odkud se budete dívat jen a jen na moře.